Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
23 października 2017

Wnioski o wypłatę deputatu przyjmowane przez sześć dni w tygodniu

Wnioski o wypłatę deputatu przyjmowane przez sześć dni w tygodniu
fot. JSW S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa, podobnie jak inne przedsiebiorstwa górnicze oczekuje na złożenie przez Prezydenta RP podpisu pod Ustawą za utracony deputat węglowy. Od tego momentu zostanie uruchomiona procedura przyjmowani wniosków od zainteresowanych osób. 

Podczas dzisiejszego spotkania z emerytami górniczymi, jakie odbyło się w Domu Zdrojowym, poseł Krzysztof Gadowski poinformował, że Jastrzębska Spółka Węglowa jest organizacyjnie przygotowana do przyjmowania i weryfikacji wniosków od byłych górników. Według posła z chwilą wejścia ustawy w życie na stronach JSW ukażą się formularze wniosków do pobrania. Bedzie można je też otrzymać w 10 punktach zlokalizowanych w poszczgólnych kopalniach – ruchach JSW. Wnioski będą przyjmowane przez sześć dni w tygodniu, w dni powszednie w godzinach 6-18 oraz w soboty w godz. 7-15. Emeryci muszą zmieścić się w terminie 21 dni na złożenie wypełnionego wniosku. Po tym czasie przedsiębiorca górniczy będzie weryfikował, czy zainteresowany spełnia wymogi ustawy i kwalifikuje się na otrzymanie jednorazowej rekompensaty  w wysokosci 10 tys. zł. Poseł podkreślał, że warunkiem jej uzyskania jest zrzeczenie się dochodzenia praw do deputatu w przyszlosci. 

- Chociaż nigdy nie byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, to jednak muszę wszystkich poinformować, że jest ono warunkiem koniecznym uzyskania rekompensaty. Jeśli emeryci nie podpiszą tego oświadczenia, nic nie dostaną -  mówił podczas spotkania  poseł Gadowski. 

Część obecnych na sali emerytów zapowiedziała dochodzenia swoich praw do deputatu na drodze sądowej. Ta grupa chce, aby to świadczenie było wypłacane dożywotnio jako dodatek do emerytury za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Można odbierać pieniądze za węgiel Można odbierać pieniądze za węgiel

JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu  JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
wincal27.10.2017 6:55

Od kiedy Gadowski taki przychylny gornikom sam ani jego POw tym kierunku nic nie pomogl

jeden z 12 tys 26.10.2017 23:57

Prosze przestac obrazac gornikow i emerytow od darmozjadow czego wy im zazdroscicie macie malo w innym zawodxie to sie przyjmijcie na kopalnie i tez bedziecie miec kokosy .
Najlepiej oceniac czyjes zycie .
Kazdy ma wolny wybor.

Berta26.10.2017 13:51

Dzisiaj maz.zlozyl.wniosek..jsw.jest spokoj.cisza.brak.kolejek.wszystko.idzie.sprawnie.

Gość24.10.2017 20:40

Kazdy drze morde na gornika ,a gdzie inne zawody jak policjant , żolnierz ,strażak ,tak samo wcześnie przechodza na emerytury i potem dorabiają ,o nich cicho sza ,zjedż na doł jeden z drugim to zobaczysz jak tam dobrze istny raj ,wiem bo mąż pracował jako kombajnista ,

Robert23.10.2017 23:54

To nie poslowie odebrali deputat emerytom górniczym, tylko zarządy spólek przy zgodzie związków zawodowych.

ted23.10.2017 18:24

Jas 16.56 gdzie zagranica otwiera te kopalnie? narazie to tylko handel koncesjami i dużo gadki jsw jako jedyna od lat buduje kopalnie dębina na bziu i nikt inny.

Jaś23.10.2017 16:56

Jasiu, wiesz w czym tkwi problem w górnictwie? Nie w tym, że ten co pracuje pod ziemią dostanie dodatek. Tylko w tym że dostaje go każdy.. Dlaczego zagranicy opłaca się otwierać kopalnie? Bo u "góry" pracuje 10 osób , a w naszych kopalniach 1000.. To problem nie tylko górnictwa, ale każdej państwówki. 15-stu dyrektorów, 20-stu kierowników na 50 pracowników fizycznych, którzy pracują na wszystkich... o setkach urzędników nie wspominając. To ONI generują ogromne koszty..

Pokaż wszystkie opinie (19)