Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
26 października 2017

Sezon grzewczy wystartował

Sezon grzewczy wystartował
fot.Ewelina Auguścik

Sezon grzewczy rozpoczęty. Od tego roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. W piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym, czy mokrym drewnem. 

Kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecu przysługują straży miejskiej i policji. W skrajnym przypadku można zapłacić mandat wysokości nawet 5 tys.

W ubiegłym roku z inicjatywy Stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie dokonywano pomiarów zanieczyszczenia powietrza w mieście. W tym roku takie pomiary odbywają się za pomocą  20 detektorów monitorujących, jakość tego, czym oddychamy. Informacje, jakie pochodzą z tych urządzeń są dostępne dla zainteresowanych mieszkańców. Wystarczy tylko kliknąć w link.

- Przed nami nowy okres grzewczy i nowe wyzwania, ponieważ w naszym mieście zamontowano czujniki pomiaru jakości powietrza. Na osiedlu Gwarków czujnik został zamontowany na przedszkolu nr 6 więc na bieżąco będziemy informować mieszkańców o jakości powietrza. Poza tym chcemy cały czas edukować mieszkańców o konsekwencjach smogu i jego powstawaniu. W zeszłym sezonie grzewczym miałam okazję wraz ze stowarzyszeniem Samorządne Jastrzębie przeprowadzać pomiary przenośną stacja pomiaru i naprawdę jest, z czym walczyć dla naszego dobra i zdrowia - mówi Ewelina Auguścik ze Stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie, członek zarządu osiedla Gwarków.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Myśleli, że ulatnia się gaz, a to śmierdział olej Myśleli, że ulatnia się gaz, a to śmierdział olej

Dowiedz się jak można zdobyć aż 17 tys. na kocioł c.o. Dowiedz się jak można zdobyć aż 17 tys. na kocioł c.o.

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Do oki 29.10.2017 11:43

Boże, nareszcie jakiś głos rozsądku. Już myślałem, że się nie doczekam. Tutaj piszą chyba tylko tacy, którzy chyba nigdy pieca CO nie widzieli na oczy. Później takie komentarze, że każdy dym z komina to na pewno palą śmieci albo muł. Jeżeli następuje spalanie to zawsze jest dym. Najmocniejszy w początkowej fazie.

oki28.10.2017 20:21

chcial bys wytoczyc w sadzie sprawe takiemu kopciuchowi??? za co i o co? to walka z wiatrakami !!!! nie da sie? nie u nas? musi sie prawo zmienic - USTAWA nie uchwała wojewody.

do oki27.10.2017 11:08

masz racje, tak pali kilku moich sąsiadów, masakra, walka z wiatrakami, nikt nie może im nic zrobic , jedyne co mozemy to wytoczyc takiemu sasiadowi sprawe w sadzie

SJZ 26.10.2017 22:57

To jest tylko UCHWAŁA a nie USTAWA. A gdzie według KONSTYTUCJI jest równe traktowanie obywateli RP.

Ton26.10.2017 21:18

Pieprzenie i nic więcej. Co z tego,ze sa robione pomiary! Ludzie, trzeba kontrole przeprowadzą i podniesc kary za palenie nie tym opałem,co jest dozwolony. Samo gadanie i pomiar nic nie da. . Czekajcie dalej jak będa nas truli i będziemy chorować.

oki26.10.2017 19:08

w starych piecach zasypowych zaraz po dosypaniu nowej porcji wegla na żar i zamknieciu drzwiczek (mały dopływ powietrza) z komina bedzie leciał DYM jak z BATOREGO (jak na fotce). Ten dym to nic innego jak nie spalone produkty odgazowania wegla - czyli strata paliwa. Wiele osob na domkach w ten sposób pali bo tak zawsze palili i tak bedą robić nie wiedząc ze w komin puszczają nawet 30% niespalonego paliwa.
SM przyjeżdza do takiego niby kopciucha robi kontrole i do niczego niestety nie moze sie przyczepić.
Dopiero jak czuć ewidentny swąd palonej gumy itp wtedy można a nawet trzeba dzwonić do SM.

do 14:4426.10.2017 17:40

Wiem, że jest grono ludzi którym to nie przeszkadza. Są to osoby, które codziennie ,,podpisują listę obecnosci'' w piwnicy tego domu.

Pokaż wszystkie opinie (17)