Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
26 października 2017

Sezon grzewczy wystartował

Sezon grzewczy wystartował
fot.Ewelina Auguścik

Sezon grzewczy rozpoczęty. Od tego roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. W piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym, czy mokrym drewnem. 

Kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecu przysługują straży miejskiej i policji. W skrajnym przypadku można zapłacić mandat wysokości nawet 5 tys.

W ubiegłym roku z inicjatywy Stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie dokonywano pomiarów zanieczyszczenia powietrza w mieście. W tym roku takie pomiary odbywają się za pomocą  20 detektorów monitorujących, jakość tego, czym oddychamy. Informacje, jakie pochodzą z tych urządzeń są dostępne dla zainteresowanych mieszkańców. Wystarczy tylko kliknąć w link.

- Przed nami nowy okres grzewczy i nowe wyzwania, ponieważ w naszym mieście zamontowano czujniki pomiaru jakości powietrza. Na osiedlu Gwarków czujnik został zamontowany na przedszkolu nr 6 więc na bieżąco będziemy informować mieszkańców o jakości powietrza. Poza tym chcemy cały czas edukować mieszkańców o konsekwencjach smogu i jego powstawaniu. W zeszłym sezonie grzewczym miałam okazję wraz ze stowarzyszeniem Samorządne Jastrzębie przeprowadzać pomiary przenośną stacja pomiaru i naprawdę jest, z czym walczyć dla naszego dobra i zdrowia - mówi Ewelina Auguścik ze Stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie, członek zarządu osiedla Gwarków.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie

Skończ z wysokimi rachunkami - w tym roku zautomatyzuj instalację grzewczą Skończ z wysokimi rachunkami - w tym roku zautomatyzuj instalację grzewczą

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Do oki 29.10.2017 11:43

Boże, nareszcie jakiś głos rozsądku. Już myślałem, że się nie doczekam. Tutaj piszą chyba tylko tacy, którzy chyba nigdy pieca CO nie widzieli na oczy. Później takie komentarze, że każdy dym z komina to na pewno palą śmieci albo muł. Jeżeli następuje spalanie to zawsze jest dym. Najmocniejszy w początkowej fazie.

oki28.10.2017 20:21

chcial bys wytoczyc w sadzie sprawe takiemu kopciuchowi??? za co i o co? to walka z wiatrakami !!!! nie da sie? nie u nas? musi sie prawo zmienic - USTAWA nie uchwała wojewody.

do oki27.10.2017 11:08

masz racje, tak pali kilku moich sąsiadów, masakra, walka z wiatrakami, nikt nie może im nic zrobic , jedyne co mozemy to wytoczyc takiemu sasiadowi sprawe w sadzie

SJZ 26.10.2017 22:57

To jest tylko UCHWAŁA a nie USTAWA. A gdzie według KONSTYTUCJI jest równe traktowanie obywateli RP.

Ton26.10.2017 21:18

Pieprzenie i nic więcej. Co z tego,ze sa robione pomiary! Ludzie, trzeba kontrole przeprowadzą i podniesc kary za palenie nie tym opałem,co jest dozwolony. Samo gadanie i pomiar nic nie da. . Czekajcie dalej jak będa nas truli i będziemy chorować.

oki26.10.2017 19:08

w starych piecach zasypowych zaraz po dosypaniu nowej porcji wegla na żar i zamknieciu drzwiczek (mały dopływ powietrza) z komina bedzie leciał DYM jak z BATOREGO (jak na fotce). Ten dym to nic innego jak nie spalone produkty odgazowania wegla - czyli strata paliwa. Wiele osob na domkach w ten sposób pali bo tak zawsze palili i tak bedą robić nie wiedząc ze w komin puszczają nawet 30% niespalonego paliwa.
SM przyjeżdza do takiego niby kopciucha robi kontrole i do niczego niestety nie moze sie przyczepić.
Dopiero jak czuć ewidentny swąd palonej gumy itp wtedy można a nawet trzeba dzwonić do SM.

do 14:4426.10.2017 17:40

Wiem, że jest grono ludzi którym to nie przeszkadza. Są to osoby, które codziennie ,,podpisują listę obecnosci'' w piwnicy tego domu.

Pokaż wszystkie opinie (17)