Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
27 października 2017

Prokuratura postawiła zarzuty byłemu oficerowi jastrzębskiej policji

Prokuratura postawiła zarzuty byłemu oficerowi jastrzębskiej policji
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim postawiła zarzuty byłemu oficerowi jastrzębskiej policji. Zdaniem śledczych przekroczył on swoje uprawnienia. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo do 3 lat więzienia. 

Zarzuty, które Prokuratura postawiła oficerowi jastrzębskiej policji dotyczą roku 2016, kiedy ten prowadził dochodzenie w sprawie Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miało to związek z konfliktem pomiędzy prezesem GSM Gerardem Weychertem, a ówczesnym członkiem Rady Nadzorczej Andrzejem Matusiakiem, który złożył zawiadomienie, że był nielegalnie nagrywany przez prezesa. Oficer policji pojechał wówczas do siedziby GSM i podjął czynności w tej sprawie.

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim postawiła zarzut, że w toku prowadzonego przez siebie postępowania policjant przekroczył uprawnienia, jakie przysługiwały mu, jako funkcjonariuszowi publicznemu. Pierwszym zarzutem jest wzywanie świadków na przesłuchanie do KMP Jastrzębie-Zdrój w trybie nagłym, bez zachowania formy pisemnej i przewidzianego prawem terminu - co najmniej 7 dni. Zdaniem śledczych nie wystąpiły okoliczności, które by uzasadniały nagły tryb wezwania świadków.

Drugim zarzutem jest podjęcie przez policjanta czynności w kierunku przesłuchania/przepytania osoby będącej radcą prawnym. Śledczy wskazują, że osoba taka objęta jest tajemnicą radcowską, z której może zwolnić tylko sąd. Muszą być przy tym zachowane przesłanki, że informacji posiadanych przez świadka nie da się pozyskać z innych dowodów, a ich uzyskanie, poprzez zwolnienie z tajemnicy, ma na celu dobro wymiaru sprawiedliwości. Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy wykluczają, jakoby oficer policji nie posiadał wiedzy o tym, że świadek jest radcą prawnym.

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, skomentował fakt postawiania zarzutów oficerowi policji, który prowadził wówczas dochodzenia w związku z sytuacją w GSM.

- Postawa oficera policji to hańba dla munduru Policji Polskiej. Był on dyspozycyjnym aparatczykiem wobec swoich partyjnych kolegów z Jastrzębia-Zdroju, wykonując polecenia swoich mocodawców - powiedział prezes.

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim zapowiada, że do końca listopada zapadnie decyzja czy postępowanie zostanie umorzone, czy też zakończy się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dzięki posłowi Matusiakowi powstaje sala koncertowa? Dzięki posłowi Matusiakowi powstaje sala koncertowa?

Proces w trybie wyborczym Matusiak kontra Lepczyński Proces w trybie wyborczym Matusiak kontra Lepczyński

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (79)
do Keyser Soze01.11.2017 18:22

Zwykłe podejrzenia to prawdopodobnie jedna z najlepszych tajemnic. Bohater fikcyjny Keyser Soze to rzadko spotykany, niemal mityczny gangster przestępczy, który zajmuje się narkotykami, mordowaniem i międzynarodowym terroryzmem. Większość uważa, że ??nie jest prawdziwy i działa aby zastraszyć ludzi.

Mam pytanie co ty człowieku czytasz albo oglądasz że wpisałeś taki nick.

Keyser Soze01.11.2017 15:54

Nie martw się Tomek atomek. Znajdziesz inną pracę, a ja znajdę ich.

Wasabi31.10.2017 11:17

Bracie Polaku, któremu jeszcze jest miła sercu Ojczyzna, nie czujesz się odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Czy nie ogarnia Cię wstyd i smutek, kiedy poważnie przyglądasz się tej grupie śmiesznych, zakompleksionych, zawziętych i zachłyśniętych władzą ludzi? To przecież Ty jesteś odpowiedzialny za los kraju, gdzie Ty byłeś kiedy urny wyborcze przesuwano bliżej plebanii?

znudzeni31.10.2017 8:30

Raczej zmęczeni. Tak. Są to ludzie którzy mają apetyt aby istnieć aby nazwiska były znane ale czy jest to powód do chluby. Nie można zaufania członków zamienić za funkcje w organach spółek skarbu państwa. Nie można zaufaniem członków kupczyć za prywatne korzyści. ,,Personalni" tylko czekają żeby weszli do ich grupy takiej zewnętrznej nie związanej ze spółdzielnią. Sprawy GSM schodzą wtedy na drugi, trzeci plan. Zaczyna liczyć się kasa, polityka, praca bo takie atuty mają w ręku ,,personalni". Rozliczenie takich członków rady nadzorczej przyjdzie prędzej czy później. GSM zawsze dawała sobie radę i tym razem też tak będzie. Potem widzimy ich jak snują się za poszczególnymi częściami walnego zgromadzenia jak kiedyś markietanki za wojskiem gdzieś w tyle sali i czekają by ponownie zaistnieć, zadymić. Jest to ohydne i godne potępienia. Nie można służyć dwóm lub trzem panom. Członek rady nadzorczej GSM powinien mieć tylko jednego - członków zgromadzonych na Walnym Zgromadzeniu.

kto jeszcze31.10.2017 6:56

Powinniśmy wierzyć i tak myśleć że znalazł się tylko jeden nadgorliwy

Gość31.10.2017 5:18

Kto jeszcze z niebeskich wykonuje polecenia jedynie słusznej partii?

Gość30.10.2017 23:49

Tak sobie myślę i Paulina mają rację. Gdyby nie super grupa inicjatywna trzech muszkieterów byłby spokój a GSM dawałaby radę. PiS tu nie ma nic do rzeczy. Chodzi tylko o ludzi, którzy mają apetyt aby istnieć, aby nazwiska były znane. Tylko czy jest się czym chwalić. Przecierz chodzi o pokazanie kto ma jakie znajomości i jak ktoś stanie na drodze- obojętnie kto to człowieka uwalimy,a tyle zajęć jest organizowanych dla emerytów może dla odmiany coś innego, bo jesteśmy już znudzeni.

Pokaż wszystkie opinie (79)