Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
31 października 2017

JSW: Chce tak, jak w prywatnej kopalni Bogdanka

JSW: Chce tak, jak w prywatnej kopalni Bogdanka
fot. JZR

Jastrzębska Spółka Węglowa spogląda na prywatną kopalnię Bogdanka i zamierza skorzystać z pomysłów tam sprawdzonych. Bogdanka ma dobre wyniki, a więc można się od niej czegoś nauczyć, choćby kontroli kosztów produkcji. 

Ostatnio JSW kładzie duży nacisk na nowoczesne technologie, które mają usprawnić wydobycie węgla. Dlatego Spółka podpisała trójstronne porozumienie w sprawie współpracy przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, a także projektowaniu nowych maszyn i urządzeń w kopalniach JSW. List intencyjny podpisali 27 października przedstawiciele JSW, JSW Innowacje oraz lubelskiej spółki Sigma.

- Jastrzębska spółka Węglowa jest otwarta na nowości, nasi pracownicy mają dużo pomysłów, ale jest potrzebna współpraca z konstruktorami. Te pomysły wychodzą z kopalni, one są - wystarczy je tylko uporządkować i wdrożyć - powiedział Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu do spraw technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, JSW Innowacje oraz lubelskiej firmy SIGMA S.A. zajmującej się systemowym wdrażaniem nowych rozwiązań dla górnictwa.

- Proponujemy w ramach tej współpracy wieloletnie doświadczenie wyniesione m.in. ze współpracy z LW Bogdanka SA. W swych działaniach wsłuchujemy się w to, co mówi do nas kadra inżynieryjno-techniczna kopalń, dopiero wtedy odpowiadając na jej potrzeby, proponujemy konkretne rozwiązania, weryfikując wielokrotnie po drodze pomysł, projekt i prototyp - wyjaśnia Jan Hajduk, prezes zarządu spółki Sigma S.A.

Spółka istnieje na rynku od ponad dwudziestu lat. Początkowo swoje rozwiązania kierowała przede wszystkim na potrzeby LW Bogdanka S.A., gdzie były testowane i weryfikowane przez kadrę inżynieryjną kopalni. Obecnie SIGMA jest mocno obecna również w górnictwie śląskim. ­SIGMA rozwiązuje problemy techniczne kopalń, które zdarzają się w wyrobiskach podziemnych. W wielu przypadkach, ciężką pracę fizyczną załogi udaje się zastąpić mechanizacją.

 - Współpraca JSW Innowacje z Sigmą będzie polegać na wymianie rozwiązań w obszarze górniczym. JSW ma identyfikować problemy, a my postaramy się znaleźć rozwiązania, które będą odpowiadały tym potrzebom -  powiedział Jacek Srokowski, zastępca prezesa JSW Innowacje.

Górnictwo nie jest od tego, aby w ruchu zakładu górniczego prowadzić skomplikowane prace badawczo-rozwojowe. Temu ma służyć nowo zawarte porozumienie i wymiana dotychczasowych doświadczeń pomiędzy wyspecjalizowanymi jednostkami projektowanymi.

- Cieszę się z tej współpracy. Rozwiązania, które proponuje spółka Sigma, są ciekawe, a co dla mnie nawet istotniejsze, praktycznie sprawdzone w Bogdance. Wierzę, że można je dalej rozwijać, tak aby i nam w JSW odpowiadały. W kopalniach schodzimy z eksploatacją coraz głębiej, towarzyszą nam na co dzień liczne zagrożenia, a koszty produkcji musimy trzymać pod kontrolą. Dlatego chcemy się wspierać praktycznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami,  aby mieć wpływ na koszt produkcji, od którego w praktyce zależy przyszłość nas wszystkich  - powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu do spraw strategii i rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pomarańczowi wygrywają w Gdańsku Pomarańczowi wygrywają w Gdańsku

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
Dog01.11.2017 21:48

Jak pracowa to fachowcami, a nie z ludźmi którzy myślą tylko o karierze

Noico01.11.2017 21:27

A jak tak spółka chce inwestować to niech się postara o ścianę C-8 na Borynii. Takie nadzieje na tę ścianę a debile ją złomem zazbroili. Tam kombajn nie chce jechać a jak już przetnie to nie ma czym przekładki zrobić bo kolejną ścianę złomem zbroją i na C-8 nawet siłownika nie mają. Takie to są milionowe inwestycje w spółce.

Mały01.11.2017 18:58

Teraz z Waldkim damy rade.

Swojski01.11.2017 17:50

Mafia węglowa nie istnieje.
Nikt po znajomości nie dostaje stanowiska.
Uczciwe związki dbają o pracownika.

do Doga01.11.2017 17:35

To musisz mieć bat nad sobą żeby robić - dla mnie obojętne kto tam siedzi to są ich roszady, swoją robotę i tak muszę zrobić.

Dog01.11.2017 14:22

Dobrze ,że wrócił Dyrektor Stachura i znowu Zespolone będzie na plusie to pewne - gratulacje

Rzepicha01.11.2017 14:06

Wlad Palownik powrócił aby karać

Pokaż wszystkie opinie (55)