Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
3 listopada 2017

Radni apelują do premier Beaty Szydło w sprawie krematorium

Radni apelują do premier Beaty Szydło w sprawie krematorium
fot. JastrzebieOnline.pl

Sprawa ewentualnej budowy spopielarni zwłok powraca. Radni, w przyjętej uchwale, postanowili zwróci się do premier Beaty Szydło o zmianę przepisów, które bardziej chroniłyby mieszkańców. 

Ewentualne powstanie spopielarni zwłok w sołectwie Ruptawa, poruszyło mieszkańców. Temu tematowi poświecona była sesja nadzwyczajna. W październiku radni przyjęli uchwałę, skierowaną do premier Beaty Szydło w tej sprawie. Chodzi o to, aby funkcjonowanie spopielarni zwłok zostało uznane za przedsięwzięcie znacząco oddziaływujące na środowisko i podlegało ocenie przed wydaniem pozwolenia na budowę.

- Spopielarnia zawłok usytuowana na terenie zabudowy miejskiej, czy zabudowy domów jednorodzinnych może negatywnie wpływać na warunki życia i zdrowia ludzi oraz stan środowiska i przyrody, ponieważ krematorium jest inwestycją o specyficznych cechach, która mają swoje odniesienie do całokształtu warunków życia ludzi, wpływając na całą sferę psychofizyczną człowieka i szerzej, całego społeczeństwa. Szczególnie istotna jest tutaj obawa o emisję zanieczyszczeń organicznych przez krematoria i ich wpływu na zdrowie ludzi oraz stan środowiska. Ważnym czynnikiem są również odczucia i lęki ludności wynikające z funkcji projektowanego obiektu. W psychice Polaków mocno zakodowane są negatywne odniesienia do krematoriów okresu okupacji w II wojnie światowej. Lokalizacja spalarni zwłok w bliskim sąsiedztwie budownictwa mieszkaniowego pozbawi mieszkańców komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa - napisano m.in. w uzasadnieniu uchwały.

Radni podnoszą również kwestię spadku wartości nieruchomości położonych w sąsiedztwie spopielarni. Podsumowują, że w związku z istnieniem bardzo dużego prawdopodobieństwa powstania krematorium w bliskim sąsiedztwie domów, nie mogą zgodzić się na obniżenia komfortu życia jastrzębian.

Tymczasem inwestor, którego podejrzewa się o budowę krematorium w Ruptawie, zdecydowanie zaprzecza, że ma taki zamiar.  

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Krematorium w Ruptawie nie będzie. Inwestor dementuje plotki Krematorium w Ruptawie nie będzie. Inwestor dementuje plotki

O krematorium w RM. "Najważniejsze są oczekiwania mieszkańców" O krematorium w RM. "Najważniejsze są oczekiwania mieszkańców"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
mieszkanka 04.11.2017 14:48

tez jestem za krematorium a ludziom z Ruptawy wiecznie cos nie pasuje

mieszkanka03.11.2017 18:11

Jedynie radnym z Jastrzębia Zdroju nigdy nic nie pasuje.Najlepiej nic nie budować, nic nie tworzyć,mieć święty spokój a mieszkańcy no cóż to dla nich zwykły człowieczek który ze wszystkim powinien się zgodzić

komentator03.11.2017 13:44

Kogo wybrali Jastrzębianie? Przecież ci radni wykazali się absolutnym brakiem rozumów. Już wiem dlaczego nie wszystko idzie w Jastrzębiu, jak byśmy tego chcieli. Ci radni wyjaśniają wszystko. Przy następnych wyborach, każdy kandydat na radnego musi być dokładnie przepytany, żeby sprawdzić czy warto na niego głosować.

do plugawy ...03.11.2017 12:35

Czytają twój obronny tekst, nie chcę zostać "lepszym człowiekiem" jeśli ty do nich należysz. W tobie nie ma nic, co się rozumie pod słowem "lepszy". Chyba że myślisz od bycia lepszym od najgorszych. A to nie oznacza, że się jest lepszym. Szkoda, ze tego nie rozumiesz.
A jak u ciebie z znajomością tego co się dzieje w świecie, choćby w europie? Nie podjąłeś tego tematu. Dlaczego?

erwin z godow03.11.2017 12:26

jo mogem polić u siebie mom piec pola na okrongło szczegulnie w zima a wiela docie od trupa bo jo bych chcioł 500 .

erwin03.11.2017 12:23

Pani Premier nie ma ważniejszych spraw , tylko jakieś krematorium , osobiście jestem za krematorium .

zły03.11.2017 11:31

Wielka demokracja.... wszystko wszystkim przeszkadza. po...rdoliło się w głowach! Zawistne społeczeństwo w tym marnym mieście!!!

Pokaż wszystkie opinie (18)