Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
10 listopada 2017

Ambasada Francji nagrodziła jastrzębskie wodociągi

Ambasada Francji nagrodziła jastrzębskie wodociągi
fot. UM Jastrzębie

Podczas gali, która odbyła się 8 listopada w Warszawie, wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” odebrał Tadeusz Pilarski, prezes Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. 

Wyróżnienie przeznaczone dla miast, które wykazują dużą aktywność w działaniach pod względem zaangażowania w ochronę ujęć wody oraz zmniejszania stanu ich zanieczyszczenia, działań na rzecz minimalizacji strat wody w sieciach wodociągowych, rozbudowy sieci wodnej czy inwestycji w systemy kanalizacyjne.

Warto podkreślić, że miasto podejmuje szereg proekologicznych działań. Od niedawna 20 detektorów mierzy stężenie pyłów PM10 i PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiarów dostępne są na platformie internetowej , gdzie stan jakości powietrza jest zwizualizowany za pomocą kolorowych uśmiechniętych lub smutnych „minek”.

Miasto dofinansuje również proekologiczne inwestycje, udzielając dotacji do wymiany kotłów c.o. oraz do odnawialnych źródeł energii. Łącznie na ochronę powietrza w 2016 roku wydano 857 826,73 zł, natomiast w budżecie 2017 roku na ten cel zabezpieczono 998 tys. zł. Miasto uczestniczy też wspólnie z innymi samorządami Subregionu Zachodniego w programie edukacyjnym „Gmina z dobrą energią”.

Z kolei na ulicach Jastrzębia-Zdroju można spotkać eko-Patrol. To wyspecjalizowani strażnicy miejscy, którzy nie tylko kontrolują posesje, ale również edukują mieszkańców, co robić, by nie szkodzić środowisku. W październiku eko-Patrol przeprowadził kontrole na terenie 41 nieruchomości. Na terenie 14 ujawniono przypadki spalania odpadów zabronionych.

Miasto dokonuje również nasadzeń drzew w ramach szeroko rozumianej dbałości o estetykę i stan terenów zielonych. Ponadto z miejskiego budżetu kupowane są drzewa i krzewy, które następnie trafiają do szkół, przedszkoli oraz jednostek pomocniczych.

- Chcemy edukować dzieci i młodzież, przypominając, że nie tylko Ziemia służy ludziom, ale i my mamy służyć Ziemi. W tym celu organizujemy bądź włączamy się w organizację rozmaitych konkursów wiedzy ekologicznej i przyrodniczej. Ważne jest, aby postawy proekologiczne kształtować od przedszkola, bo to właśnie młodzi ludzie potrafią skutecznie zmotywować swoich rodziców do troski o środowisko. Dzięki wysokiej świadomości proekologicznej mieszkańców jesteśmy w stanie osiągnąć sukces i następnym pokoleniom przekazać środowisko w stanie lepszym niż je otrzymaliśmy - mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto porządkuje tereny inwestycyjne Miasto porządkuje tereny inwestycyjne

Jastrzębskie zakłady wodociągowe sfinansują sport? Jastrzębskie zakłady wodociągowe sfinansują sport?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość12.11.2017 21:00

A to że jutro wody w całym Jastrzębiu nie będzie to już nikt nie poda.

rozczarowany12.11.2017 16:32

Śmiechu warte miasto nasadza parę drzewek a wcina całe stu letnie parki tak jak w Bziu przy ul. Rolniczej wycięto w imieniu prawa park dworku zabytkowego pod kurnik .

myślący12.11.2017 6:39

Pan Pilarski do dobry strateg i pracowity człowiek. Zna się na rzeczy. A ty "gościu" wszędzie wtykasz swoje niezadowolone "trzy grosze". Już wiemy z jakiej jesteś opcji a nawet kom jesteś. Ale masz prawo hamować tak jak koledzy.

@ Gość Dziś o 9:2111.11.2017 18:36

Poczytaj boroczku co się dzieje z wodami kopalnianymi a potem pisz.

Z ciekawości jest pompowana do zakładu odsalania i potem spuszczana do Odry.

Gość11.11.2017 9:21

wodę w kranach mamy, bo pochodzi z beskidzkich zbiorników w Rep. Czeskiej, ogrodzonych, więc w przeciwieństwie do Goczałkowic nikt się tam przy brzegach albo na tamach nie szwęda. Ale rzek czystych nie mamy, bo kopalnie część wód podziemnych pompują do naszych potoków.

Gość10.11.2017 12:24

"i to jest dla Jastrzębia powód do dumy"

Niestety nie. Woda jest importowana z Czech. To Czesi sprzedaja JZWK doskonala wode.
Rownie dobrze jastrzebianie moga byc dumni, bo moga kupic VW i Opla, ktore do Polski przyjezdzaja od sasiadow.

tubylec10.11.2017 11:08

Mamy najlepszą w kraju wodę w kranach, która ma lepsze parametry niż 70% wód butelkowanych w sklepach i to jest dla Jastrzębia powód do dumy. Ponad to płacimy duuuuużo mniej za wodę niż Rybnik za górnośląską gnojówkę w kranach.

Pokaż wszystkie opinie (12)