Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
13 listopada 2017, Publicystyka

"Znajdź swoje cztery kąty z TBS Daszek"

"Znajdź swoje cztery kąty z TBS Daszek"
fot. TBS Daszek

W 2018 roku w Jastrzębiu-Zdroju powstanie nowy budynek wielorodzinny, wbrew obiegowej opinii nie dla nadzwyczajnie majętnych, ale dla każdego i na każdą kieszeń. Na koniec 2018 roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego Daszek Sp. z o.o. planuje oddać do użytku 27 mieszkań.  

Jak będzie wyglądał nowy dom wielorodzinny?

Nie będzie to budowla z wielkiej płyty, do której jesteśmy przyzwyczajeni na naszych osiedlach. Budynek wielorodzinny będzie swoim wyglądem nawiązywać do architektury parkowej, uzdrowiskowej. Wkomponuje się w znajdujący się nieopodal Park Zdrojowy. Budynek będzie wykonany w nowoczesnej, zdrowej technologii z  pustaków ceramicznych, a dach będzie kryty dachówką. Na elewacji znajdować się będzie imitacja muru pruskiego – nawiązująca do dawnego sposobu wznoszenia domów w dzielnicy Zdrój. Miejsca postojowe dla samochodów osobowych będą między innymi w garażu podziemnym pod  budynkiem. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że zyskają na tym pojazdy, które nie będą narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zostaną też lepiej zabezpieczone przed kradzieżą. W pobliżu  budynku przewiduje się plac zabaw dla dzieci i ładnie zagospodarowaną zieleń. Dla mieszkań na poziomie parteru zamiast balkonu zaprojektowane zostały tarasy zielone o powierzchni 40 metrów kwadratowych każdy. Bliskie sąsiedztwo Parku Zdrojowego pozwoli na częste przebywanie na łonie przyrody. Nieodległe Kąpielisko Zdrój zapewni atrakcje latem. 

Jakie będą mieszkania?

Budynek będzie posiadał 27 mieszkań, których powierzchnia waha się od 50 do 80 metrów kwadratowych. Lokatorzy mogą wybierać pomiędzy lokalami posiadającymi 2-4 pokoje. Dziewięć mieszkań to lokale dwupoziomowe, będą się mieścić na ostatnim III piętrze. Lokale zostaną oddane nowym najemcom w stanie „pod klucz”, czyli w pełni gotowe do zamieszkania. W pokojach na podłogach będą panele, podłogi w przedpokojach, kuchni i łazienkach zostaną wyłożone płytkami ceramicznymi. Ściany pokoi będą pomalowane na biało, kuchnie i łazienki - wykończone płytkami ceramicznymi. Każdy lokal otrzyma niezależne ogrzewanie gazowe, kuchenkę gazową z piekarnikiem oraz tak zwany biały montaż to jest umywalki, wanny lub kabiny prysznicowe, zlewozmywak w kuchni. Co istotne wszystkie kuchnie w bloku są przestrzenne z oknem. Mieszkania wyposażone będą również
w kompletną infrastrukturę teletechniczną. 

Kogo będzie stać na takie mieszkania?

Mieszkania budowane przez TBS Daszek są przeznaczone dla osób nieposiadających tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w gminie Jastrzębie-Zdrój. Mile widziane są rodziny z dziećmi i to dla nich będzie przeznaczona największa ilość mieszkań. Koszty jakie trzeba będzie ponieść, aby zostać najemcą to kwota partycypacji w budowie, około 54-75 tys. złotych, w zależności od wielkości mieszkania. Z chwilą objęcia lokalu najemcy będą zobowiązani dodatkowo do wpłaty kaucji zabezpieczającej stanowiącej dwunastokrotność wysokości czynszu. Należy podkreślić, że w przypadku rezygnacji z najmu kwoty te podlegają zwrotowi. Dla osób zainteresowanych najmem lokali mieszkalnych, a nie dysponujących środkami finansowymi na pokrycie partycypacji, TBS Daszek wspólnie z dwoma bankami przygotował specjalną ofertę kredytową w postaci kredytu konsumenckiego z możliwością jego spłaty do 10 lat. W przypadku ich udzielania będzie obowiązywać uproszczona procedura formalna i preferencyjne oprocentowanie. Bankami, które przygotowały swoje oferty dla nowych najemców są Bank Spółdzielczy z Jastrzębia-Zdroju oraz Bank Spółdzielczy z Wodzisławia Śląskiego. Jak zapewniają w Daszku propozycje te są korzystniejsze od promocyjnych ofert kredytowych innych banków komercyjnych. Czynsz za wynajęcie mieszkania wyniesie około  12,30 zł za metr kwadratowy. 

Dlaczego najem zamiast kupna?

Kupno mieszkania często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W przypadku najmu nie ma konieczności brania na siebie poważnego zobowiązania finansowego na  kilkadziesiąt lat. Chociaż lokator musi pokryć koszty partycypacji i wpłacić kaucję, jest to jednak dużo mniejsze obciążenie, niż koszty związane z zakupem mieszkania nowego lub na rynku wtórnym. Poza tym na jastrzębskim rynku dominują lokale użytkowane od dziesięcioleci. Ich standard nigdy nie będzie już odpowiadał całkiem nowemu budynkowi, powstałemu w oparciu o nowoczesne technologie. Inną sprawą jest to, że w przypadku nabycia mieszkania na własność nie ma pewności, że sprzeda się je w cenie zakupu. Istnieje więc obawa utraty części zainwestowanych w nie środków.

Najem to całkowite zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych

Osoby wynajmujące mieszkanie mają zapewnione korzystanie z niego tak długo, jak zechcą. Mogą z niego korzystać nawet do końca życia. Mają gwarancję, że nikt nagle nie wypowie im umowy najmu, jak się to często dzieje w przypadku najmu mieszkań prywatnych. Lokatorzy mają możliwość w każdej chwili zrezygnowania z dalszego najmu na przykład dlatego, że wybudowali sobie dom lub zmienili miejsce zamieszkania. Wówczas otrzymają zwrot kwot kaucji oraz  partycypacji. Tak więc pieniądze przez nich zainwestowane w mieszkanie nie zostaną utracone. Najem mieszkania w TBS Daszek jest tańszy niż oferty najmu lokali mieszkalnych od osób prywatnych.

Plany na przyszłość

Zarząd TBS Daszek w swoich planach ma budowę kolejnych budynków wielorodzinnych i na bieżąco przyjmuje wnioski osób zainteresowanych  najmem lokali mieszkalnych w TBS. Hasło znajdujące się na stronie internetowej Daszka: „Znajdź swoje cztery kąty z TBS Daszek” jest jak najbardziej aktualne. 

 

Artykuł sponsorowany

Polub i udostępnij
Czytaj też

Budowa "Daszka" na finiszu Budowa "Daszka" na finiszu

Mieszkania w Zdroju nabierają kształtów Mieszkania w Zdroju nabierają kształtów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!