Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
23 listopada 2017

Radni złamali Konstytucję. Wojewoda unieważnia uchwały

Radni złamali Konstytucję. Wojewoda unieważnia uchwały

Wojewoda śląski unieważnił dwie uchwały, których inicjatorami był Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Uznał, że łamią one Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwały dotyczą spraw związanych z nabyciem przez Miasto budynków po byłej kopalni „Jas-Mos” oraz powołania komisji w tej sprawie.

Wojewoda śląski stwierdził w dniu 9 listopada nieważność uchwały Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój zobowiązującej Prezydenta Miasta do nabycia gruntów i budynków po kończącej działalność KWK „Jas-Mos”.

- Stanowienie o kierunkach działalności Prezydenta Miasta nie obejmuje podejmowania przez Radę Miasta uchwał, w których to Rada wydaje polecenia dotyczące konkretnego działania, którego podjecie wymagane jest od organu wykonawczego gminy. Jest to ograniczenie samodzielności organu wykonawczego i wchodzenie w zakres jego kompetencji. Zatem mając na uwadze konstytucyjną zasadę działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa, należy uznać, że nałożenie konkretnego obowiązku na Prezydenta Miasta mocą uchwały Rady Miasta, przy braku kompetencji do stanowienia przez radę w tej materii należy uznać za istotne naruszenie prawa - uzasadnia m.in. Krzysztof Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego.

Konsekwencją tej decyzji było kolejne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego z dnia 17 listopada, unieważniające powołanie przez radnych Komisji doraźnej ds. współpracy Rady Miasta z Prezydent Miasta w celu realizacji uchwały, zobowiązującej Prezydenta Miasta do nabycia gruntów po kończącej działalność kopalni „Jas-Mos”. Organ nadzoru prawnego stwierdził, że uchwala ta narusza art. 7. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który mówi o tym, że „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Naruszona została również Ustawa o samorządzie gminnym i Statut Miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Płonęło wysypisko. 71 strażaków w akcji Płonęło wysypisko. 71 strażaków w akcji

Pożar wysypiska. 60 strażaków w akcji Pożar wysypiska. 60 strażaków w akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (115)
Kaśka29.11.2017 12:06

Dlaczego portal nie napisał, że w uchwale z 26 czerwca 2017 r, .pani prezydent złamała Konstytucję RP i ustawę o finansach publicznych???? Wojewoda Śląski unieważnił jej uchwałę. Trochę obiektywizmu proszę. Oto info: Wojewoda Śląski Katowice , dnia 27 lipca 2017 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE
Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym
(tekst jedn. Dz. U. z 2016 roku, poz. 446 z późn. zm.)
stwierdzam nieważność
uchwały Nr XIII.91.2017 Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 22 czerwca 2017 r. w sprawie określenia
przeznaczenia mienia jednostek budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój, w całości jako niezgodnej
z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 12 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 z późn. zm.)

ciekawy27.11.2017 9:23

A kto to jest Irenka? Kogo reprezentuje bo to tylko może świadczyć o tym gdzie są mieszkańcy a gdzie p. Irenka. Jaką ogromną społeczność reprezentuje Irenka jeżeli jednoosobowo wypowiada się za nieokreśloną grupę. Może za Irenką stoi tylko parę osób 2-3 a ona tylko pisze.

do Gość z 7:4927.11.2017 8:45

110 komentarzy, a połowa od Irenki

do łoś 27.11.2017 7:54

A panie łoś, wojewoda to przedstawiciel rządu - jedynie słusznej partii, a wiec o co chodzi. Coś nie pasuje? Cały dowcip w tym, że koledzy pisowce ani jednym słowem nie moga skrytykować wojewody skoro to predstawiciel pisowskiego rządu, taki tam mają zamordyzm, który obraca się przeciwko nim ha ha ha

do godz. 16.0326.11.2017 22:12

Działacie niczym opozycja w Sejmie i cały KOD. W następnych wyborach to możesz poruszać palcem w butach. Widać, że Pan Kasza cię wpienia, a może ty też masz deprechę z Jego powodu? Spoko każdy miałby będąc na waszym miejscu!!!

Zgadzam się z mieszkańcem26.11.2017 16:03

Kończymy temat i w najbliższych wyborach kasujemy radnych z pierwszego rzędu a Kaszę zostawiamy na bilbordach. Tak trzymajmy

mieszkaniec26.11.2017 13:23

Zakończmy ten temat. Każdy może się pomylić. Nawet prawnik.

Pokaż wszystkie opinie (115)