Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°12°
24 listopada 2017

Odważni wygrywają, odważni się badają! Zadbaj o swoje jądra

Odważni wygrywają, odważni się badają! Zadbaj o swoje jądra

W poniedzaiałek o godz 17:30 w Domu Zdrojowym odbędzie się spotkanie organizowane przez stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie w ramach kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” i Międzynarodowego Miesiąca Męskiego Raka. 

 Pomysłodawcą i realizatorem kampanii społecznej „Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra” jest Fundacja „Gdyński Most Nadziei” .  

Jest to kampania skierowana głównie do młodych mężczyzn, w wieku 17 – 35 lat, czyli do grupy najwyższego ryzyka. W Polsce ok. 35% nowotworów u młodych mężczyzn to właśnie rak jądra . Dlatego też patronat nad  tym wydarzeniem objął Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza mówi organizatorka akcji Ewelina Auguścik.

Głównym celem kampanii „Odważni Wygrywają”  oraz jastrzębskiego spotkania jest podwyższenie świadomości społecznej na temat tego, jak ważne jest comiesięczne samobadanie jąder w celu wykrycia ewentualnych zmian chorobowych.  Lekarze potwierdzają fakt, że mężczyźni często zbyt późno się do nich zgłaszają. Paradoksalnie, rak jądra jest wyleczalny niemal w 99%, ale warunkiem jest wczesna diagnoza. 

W ramach kampanii prowadzony jest serwis internetowy www.odwazni.com, zawierający informacje o samobadaniu, ogólnopolską bazę lekarzy specjalistów, możliwość anonimowej konsultacji drogą mailową. Co roku Fundacja rozdaje tysiące materiałów informacyjnych o samobadaniu podczas organizowanych akcji ulicznych, biorąc udział w dużych wydarzeniach sportowych, muzycznych, prowadząc warsztaty samobadania w centrach handlowych, prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych. 

- Cieszymy się, że Jastrzębie-Zdrój dołączyło do akcji i być może w minimalny sposób przyczynimy się do podwyższenia świadomości mężczyzn w naszym mieście - mówią organizatorzy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak się żyje w mieście? Mieszkańcy mówią: średnio Jak się żyje w mieście? Mieszkańcy mówią: średnio

Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość27.11.2017 7:01

Cały PiS proponuje posłać na badania... chociaż... w sumie... o co, i tak nic nie mają...

AM26.11.2017 7:03

Patronat Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza

Jajeczko25.11.2017 21:52

Ale to na miejscu jest szansa na badanie ?

obserwator25.11.2017 6:35

Warto dbać o swoje zdrowie ale oby się to nie stało tłem politycznym, bo ludzie potrafią wszystko wykorzystać.