Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
28 listopada 2017

Rozmawiają o przywróceniu kolei w ministerstwie infrastruktury

Rozmawiają o przywróceniu kolei w ministerstwie infrastruktury

Temat kolei w Jastrzębiu wzbudza spore zainteresowanie. Wiadomo, że na jej odtworzenie potrzeba około 76 mln zł. Dzisiaj na ten temat rozmawiano w ministerstwie infrastruktury i siedzibie Polskich Kolei Państwowych. 

We wtorek zastępca prezydenta miasta Roman Foksowicz oraz poseł Krzysztof Gadowski rozmawiali w ministerstwie infrastruktury oraz Polskich Kolejach Państwowych na temat odtworzenia kolei w mieście.

- Kolej w Jastrzębiu-Zdroju to naprawdę realna. Poruszyłem również temat połączenia Wodzisławia Śląskiego z Jastrzębiem, co wzbudziło zainteresowanie w PKP - mówi poseł Krzysztof Gadowski.

Przypomnijmy, że miasto wraz z partnerami z Czech otrzymało w 2016 roku dotację na przygotowanie analizy dotyczącej odtworzenie linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju. 22 września w Urzędzie Miasta podsumowano przygotowany dokument. Koszt odtworzenia kolei miałby opiewać na 76 mln zł. Jednym z podstawowych warunków odtworzeniu linii kolejowej było skomunikowanie Jastrzębia z Katowicami i to w czasie nie dłuższym niż 60 minut. Według analizy warunek uda się spełnić, bo pociąg ma dojechać do stolicy województwa w 58 minut.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (59)
emeryt30.11.2017 22:50

Pociąg do Wisły był zawsze przepełniony w 200%. To były czasy i wypady w góry pociągiem z Górnego.

Janusz 30.11.2017 0:32

Ja tam tęsknię za pustym taborem którego kurs kończył się w Pawlowicach Hahah i na dodatek jechał 30 minut! A linie zlikwidował Obieglo jak by ktoś nie pamiętał.

pociąg do foteli29.11.2017 20:55

Cieszy moje serce aktywność p. Prezydent. To jest to najlepsze co mogło spotkać Moje Miasto po rządach poprzedników. Z trwogą patrzyłem na to jak przymilał się do fotela po wyborach p. Żmudziński. Przymierzał się też do tego fotela A. Matusiak ale koalicjant wystawił słabego kandydata. Może w tych wyborach mądrość naszych mieszkańców także weźmie górę nad baranim pędem do ...... no właśnie do czego. Jak na razie pisiewicze zajmują wszystkie synekury w mieście, obrastają w dobrobyt, zaczynają żyć jak tłuste kocury. To dobrze wróży na przyszłość normalnym obywatelom. Fala krytyki zbyt szybko eksplodowała ale dobrze bo świadczy że zaczynamy dostrzegać takie zwykłe buractwo u naszych rajców. Do kampanii buraczanej mamy jeszcze czas i mam nadzieję że nasze środowisko jastrzębskie także skonsoliduje swoje działania.

Gość29.11.2017 19:30

@pkp do Gość do pkp Dziś o 0:38
Dziś o 11:44
Widzę, ze chyba nigdy gdzieś dalej, regularnie nie dojeżdżałeś. Jaka pogoń za czasem? Ja jeździłem do Katowic, do szkoły, pociągiem codziennie, ale w tym pociągu albo spałem albo odrabiałem zadania domowe, albo czytałem ksiażki, czas bynajmniej nie był zmarnowany, a potem, już po powrocie, mogłem zajać się jeszcze czymś, bo nie byłem wykończony, tak jak jestem gdy przejadę się gdzieś dusznym, ciasnym busem, gdzie czasami w upał to można zemdleć, klima nie działa, a ludzi tłu, a okna też nie otwierane - męczarnia...

do pkp29.11.2017 19:21

Tego dilera kopalnianego kamienia, jeśli to prawda co piszesz, trzeba pogonić, a teren jakoś zabezpieczyć, choćby i nawet wpisać jako uzytek ekologiczny, bo inaczej będzie to co koło cmentarza - czarna pustynia, de facto hałda w centrum miasta. A potem dymy z Ruptawy z Górnego nas uduszą, bo nie zatrzymają się na zaroślach, lepsze drzewa i nawet trzciny niż hałdy, hałdy w pobliżu zabudowań powinny być zabronione.

hej29.11.2017 19:13

Zanim zaczniecie narzekać to po pierwsze, zauważcie, ze to nie miasto Jastrzębie będzie finansowało tę linię,
po drugie przejeźdźcie się pociągiem z Cz. Cieszyna do Mostów i zobaczcie jak wygląda teraz normalna kolej, gdzie pociągi jeżdżą co godzinę i na każdej stacji stoją tylko po 3 minuty. A gdy przyjeżdża pociąg do stacji końcowej, to kilkanaście minut później już wraca.
Wiem, ze wy pamiętacie jak to pociąg stawał na 10 minut w Pawłowicach, stał w Bziu, stał w Żorach, w efekcie tracił ze 30 minut na te bezsensowne postoje, ale tak już teraz nie jest, a przynajmniej w normalnych krajach tak nie jest.

pkp do king szajsu29.11.2017 17:23

Jestem Jastrzębianinem od urodzenia i z dziada pradziada w przeciwieństwie do większości tu mieszkających. I wiem od bardzo dawna że tu nic nie wychodzi poza wyprowadzaniem pieniędzy do własnych interesów. Moim niedaleki sąsiadem jest nieradny piechoczek jak się z nim gada to jedno a w UM całkiem co innego - zresztą z nim pogadać można tylko w okresie przedwyborczym.
Zobaczcie cokolwiek robi się w mieście to kosztuje to więcej niż budowa gmachu na marsie a i w czasie nigdy nie wyrabiają. Remont drogi a za 2 tygodnie kładą chodnik i krawężniki na nowo - to jest normalne?
tak że całe to PKP podziemne nie wypali nawet naziemne. Na jar za PKP ma chrapkę diler jastrzębskiego kamienia po-kopalnianego. a rysiu coś wie tylko że nie gada publicznie. W okolicach ul Grodzkiej i przedszkola ma być łącznik do DGP tam jest wszystko przesądzone tylko czekają na odpowiedni moment na kogo to zwalić jak by w razie nie wypaliło.
Co do dworca PKP jedyny mądry punkt to jak Jastrzębie by było stacją przelotową a nie końcową.

Pokaż wszystkie opinie (59)