Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
4 grudnia 2017

Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój"

Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój"
fot. JSW / Dawd Lach

W niedzielnej uroczystej mszy św. odprawionej przez Arcybiskupa, Metropolitę Katowickiego Wiktora Skworca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. i św. Anny w Gołkowicach wzięli udział przedstawiciele spółek węglowych, górnicy, samorządowcy, przedstawiciele rządu i związkowcy.

- W duchu solidarności razem z górnikami zwracamy się dziś do św. Barbary, aby swym orędownictwem wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj i na jutro. A potrzebny jest w górnictwie i wokół tego przemysłu spokój i rozwaga, potrzebna jest stabilizacja otwierająca perspektywy i umacniająca poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy, aby była ku pożytkowi człowieka i kraju - powiedział podczas homilii arcybiskup Skworc.

Metropolita Katowicki w swojej homilii zwrócił uwagę również na ochronę środowiska, a w szczególności na smog.  

- Spalanie w paleniskach domowych nie węgla, ale czegoś węglopochodnego, odpadów węglowych, śmieci - wytwarza smog. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną chorób, zwłaszcza nowotworowych, układu oddechowego i chorób sercowo - naczyniowych. W tej sytuacji potrzebne są realistyczne programy ograniczenia niskiej emisji. Ze spalaniem węgla, a czyni się głównym winowajcą tak zwanego globalnego ocieplenia, trzeba się obchodzić racjonalnie, rozumnie, bo po to zostaliśmy wyposażeni w zdolność myślenia przyczynowo skutkowego, trzeba, więc eliminować przyczyny. W tym działaniu trzeba długofalowej polityki. Planów współpracy rządu i samorządu, także unikania konstruowania pułapek cenowych i zauważenie problemu energetycznego ubóstwa. Wszak nie wszyscy mają równy dostęp do ciepła, nie wszystkich na to ciepło stać. Czy ciepło szczególnie w teraz w naszym kraju, w naszym klimacie, to prawo człowieka, czy na to dobro trzeba patrzeć w kategoriach luksusu? Moi drodzy, wspierając prospołeczne działania rządzących postulujemy obniżenie obciążeń cenowych węgla, gazu, oleju opalowego. Oczekujemy wprowadzenia proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – powiedział do uczestników nabożeństwa arcybiskup Wiktor Skworc.

Mszę św. w Gołkowicach uświetniły orkiestry górnicze kopalni JSW, które muzycznie witały gości przed mszą świętą i po jej zakończeniu, a procesji z udziałem celebrantów towarzyszyły zastępy ratowników górniczych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków" Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
do hanys08.12.2017 8:11

Będą palić, bo dzięki PiS nie można kupić czystego węgla. Ale o tym się nie mówi i A. Duda też się nie chwali. A to wielkie osiągniecie rządzących. Żeby brakowało węgla na Śląsku, to tylko oszuści i złodzieje pisowscy potrafią.

Gość04.12.2017 19:49

Msza w Gołkowicach? No bo w JSW tylko SWD zatrudnione w większości!

hanys 04.12.2017 16:24

i tak hanysy będą palić mułem