Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
EkoOkna
10 grudnia 2017

Premier Mateusz Morawiecki: "Powoli odchodzimy od węgla"

Premier Mateusz Morawiecki: "Powoli odchodzimy od węgla"
fot. Damian Hetman

Nowo powołany premier Mateusz Morawiecki uważa, że gospodarka polska powoli odchodzi od węgla w takim tempie, żeby na tym za bardzo nie ucierpieć. 

W wywiadzie na antenie telewizji Trwam premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat górnictwa.

- Jesteśmy trochę tutaj między młotem a kowadłem. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, połączona z polityką największych państw świata - Chin, Stanów Zjednoczonych, Rosji, i jednocześnie w zestawieniu z naszym miksem energetycznym, czyli z czego my czerpiemy energię dzisiaj, powoduje, że mamy bardzo niewielkie pole manewru - mówił.

Premier podkreślał, że należy się liczyć z polityka klimatyczną Unii Europejskiej, ponieważ Polska jest jej integralną częścią. Podkreślił, że powoli odchodzimy pod węgla "w tempie takim, żeby gospodarka polska nie ucierpiała na tym za bardzo". 

Ministerstwo energii uważa, że górnictwo będzie w najbliższej przyszłości podstawą bilansu energetycznego państwa. Prognozuje się, że do roku 2050 udział tego surowca energetycznego spadnie z obecnych 80 proc. do około 50 proc.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW Innowacje dla Portu Morskiego w Gdyni JSW Innowacje dla Portu Morskiego w Gdyni

"Śląsk będzie stopniowo odchodził od węgla" "Śląsk będzie stopniowo odchodził od węgla"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Do"do Prosto"11.12.2017 12:04

Na ekonomi to ty się znasz jak wilk na gwiazdach. Ziejesz nienawiścią "Po"paprańcu lewatywa to ci pomoże

do Prosto11.12.2017 10:37

Jaka polityka. W komunie, Polska nie produkowała niczego co można by sprzedawać za dolary. Wszystko co produkowaliśmy było bardzo słabej jakości. Nikt tego nie chciał kupować. Tylko czysty surowiec, węgiel był atrakcyjnym towarem. Węgiel i ruda to były towary na których się trochę zarabiało. To była gospodarka rabunkowa. Dzięki temu można było wyżywić Polaków. Można było kupić nawozy i inne bardzo nam potrzebne produkty. Teraz w Polsce wytwarzane są rzeczy na które jest popyt na świecie. Sprzedajemy gotowe wyroby, co jest znacznie bardziej opłacalne. Wiele rzeczy wytwarzamy pod szyldem znanych firm. Taka jest kolej rzeczy. Bardzo trudno wyrobić sobie dobrą markę na świecie i sprzedawać w dobrych cenach. Dlatego padły zakłady do których trzeba było wciąż dokładać. Ci którzy je wykupili mieli pieniądze na zakup nowoczesnych technologii i maszyn. To nie jest polityka. To jest gospodarka. Część zysków, w formie podatków idzie do państwowej czyli naszej kasy. Trwonienie ich na socjal jest przestępstwem. Wycinka drzew w puszczy jest tym samym co wydobywanie węgla za komuny. Szyszko, jak wielu innych ministrów doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo nas niszczą. Ale rząd potrzebuje pieniędzy na kupowanie sobie wyborców. Drzewa wycięte nie odrosną poprzez sadzenie nowych sadzonek. Drzewa muszą się same zasadzać i rosnąć powoli. Wtedy za sto lat wyrosną drzewa o bardzo mocno zwartej konstrukcji pnia. Takie drzewa są najcenniejsze. I tu dopiero jest polityka. Opłacanie ludzi, którzy niewiele dają do wspólnej kasy, bo niewiele robią. Wolą mieć dużo dzieci, bo to jest dla nich "biznes". Dawanie każdej rodzinie 500+ nie patrząc na ich dochody nie pomaga w rozwoju naszego kraju, tylko go niszczy.

Niobo11.12.2017 10:02

Wydobycie węgla nie spadnie udział energii wytwarzanej z węgla będzie niższy, ponieważ rok w rok zwiększa się zużycie a tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną.Czy to jest tak trudno zrozumieć tępe tyle.

do szczepionkowy faszyzm11.12.2017 7:55

Nie pij więcej

Hehe11.12.2017 4:34

2050 ... czyli do emerutury dorobie pozniej mozecie palic gumowcami i czym wlezie hehe

szczepionkowy faszyzm11.12.2017 0:34

Jaro dostał prikaz z sanhedrynu, że Beatka jest "be", i trzeba dać "naszego"... Z resztą Morawiecki mówił o swoich korzeniach, że ma "jedyna słuszne"....
W tym samym czasie ludzie, których "nie ma" (masoneria szeroko rozumiana), ogłaszają, że Jerozolima jest stolicą państwa "położonego na terenie Palestyny"...
Jesteśmy niezależni, jak muchy w słoiku... Kto wie, że był np. XIII Sobór Słowiański...?

patafiil10.12.2017 21:06

Ciemny jsk wegiel lud pisowski.

Pokaż wszystkie opinie (28)