Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
22 grudnia 2017

W czasie świąt uważajcie na złodziei nart

W czasie świąt uważajcie na złodziei nart
fot. pixabay

W okresie świąteczno-noworocznym coraz więcej osób wyjeżdża w góry, aby wypocząć na stoku. Jednak również i tam trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Również na stoku można paść ofiarą złodziei. 

Aby jazda na nartach lub snowboardzie była przyjemna, musi być również bezpieczna. Wybierając się na stoki należy pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa. Policja zaleca używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe, zabierać ze sobą dokumenty oraz oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby (np. cukrzyca, epilepsja), widząc zdarzenie na stoku, powiadamiać służby ratunkowe i interwencyjne. Jazda na nartach, desce na stoku pod wpływem alkoholu jest uznawana za naruszenie prawa i podlega grzywnie. Poza tym takim zachowaniem stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych użytkowników stoku.

Ponadto warto pamiętać o 10 zasadach zachowania się na stoku stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Oto one:

  1. „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
  2. „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
  3. „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
  4. „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
  5. „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy, jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
  6. „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.
  7. „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
  8. „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
  9. „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
  10. „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miejski wypad na narty. Zapisy trwają Miejski wypad na narty. Zapisy trwają

Mieszkańcy mogą wybrać się na narty do Istebnej. Zapisy jeszcze dzisiaj Mieszkańcy mogą wybrać się na narty do Istebnej. Zapisy jeszcze dzisiaj

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Tomek23.12.2017 7:36

Teheran albo seboc, czasami czytając twoje komentarze mam wrażenie, że jak byłeś mały to wypadłeś mamie z wózka.

Radio Teheran22.12.2017 11:50

@Uwaga

Koniecznie, zwlaszcza, ze typowy wyborca PiS to technicznie wykluczony paranoik.

Uwaga 22.12.2017 10:04

Na komputery nieprzychylnie komentujących działania PiS prowadzone są ataki. Należy uruchomić programy zabezpieczające przed takimi atakami.