Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
28 grudnia 2017

Czy posłowie dadzą 5 mln zł na kolej w Jastrzębiu?

Czy posłowie dadzą 5 mln zł na kolej w Jastrzębiu?
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

Czy podczas głosowania nad budżetem państwa posłowie poprą poprawkę o przeznaczeniu kwoty 5 mln zł na budowę linii kolejowej na odcinku Jastrzębie-Pawłowice (I etap), przekonamy się w styczniu podczas głosowania. 

Poseł Krzysztof Gadowski zgłosił do budżetu państwa poprawkę, która zabezpiecza środki na budowę linii kolejowej Jastrzębie-Pawłowice. Teraz od posłów zależy, czy w głosowaniu poprą tą propozycję. Poprawka będzie głosowana w sejmie podczas głosowania nad budżetem państwa na rok 2018, najprawdopodobniej w styczniu 2018 

Poseł Gadowski argumentuje, że Jastrzębie-Zdrój (ok. 90 tys. mieszkańców)  jest obecnie  największym miastem w Polsce, pozbawionym dostępu do czynnej linii kolejowej w ruchu pasażerskim. Odtworzenie ruchu kolejowego, który łączyłby Jastrzębie-Zdrój ze stolicą województwa, zwiększy dostęp mieszkańców do uczelni oraz miejsc pracy i niewątpliwie wpłynie na rozwój miasta.

- To niespotykane w XXI, że tak duże miasto, nie posiada kolei pasażerskiej, mimo że miliony ton węgla wywożone są w składach towarowych. Miasto gdzie funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna oraz istnieje największy producent węgla koksującego  - Jastrzębska Spółka Węglowa, pozbawione jest okna na świat, którym jest kolej.  Do 2014 r. Prezydent miasta nie wykazywał się żadną inicjatywą w odtworzeniu uruchomienia dworców i przewozów pasażerskich.  Nowo wybrana prezydent Anna Hetman zdobyła środki unijne i przygotowała analizę odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście regionalnych i transgranicznych połączeń kolejowych. Przedstawiając wyżej wymieniony dokument w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podjęła działania  mające na celu odtworzenie kolei pasażerskiej w mieście - uzasadnia poseł.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Kostek09.01.2018 14:11

5 mln na kolej widmo donikąd. Lepiej włożyć te pieniądze za zagospodarowanie bujnie rozrośniętej Puszczy Janeckiego w kwadracie ulic, Warszawskiej, Północnej, Sybiraków i Porozumień Jastrzębskich.

Kostek09.01.2018 13:39

Kolej Jastrzębie - Pawłowice? Śmiechu warte! A potem dokąd przesiadka, do Studzionki czy do Zbytkowa? MZK dojeżdża do stacji kolejowych w Wodzisławiu, Rybniku i w Zebrzydowicach. Z tych wymienionych stacji odjeżdżają pociągi do Pragi, Wiednia, Budapesztu, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Bydgoszczy, a w okresie wakacji do Świnoujścia i Kołobrzegu. Szkopuł w tym że wiele tych pociągów odjeżdża o takiej porze gdy MZK jeszcze śpi.

Radio Teheran30.12.2017 19:25

Staniala cos ta kolej. Te 5 milionow to chyba na waciki lub do napchania kieszeni lokalnych ment.
Panu Gadowskiemu trzeba przypomniec, ze w 2001 roku, kiedy kolej likwidowano, byl juz w miescie znaczaca postacia i nie kiwnal palcem w bucie by temu zapobiec, zarowno wowczas, jak i przez kolejne lata. Siedzi na stanowiskach i przyglada sie z gory jak miasto dziadowieje.

Gość30.12.2017 13:55

Poseł Matusiak powinien postarać i załatwić 20mln i pokazać że partia coś robi w Jastrzębiu i lepiej się stara niż Poseł Gadowski z PO

szczepionkowy faszyzm30.12.2017 0:01

Nie zapowiada się, aby kolej wróciła do Jastrzębia... Obym się mylił.
"Hetman+PO - to jest to czego chcą mieszkańcy" - buuuhahahaha....
Dla mnie żaden autorytet, ale poczytajcie, co Niesiołowski (tak, ten oszołom) mówił o peło w 2001r....

Do zibi29.12.2017 19:19

Co to za miara 250 kilometrów na gram?

do plugawy anonim 29.12.2017 18:02

idealnie pasujesz do SEBOC

Pokaż wszystkie opinie (42)