Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
15 stycznia 2018

Uchronili przed wycinką 164 drzewa

Uchronili przed wycinką 164 drzewa
fot. UM Jastrzębie

Już od jakiegoś czasu na basenie Laguna można zauważyć instalacje fotowoltaiczne, czyli popularne baterie słoneczne. Zostały zainstalowane po to, aby zmniejszyć zużycie prądu pozyskiwanego z sieci energetycznej.

Instalacja ogniw fotowoltaicznych ma się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii, ale też ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Nie bez znaczenia dla administratora budynku są niższe koszty utrzymania.

Już widać pierwsze efekty zainstalowania baterii słonecznych. Obwód kuli ziemskiej ma 40 030 km. A zaledwie od lipca miejska fotowoltaika wyprodukowała tyle energii, że wystarczyłoby na przejechanie samochodem odległości 42 607 km, więc trasy dłuższej niż podróż dookoła świata. I to w zaledwie 6 miesięcy, podczas których na nadmiar słońca nie mogliśmy narzekać. Inne przeliczniki wskazują, że dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zapobiec wyemitowaniu do powietrza aż 6,39 ton CO2. Taka produkcja na własną skalę to również uchronienie przed wycinką 164 drzew.

Projekty: „Instalacja ogniw fotowoltaicznych dla krytej pływalni Laguna w Jastrzębiu-Zdroju” oraz „Instalacja ogniw fotowoltaicznych dla Zespołu Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju” były współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pierwsza inwestycja kosztowała 204 232,15 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 139 543,08 zł, natomiast druga 619 468,88 zł, a wartość dofinansowania to 240 688,90 zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Skończyły się pieniądze na wymianę kotłów i kolektorów Skończyły się pieniądze na wymianę kotłów i kolektorów

Jastrzębska Spółka Węglowa czerpie energię ze słońca Jastrzębska Spółka Węglowa czerpie energię ze słońca

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Łoś16.01.2018 1:03

Ekologia ekologią ja mam pytanie co z tymi bateriami kondensatorów i akumulatorów pewnie do kopalni
i zasypa

do redahtora15.01.2018 16:55

Jak to zostało wyliczone z tymi drzewami, które nie zostały wycięte dzięki tym bateriom słonecznym. Korzystanie z baterii słonecznych jest bardzo dobrym pomysłem, mimo, że ich sprawność jest słaba. To dopiero początek drogi w uzyskiwaniu energii w ten sposób. Spodziewam się w niedalekiej przyszłości, około 10 lat, że elektrownie molochy i cała bardzo droga sieć przesyłowa zacznie niknąć na rzecz podobnych baterii słonecznych i wiatrowych. Teraz energetycy robią co się da, żeby nie dopuścić do rozwoju systemu uzyskiwania czystej energii. Ustawa opracowana przez PiS zatrzymała rozwój elektrowni wiatrowych.

Radio Teheran15.01.2018 16:10

@Gościu

Oczywiscie, ze chodzi o pojazd elektryczny. Baterie sloneczne na basenie wyprodukowaly tyle energii, ile miesci sie w kilku litrach benzyny. Do Rybnika by nawet nikt nie dojechal.

Gościu15.01.2018 14:48

no ale ten samochód to chyba musi być podłączony do prądu, no nie... :) albo nieee, .... lepiej na pedały, wtedy może dojedzie do Teheranu na dynamie

Do Radio Teheran 15.01.2018 14:02

Napisałem tak abyś się zgłosił do Milionerów ponieważ ty zawsze wszystko najlepiej wiesz

ROls15.01.2018 12:43

@Do Radio Teheran, łykaj papke, smacznego.

Radio Teheran15.01.2018 12:01

@do mojego przesladowcy

'idź do teleturnieju " Milionerzy"'

Nie. To co napisalem, wynika z wiedzy, ktory niegdys byla niezbedna, by przezyc. Odkad zycie stalo sie latwiejsze, spoleczenstwo zglupialo i daje sobie kazdy kit pocisnac.

Pokaż wszystkie opinie (9)