Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
16 stycznia 2018

JSW: Będą zbierać na czarną godzinę?

JSW: Będą zbierać na czarną godzinę?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Obecnie wyniki finansowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej są dobre. Wiadomo jednak, że sytuacja na rynku węgla koksującego jest zmienna. Spółka chce utworzyć tzw. fundusz stabilizacyjny, na którym znajdowałyby się pieniądze na czarną godzinę. 

W czwartek, akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego za łącznie 1,5 mld zł. Celem Funduszu ma być wsparcie bieżącej płynności i ograniczenie wpływu ryzyka zmienności cen węgla i koksu na utrzymanie ciągłości działalności Grupy Kapitałowej JSW.

Środki funduszu będą lokowane w płynne aktywa o bardzo wysokim współczynniku bezpieczeństwa, w tym głównie w obligacje Skarbu Państwa, inne skarbowe instrumenty dłużne oraz inne instrumenty, dla których stosowny limit zaangażowania został ściśle określony w polityce inwestycyjnej funduszu. Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla, JSW będzie odkładała w FIZ część wypracowanych zysków.

- Pieniądze wykorzystane zostaną w okresie załamania koniunktury albo wtedy, gdy zagrożona zostanie płynność finansowa spółki. Jednocześnie z funduszu czerpać będzie można pieniądze na długo- i średnioterminowe inwestycje o strategicznym znaczeniu dla JSW. Inwestycje takie mogą być związane m.in. z rozbudową mocy wydobywczych, zwiększeniem dostępu do złóż, przeróbką węgla i produkcją koksu. Fundusz zostanie utworzony na czas określony – do dnia 30 grudnia 2024 roku, przy czym okres działalności funduszu może zostać przedłużany maksymalnie o 3 lata. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW odbędzie się 18 stycznia - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW wydała na bezpieczeństwo ponad 830 mln zł JSW wydała na bezpieczeństwo ponad 830 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
kamilFB08.02.2018 8:12

KIedys pisałem ze JSW ma cos na miare funduszu rezerw okazalo sie kilka miesiecy temu ze mam racje wtedy tez nie jaki pan Białek z fb szydził i plutł jak opętany swoje wypociny, że jaki fundysz jak JSW ledwo dycha teraz panie Białek jak kiedys znowu JSW bedzie pod kreska a bedzie jak dalej na zmiane bedzie rzadzić PiS z PO to pamietaj pan ze jest taki fundusz tzw.stabilizacyjny byś nie plutł takich farmazonów jak kilka miesiecy temu. pozdrawiam

Jabol17.01.2018 18:33

A co z ukladzikiem zbiorowym co zescie ludziom zgotowali madre glowki wy pochwalcie sie wy zloby

Gość17.01.2018 5:26

Zz solisarnosc pismo wyslaliscie do jsw i niwchca z wami odpisywac wstyd

Gość16.01.2018 21:26

Zz jednosc a wy tez sie obudzcie a nie pierdza w stolki nic nie walcza o ludzi obiecaliscie 25 tys i co z tego prosty h.j

Gość16.01.2018 21:10

Nam kutafo..y wyplacajcie w koncu kase pracownikom a nie pierd...a wiecznie ludziom na opak oddac kase za 2 lata dociera krawaciarze macie mozgi czy luski

Gość16.01.2018 21:00

Do smierdzacej sprawy ja tez popieram ten link to plaga ale i tak ich nierusza lebrow

Mati16.01.2018 20:58

Kiedy przyjęcia do nowej spółki córki JSW Ochrona. Kogo obstawiacie na stołkach w zarządzie????

Pokaż wszystkie opinie (18)