Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
17 stycznia 2018

Jastrzębscy górnicy bohaterami filmu

Jastrzębscy górnicy bohaterami filmu
fot. Discovery Chanel Polska

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostali bohaterami filmu dokumentalnego „Górnicy.PL”. Efekty pracy filmowców będzie można obejrzeć już w czwartek, 18 stycznia o 22:00 na Discovery Channel. To właśnie wtedy rusza pierwszy z sześciu odcinków nowej produkcji.

Bohaterami filmu dokumentalnego są między innymi geolog z Budryka i górnicy z Ruchu Borynia. Film pokazuje codzienne życie górników i warunki, w jakich pracują. 

To było ciekawe doświadczenie, poza tym nie o każdym kręcą film. Cieszę się, że pokazana została nasza praca i nasze charaktery, które w tym filmie na pewno wyjdą. Fajna sprawa, niczego nie udawaliśmy, każdy był sobą - wspomina Robert Jaczyński, górnik z oddziału G4b.

Producenci nie mieli gotowego scenariusza. Wszystko odbywało się bez przerywania produkcji. Ekipa filmowa składała się z siedmiu osób. Wszystko nagrywano z dwóch, a czasem nawet trzech kamer. W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej filmowcy musieli ograniczyć ilość sprzętu, żeby dostosować się do warunków panujących pod ziemią.

 - Myślę sobie… kombajn, sekcje, jak ja ich poustawiam, a przede wszystkim, żeby nikomu nic się nie stało. Ale ekipa była dokładnie poinstruowana, gdzie może stać, kogo mają słuchać i przyznam, że tak dobrze nam się współpracowało, że w ogóle nie zauważyłem, że są i mnie filmują - mówi Dawid Kierc, górnik przodowy z Ruchu Borynia.

W tym zawodzie liczą się wytrwałość, silna psychika, odwaga i solidarność. Jeden błąd czy niedopatrzenie może kosztować życie wielu ludzi. Producenci zapewniają, że ich nowy program bez żadnych przejaskrawień pokazuje rzeczywistość pracy górników prawie 1000 metrów pod ziemią, w temperaturach niemal 30 stopni Celsjusza, w hałasie dochodzącym do 85 decybeli, w totalnej ciemności, pyle i ciągłym zagrożeniu utraty życia. Te ekstremalne warunki to codzienność górników - bohaterów serialu „Górnicy.PL”.

 - Discovery zawsze dociera z kamerami w miejsca niedostępne dla przeciętnych ludzi. Pokazujemy  ludzi w ich codziennych, nierzadko trudnych i wymagających wielkiego wysiłku zadaniach. Pomysł, żeby zjechać kilometr pod ziemię i pokazać kopalnie węgla, soli i miedzi zrodził się, bo jeszcze żadna telewizja nie wyprodukowała kilkuodcinkowej serii o pracy górników. Ich praca wiąże się z ciągłym ryzykiem, a zagrożenie śmiercią jest w kopalni na porządku dziennym. Niezwykle trudne otoczenie, przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności, to warunki, w których spędzają każdy kolejny dzień. Nasi bohaterowie wykonują swoją pracę niezależnie od tego, czy są tam nasze kamery, czy nie. Z kolei dla naszej ekipy produkcyjnej było to ogromne wyzwanie wymagające wielkiej odwagi , Channel Director Factual. Osobiście polecam serię „Górnicy.PL”. Po jej obejrzeniu każdy widz inaczej spojrzy na swoje codzienne obowiązki  - przyznaje Marcin Ziółek

W każdym z sześciu odcinków nowego programu kamera towarzyszyła pracownikom z trzech sektorów wydobywczych: należących do JSW kopalni węgla kamiennego Budryk i Ruch Borynia, kopalni soli Kłodawa i kopalni miedzi KGHM w Lubinie. Widzowie będą też mogli  przekonać się, jak w tym surowym i męskim świecie radzi sobie kobieta - geolog, pracująca w kopalni Budryk.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
do Tom S19.01.2018 22:52

W kinie ,, Orion " w Toruniu .

Tom S19.01.2018 19:01

gdzie można oglądnąć cały odcinek z 18 stycznia?

Ona 19.01.2018 8:35

Radio Teheran dokumenty za 5 zł a wszystko widziałeś przynajmniej leci coś nowego w tym pudle nie filmy co mają 50 lat. Ja kogoś nie interesuje niech nie ogląda. Ludzie w tych czasach sama krytyka aż zygac się tym chce wiecznie coś nie pasuje żal mi tych ludzi...

T.W. Mazguła17.01.2018 21:42

Ja to nagrałem na ukrytej kamerce podział przed zjazdem , kilka takich filmików z różnych zmian , sposób odnoszenia się sztygarów , kierownika oddziału do pracowników , wulgarne słownictwo , ale nie chce robić nikomu problemu , a takie na dole filmy ustawki to już nie ten klimat .

Faraon17.01.2018 18:05

Myślę że w roli głównej Przodowego zagra Saleta a reszta będzie kurzyć pyłem z worków , to będzie druga część filmu pt Siwy Dym-2 , życzę przyjemnego oglądania i moc wrażeń .

Dinozaur 17.01.2018 17:58

Nie ma się co nakręcać , kogo w Polsce poza Śląskiem obchodzi górnictwo , tak jak górnika obchodzi praca stoczniowca w Szczecinie , A stary górnik co robił widział i swoje wie, to po co mu to jeszcze oglądać o północy .

Gość17.01.2018 15:22

Gornictwo to sielanka wiecej umyslowych sztygarow kalfusow i to mlodych takich ciu.i a gonic to dziadostwo na dol niech poczuja ten chleb a nie na latwizne leca bierzcie sie JSW za tych pajacow bo sie dolu boja kozaki wystraszone

Pokaż wszystkie opinie (17)