Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°17°
Best Fit
17 stycznia 2018

Jastrzębscy górnicy bohaterami filmu

Jastrzębscy górnicy bohaterami filmu
fot. Discovery Chanel Polska

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostali bohaterami filmu dokumentalnego „Górnicy.PL”. Efekty pracy filmowców będzie można obejrzeć już w czwartek, 18 stycznia o 22:00 na Discovery Channel. To właśnie wtedy rusza pierwszy z sześciu odcinków nowej produkcji.

Bohaterami filmu dokumentalnego są między innymi geolog z Budryka i górnicy z Ruchu Borynia. Film pokazuje codzienne życie górników i warunki, w jakich pracują. 

To było ciekawe doświadczenie, poza tym nie o każdym kręcą film. Cieszę się, że pokazana została nasza praca i nasze charaktery, które w tym filmie na pewno wyjdą. Fajna sprawa, niczego nie udawaliśmy, każdy był sobą - wspomina Robert Jaczyński, górnik z oddziału G4b.

Producenci nie mieli gotowego scenariusza. Wszystko odbywało się bez przerywania produkcji. Ekipa filmowa składała się z siedmiu osób. Wszystko nagrywano z dwóch, a czasem nawet trzech kamer. W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej filmowcy musieli ograniczyć ilość sprzętu, żeby dostosować się do warunków panujących pod ziemią.

 - Myślę sobie… kombajn, sekcje, jak ja ich poustawiam, a przede wszystkim, żeby nikomu nic się nie stało. Ale ekipa była dokładnie poinstruowana, gdzie może stać, kogo mają słuchać i przyznam, że tak dobrze nam się współpracowało, że w ogóle nie zauważyłem, że są i mnie filmują - mówi Dawid Kierc, górnik przodowy z Ruchu Borynia.

W tym zawodzie liczą się wytrwałość, silna psychika, odwaga i solidarność. Jeden błąd czy niedopatrzenie może kosztować życie wielu ludzi. Producenci zapewniają, że ich nowy program bez żadnych przejaskrawień pokazuje rzeczywistość pracy górników prawie 1000 metrów pod ziemią, w temperaturach niemal 30 stopni Celsjusza, w hałasie dochodzącym do 85 decybeli, w totalnej ciemności, pyle i ciągłym zagrożeniu utraty życia. Te ekstremalne warunki to codzienność górników - bohaterów serialu „Górnicy.PL”.

 - Discovery zawsze dociera z kamerami w miejsca niedostępne dla przeciętnych ludzi. Pokazujemy  ludzi w ich codziennych, nierzadko trudnych i wymagających wielkiego wysiłku zadaniach. Pomysł, żeby zjechać kilometr pod ziemię i pokazać kopalnie węgla, soli i miedzi zrodził się, bo jeszcze żadna telewizja nie wyprodukowała kilkuodcinkowej serii o pracy górników. Ich praca wiąże się z ciągłym ryzykiem, a zagrożenie śmiercią jest w kopalni na porządku dziennym. Niezwykle trudne otoczenie, przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności, to warunki, w których spędzają każdy kolejny dzień. Nasi bohaterowie wykonują swoją pracę niezależnie od tego, czy są tam nasze kamery, czy nie. Z kolei dla naszej ekipy produkcyjnej było to ogromne wyzwanie wymagające wielkiej odwagi , Channel Director Factual. Osobiście polecam serię „Górnicy.PL”. Po jej obejrzeniu każdy widz inaczej spojrzy na swoje codzienne obowiązki  - przyznaje Marcin Ziółek

W każdym z sześciu odcinków nowego programu kamera towarzyszyła pracownikom z trzech sektorów wydobywczych: należących do JSW kopalni węgla kamiennego Budryk i Ruch Borynia, kopalni soli Kłodawa i kopalni miedzi KGHM w Lubinie. Widzowie będą też mogli  przekonać się, jak w tym surowym i męskim świecie radzi sobie kobieta - geolog, pracująca w kopalni Budryk.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Będzie nowa kopalnia JSW: Będzie nowa kopalnia

Pytania do premiera w sprawie górnictwa Pytania do premiera w sprawie górnictwa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
do Tom S19.01.2018 22:52

W kinie ,, Orion " w Toruniu .

Tom S19.01.2018 19:01

gdzie można oglądnąć cały odcinek z 18 stycznia?

Ona 19.01.2018 8:35

Radio Teheran dokumenty za 5 zł a wszystko widziałeś przynajmniej leci coś nowego w tym pudle nie filmy co mają 50 lat. Ja kogoś nie interesuje niech nie ogląda. Ludzie w tych czasach sama krytyka aż zygac się tym chce wiecznie coś nie pasuje żal mi tych ludzi...

T.W. Mazguła17.01.2018 21:42

Ja to nagrałem na ukrytej kamerce podział przed zjazdem , kilka takich filmików z różnych zmian , sposób odnoszenia się sztygarów , kierownika oddziału do pracowników , wulgarne słownictwo , ale nie chce robić nikomu problemu , a takie na dole filmy ustawki to już nie ten klimat .

Faraon17.01.2018 18:05

Myślę że w roli głównej Przodowego zagra Saleta a reszta będzie kurzyć pyłem z worków , to będzie druga część filmu pt Siwy Dym-2 , życzę przyjemnego oglądania i moc wrażeń .

Dinozaur 17.01.2018 17:58

Nie ma się co nakręcać , kogo w Polsce poza Śląskiem obchodzi górnictwo , tak jak górnika obchodzi praca stoczniowca w Szczecinie , A stary górnik co robił widział i swoje wie, to po co mu to jeszcze oglądać o północy .

Gość17.01.2018 15:22

Gornictwo to sielanka wiecej umyslowych sztygarow kalfusow i to mlodych takich ciu.i a gonic to dziadostwo na dol niech poczuja ten chleb a nie na latwizne leca bierzcie sie JSW za tych pajacow bo sie dolu boja kozaki wystraszone

Pokaż wszystkie opinie (17)