Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°14°
18 stycznia 2018

Deputat węglowy: Rząd analizuje problem nieuprawnionych

Deputat węglowy: Rząd analizuje problem nieuprawnionych
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Chociaż rekompensata z tytułu prawa do bezpłatnego deputatu węglowego została już wypłacona, to jednak duża grupa osób - wdów i sierot, po zmarłych pracownikach, jest pozbawiona tego świadczenia. Rząd analizuje ten problem. 

Ciągle duże emocji budzi sprawa deputatów węglowych Chodzi o niemałą grupę osób, które nie otrzymały tego świadczenia. Są to głównie wdowy po górnikach i sieroty.  Ostatnio ministerstwo energii odniosło się do tej kwestii, informując, że analizuje sytuację oraz możliwości ewentualnej wypłaty deputatów.

W Sejmie został złożony projekt ustawy, który pozwoli wypłacić 10 tys. zł należne sierotom i wdowom po zmarłych górnikach, którzy stracili życie i nie dożyli do emerytury czy renty. Teraz od posłów zależy, czy podejmą pozytywną decyzję w tej sprawie, a rząd wypłaci im pieniądze.

Poseł Krzysztof Gadowski, jeden z autorów ustawy, uważa, że po raz kolejny Prawo i Sprawiedliwość sortuje rodziny górnicze. Przykładem tego ma być ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Jego zdaniem, ten podział dotyka dziś sieroty i wdowy po zmarłych górnikach, którzy ciężko pracując pod ziemią narażając swoje zdrowie i życie, zginęli na stanowisku pracy i nie dożyli emerytury i renty.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będą zajęcia stolarskie, jogi, tańca i inne dla seniorów Będą zajęcia stolarskie, jogi, tańca i inne dla seniorów

JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu  JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Tola23.01.2018 12:53

Jakie pieniadze za darmo? Oni to powinni normalnie w emeryturze dostawać ! A ze im zabrali to ich psim obowiązkiem jest im to oddać co sie należy! Napewno jakiś zawistny gorol to napisał który jest nieudacznikiem życiowym i karmi rodzinę za 1500 zl roznosząc ulotki!

Wdowa20.01.2018 17:45

Kiedy kasa bo mój konkubent na auto potrzebuje kiedy nie wiecie

Ja 19.01.2018 5:20

Do Atren.Cały czas pracuje od 10 lat jak.maz zginął zmając małe dxiecko

Atren18.01.2018 22:48

Za robotę niech się wezmą a nie pieniądze brać za darmo

Wnuczka18.01.2018 21:27

Nie tylko takie osoby jeszcze nie otrzymały deputatow. Moja babcia jest wdową po emerycie i jeszcze czeka! Znikąd informacji konkretnej. Tel, to tylko nagrana wiadomość.

A2D218.01.2018 20:28

Byłem raz na Górnym A raz w Żorach

f18.01.2018 17:55

Do A2D2,

wiesz, że jest inaczej?

Pokaż wszystkie opinie (25)