Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
18 stycznia 2018

Deputat węglowy: Rząd analizuje problem nieuprawnionych

Deputat węglowy: Rząd analizuje problem nieuprawnionych
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Chociaż rekompensata z tytułu prawa do bezpłatnego deputatu węglowego została już wypłacona, to jednak duża grupa osób - wdów i sierot, po zmarłych pracownikach, jest pozbawiona tego świadczenia. Rząd analizuje ten problem. 

Ciągle duże emocji budzi sprawa deputatów węglowych Chodzi o niemałą grupę osób, które nie otrzymały tego świadczenia. Są to głównie wdowy po górnikach i sieroty.  Ostatnio ministerstwo energii odniosło się do tej kwestii, informując, że analizuje sytuację oraz możliwości ewentualnej wypłaty deputatów.

W Sejmie został złożony projekt ustawy, który pozwoli wypłacić 10 tys. zł należne sierotom i wdowom po zmarłych górnikach, którzy stracili życie i nie dożyli do emerytury czy renty. Teraz od posłów zależy, czy podejmą pozytywną decyzję w tej sprawie, a rząd wypłaci im pieniądze.

Poseł Krzysztof Gadowski, jeden z autorów ustawy, uważa, że po raz kolejny Prawo i Sprawiedliwość sortuje rodziny górnicze. Przykładem tego ma być ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Jego zdaniem, ten podział dotyka dziś sieroty i wdowy po zmarłych górnikach, którzy ciężko pracując pod ziemią narażając swoje zdrowie i życie, zginęli na stanowisku pracy i nie dożyli emerytury i renty.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

JSW: Wypłacą deputat do końca roku JSW: Wypłacą deputat do końca roku

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Tola23.01.2018 12:53

Jakie pieniadze za darmo? Oni to powinni normalnie w emeryturze dostawać ! A ze im zabrali to ich psim obowiązkiem jest im to oddać co sie należy! Napewno jakiś zawistny gorol to napisał który jest nieudacznikiem życiowym i karmi rodzinę za 1500 zl roznosząc ulotki!

Wdowa20.01.2018 17:45

Kiedy kasa bo mój konkubent na auto potrzebuje kiedy nie wiecie

Ja 19.01.2018 5:20

Do Atren.Cały czas pracuje od 10 lat jak.maz zginął zmając małe dxiecko

Atren18.01.2018 22:48

Za robotę niech się wezmą a nie pieniądze brać za darmo

Wnuczka18.01.2018 21:27

Nie tylko takie osoby jeszcze nie otrzymały deputatow. Moja babcia jest wdową po emerycie i jeszcze czeka! Znikąd informacji konkretnej. Tel, to tylko nagrana wiadomość.

A2D218.01.2018 20:28

Byłem raz na Górnym A raz w Żorach

f18.01.2018 17:55

Do A2D2,

wiesz, że jest inaczej?

Pokaż wszystkie opinie (25)