Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
22 stycznia 2018

JSW przygotowuje się na czarną godzinę

JSW przygotowuje się na czarną godzinę
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wahania cen na rynku węgla koksującego były w niedalekiej przeszłości przyczyną poważnych problemów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka w 2015 roku stanęła nawet na skraju bankructwa. Teraz zarząd JSW podejmuje działania, aby zabezpieczyć się przed tego typu niebezpieczeństwem. 

O utworzeniu funduszu stabilizacyjnego w JSW mówiło się od dłuższego czasu. Najprościej można go określić jako fundusz, w którym przechowane są środki na czarną godzinę - zapewnienie inwestycji czy płynności finansowej.

Akcjonariusze JSW wyrazili zgodę na utworzenie funduszu stabilizacyjnego. Spółka lokuje w nim 1,5 mld zł. Partnerem „Jastrzębskiej” PGE FTI. Pieniądze umieszczone w tym funduszu mają być lokowane w bezpiecznych instrumentach finansowych i wypłacane w wysokości określonej przez spółkę. Fundusz ma być zasilany o czym zdecyduje zarząd firmy po przeanalizowaniu wyników ekonomicznych. Zakłada się będzie funkcjonował do końca 2024 roku z możliwością przedłużenia o trzy lata. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu

W kopalni JSW strop zawalił się na górników W kopalni JSW strop zawalił się na górników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
bob25.01.2018 13:11

czarna godzina zbliża się zawsze gdy mają coś płacić

koks23.01.2018 21:07

Czarną godzinę to oni mają już od wuelu lat.
Dawno państwo powinno postawić na OZE i nie utrzymywać tych chorych struktur.

do GW23.01.2018 18:52

Pamiętaj o jednym to spółka skarbu państwa i tak naprawdę zarząd robi to co każe właściciel czyli rzad.

GW23.01.2018 15:45

Według przedstawionych założeń JSW ma inwestować w obligacje skarbowe.
Po co wobec tego płacić prowizję za zarządzanie środkami zewnętrznym podmiotom - PGE TFI S.A. oraz ALTUS TFI S.A?
Przeważnie tego typu instytucje biorą 0,5-1,5% prowizji za zarządzanie. W przypadku inwestycji 1,5 milarda złotych to jest jakieś 7,5-22,5 miliona złotych rocznie.
Zadajcie sobie pytanie: Czy spośród tylu mądrych głów w Biurze Zarządu JSW nie znajdzie się ani jedna osoba, która mogłaby się zająć zarządzaniem wolnymi środkami? A jeśli nie, bo np. potrzebne są odpowiednie papiery do tego typu spraw. To czy nie lepiej by było zatrudnić odpowiednią osobę (z papierami) do takiej pracy? Jak myślicie dlaczego zarząd wyprowadza środki poza spółkę?
Oceńcie sobie taką inwestycję sami.

Radio Teheran23.01.2018 9:52

@ma

" ale od kredytu zabranego na zakup kopalni KNURÓW-SZCZYGŁOWICE!!!"

Kompletna bzdura. JSW ma problemy odkad istnieje. Placili skladki ZUS i inne zobowiazania jak mieli ochote. Podatnik wspieral to dziadostwo wielokrotnie. Nierentowne przedsiebiorstwo w swoim zamysle. Rozne typy sie na gornictwie uwlaszczyly i nic sie tu nie zmienia, tylko typow z lepkimi raczkami coraz wiecej.

ma22.01.2018 22:01

Redaktor zapomniał dodać że problemy JSW nie rozpoczeły się od kryzysu , gdzie spółka miała zaoszczędzone pieniążki , ale od kredytu zabranego na zakup kopalni KNURÓW-SZCZYGŁOWICE!!!

Gość22.01.2018 18:10

Banda goryli *** gornikom a sami elektryczne autach i super wyplaty reszta sie nie liczy

Pokaż wszystkie opinie (15)