Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
23 stycznia 2018

"W ten sposób życie skraca się o rok"

"W ten sposób życie skraca się o rok"

Skąd się bierze smog? Na to pytanie odpowiadali sobie uczestnicy spotkania z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą, które odbyło się w poniedziałek, w ramach Klubu Obywatelskiego. 

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, mówił, że samorządy same muszą radzić sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza i robią tak jak najlepiej potrafią.

- Nasze sejmik przyjął uchwałę antysmogową, która dotyczy przede wszystkim niskiej emisji, czyli domów prywatnych. Oczywiście jej stosowanie wyjdzie „w praniu” zobaczymy czy i co należy zmienić, aby lepiej egzekwować prawo ludzi do czystego powietrza - mówił marszałek.

Przedstawiciel Polskiego Alarmu Antysmogowego na Śląsku Patryk Białas mówił, że walka ze smogiem to walka o nasze zdrowie.

- Jest naukowo udowodnione, że smog dostaje się do serca, płuc, powoduje udary mózgu. Średnio skraca życie człowieka o rok. Nie powinniśmy więc ustępować w walce o nasze prawa. Tak długo dzwońmy do straży miejskiej aż wykona ona swoje obowiązki i sprawdzi czy nie są spalane produkty niedozwolone. Mamy prawo do takich interwencji, ilekroć zadzwonimy - przekonywał.

W naszym województwie nie można palić odpadami węglowymi. Skąd więc ten podejrzany dym?

- Problem tkwi w tym, że na rynku nie ma odpowiedniej jakości węgla, który by eliminował te czarne kłęby dymu. Z drugiej strony łatwo kupić ten ruski węgiel, który jest najgorszy, ale za to tani. I właśnie ten cały smród spowodowany jest tym bublem - mówił jeden z uczestników.

Inne głosy z sali wskazywały, że wykupienie nowoczesnego kotła, nawet przy dotacji wynoszącej kilka tysięcy złotych, jest dużym problemem, ponieważ mamy do czynienia z ubóstwem energetycznym.

- Właściciel nowo wybudowanego domu powinien wkalkulować sobie w koszty zakup odpowiedniej jakości kotła grzewczego. Jeśli się ma pieniądze na samochód czy dom, to nie wierzę, że nie ma ich na zmontowanie odpowiednich instalacji. Oczywiście są osoby, które już teraz korzystają z pomocy socjalnej i te jak najbardziej powinny otrzymać wsparcie - argumentował marszałek Saługa. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Ewakuowano 300 uczniów Ewakuowano 300 uczniów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Kika do ok25.01.2018 7:11

Przede wszystkim Rząd Milera chcial dywersyfikowac dostay gazu budujac gazociąg z Norwegii. Mialo to nas uniezależnic od gazu z Rosji. Rząd PiS w 2005 obśmiał ta umowe twierdząc ze jest niekorzystna izerwal ta umowe. Pozostalismy przy jedynym źrodle dostaw tj. z Rosji. Rząd PO po 2007 roku podjąl ponownie dzialania mające nas uniezaleznic od dostaw z Rosji. Teraz wielce PiS wraca do koncepcji Milera i chwali się gazoportem, ktory ie jest ich zasługą.

oki24.01.2018 13:44

fakt jest taki ze placimy i płaczemy

Gość24.01.2018 12:39

Teheran ty jesteś jak Urban za komuny na wszystkim się znasz najlepiej byle było po twojemu.

Radio Teheran24.01.2018 7:49

@do Radio Teheran 13:21

Czy ty czytasz tylko naglowek + moj komentarz?
Moj opis odnosi sie do tresci relacji ze spotkania i jest ironicznym nawiazaniem do jednej z wypowiedzi uczestnikow.
Ale co moze sadzic osobnik pobierajacy wiedze o swiecie tylko z memow.

do Radio Teheran 13:2123.01.2018 22:02

Smog nie jest ruski bo wiatr niemal cały rok wieje z zachodu na wschód. Czasami z południa na wschód. Bardzo bardzo rzadko wiele z wschodu i tylko przez chwilę. Tak jak jest z tobą. Niezwykle, niezwykle rzadko coś napiszesz do rzeczy.

do oki23.01.2018 21:59

Jak zwykle ta "prawda" jest głoszona przez PiS, żeby zakryć to co zrobili gdy dorwali się do władzy 12 lat temu i po dwóch latach musieli z niej zrezygnować. Również z powodu umowy którą podpisali z Rosją na dostawy gazu. Dlatego rząd PO musiał szybko postawić na budowę gazoportu. Oczywiście PiS bardzo narzekał, że nie jest skończony ale wmówił publice, że należy go nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego. Chcieli wmówić wszystkim, że Prezydent Lech Kaczyński miał swój udział w budowie tego gazoportu. Owszem, miał. Udawał, że nie ma sprawy. Poczytaj "oki" na ten temat a potem się wypowiadaj, bo jesteś ....

Radio Teheran23.01.2018 16:42

@oki

PiS tak samo uzaleznia Boland od Rosji podpisujac niekorzystne umowy, wiec nie podniecaj sie tak. Rosja nie musi zadnego czolgu tu wysylac, wydoi nas na surowcach.
http://www.tvp.info/23453431/orlen-stawia-na-rope-z-rosji-nowy-prezes-koncernu-podpisal-dwa-duze-kontrakty 

Import wegla tez mial ustac i co?

Pokaż wszystkie opinie (11)