Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
29 stycznia 2018

Prace nad modernizacją 1 Maja będą kontynuowane. Z fontanną czy bez?

Prace nad modernizacją 1 Maja będą kontynuowane. Z fontanną czy bez?
fot. fot. toprojekt.com

W grudniu na sesji budżetowej radni zdecydowali o ściągnięciu pieniędzy na projekt modernizacji ul. 1 Maja. Jednak w styczniu przywrócono to zadanie w budżecie na 2018 rok. 

Prace nad modernizacją ul. 1 Maja będą kontynuowane. Radni przywrócili finansowanie na projekty związane z rewitalizacją tej ulicy. Decyzja taka zapadła podczas sesji styczniowej, ale nie obyło się bez ostrych polemik na linii radni PiS - prezydent miasta.

Radni PiS zarzucali prezydent miasta, że nie zostali wystarczająco zapoznani z koncepcją zagospodarowania głównej ulicy w Zdroju. Twierdzili, że Anna Hetman działa w tym temacie zbyt samodzielnie i nie konsultuje się z nimi.  W odpowiedzi usłyszeli, że uchwałą z kwietnia 2016 roku Rada upoważniła prezydent do zlecenia projektów na modernizację ul. 1 Maja. Poza tym każdy mógł się z nimi zapoznać i zgłosić swoje uwagi podczas spotkań organizowanych z mieszkańcami. Anna Hetman podkreślała, że w przypadku niewywiązania się miasta z tych zobowiązań należy liczyć się kosztami oraz dodatkowymi odsetkami karnymi, które będą dochodzone na drodze sądowej i obciążą budżet. I być może to ostatecznie przekonało radnych, głównie z Klubu PIS, za przyznaniem środków na ten cel.  

Podczas opracowania planów rewitalizacji ulicy wynikł problem związany z budową kaskad - fontanną, które mają być wkomponowane w skarpę oddzielającą Park Zdrojowy od ulicy 1 Maja. Konserwator zabytków zgłosił swoje zastrzeżenia do tego pomysłu. Teraz architekci przygotowują druga koncepcję, która zostanie poddana pod dyskusję i wszystkie zainteresowane środowiska będą mogły wypowiedzieć się na ten temat.

Tymczasem podczas styczniowej sesji przedstawiciel przedsiębiorców Andrzej Frysztacki przekonywał, że powstanie deptaka w Zdroju wpłynie na podniesienie atrakcyjności tej dzielnicy.

- Chciałbym, aby powstało coś, z czego będziemy dumni. Nich w tym miejscu spotykają się mieszkańcy i odnajdą swoje miejsce w Jastrzębiu. Jednak jeszcze trzeba dopracować koncepcję, tak aby nie popełnić błędów - mówił przedsiębiorca.

Prezydent Anna Hetman zapowiedziała szerokie konsultacje związane z rewitalizacją ul. 1 Maja i jej szczegółowymi założeniami. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Aquapark powstanie na Poznańskiej? Aquapark powstanie na Poznańskiej?

Rusza rewitalizacja Parku Zdrojowego Rusza rewitalizacja Parku Zdrojowego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Gość01.02.2018 17:29

do Mieszkaniec30.01.2018 14:19
Lepiej znajomych zaprosić do parku na ul 1 maja niż do marketu, galerii, te są już w całej Polsce prawie identyczne i pewnie większe, a park to coś innego tylko tam trochę biednie i pusto, autobusem do parku dojedziesz ale już nie wyjedziesz chyba że będziesz zadylał na dworzec Zdrój.

Gość30.01.2018 15:16

@ jarcio

Obiecują i cackają a w przyszłym roku wybory będą w niedzielę. A już w poniedziałek wyborców będą mieli w du.. byle własne posadki i interesy kręcić i tak do następnych wyborów.

Mieszkaniec wsi 30.01.2018 14:44

Jak ta wspaniała aleja miejską będzie się prezentować przy tych wszystkich prywatnych ruinach budynków których nikt nigdy nie remontował.

Do Ha ha30.01.2018 14:22

Chyba z siebie się śmiejesz. Jak wyobrażasz sobie konsultacje jak nie są znane szczegóły? Czy tak masz w domu? Postanawiasz kupić telewizor i bez wiedzy o typie, cenie, miejscu na jego postawieniu lub zawieszeniu idziesz do sklepu? A potem co, otwierasz buźkę bo ci każą zapłacić za niego trzy razy więcej niż ci się zdawało?

Mieszkaniec30.01.2018 14:19

Bardzo się cieszę. Radni z PiS jak zwykle mają jakieś kłamliwe wytłumaczenia. Ja i moi znajomi nie chcą ich w radzie miasta. Rewitalizacja ulicy 1 Maja to świetny pomysł. Miasto nie ma takiego deptaka gdzie można pospacerować i gdzie można zaprosić gości w ładny dzień. Zdrój pozostanie bez względu czy miasto się wyludni czy nie. Kiedyś znajdzie się inwestor, który zdecyduje się na inwestycje na terenach po kopalnianych. Ale na pewno nie będzie takiego, który zatrudni kilka tysięcy jak JSW. W dodatku potrzebni są ludzie z dużymi umiejętnościami i łatwości uczenia się kolejnych. Ilu takich mieszka w Jastrzębiu? Większość to górnicy. To jest zawód siłowy. Nie wymaga błyskotliwości. To ciężka niewdzięczna praca. Nowoczesne firmy potrzebują specjalistów obsługujących skomplikowane maszyny. Duża produkcja nie wymaga zatrudnienia dużej ilości pracowników. Czy zauważyliście, że drogi wyjazdowe z Jastrzębia z równych robią się pagórkowate. To też odstrasza inwestorów. Co będzie gdy równa powierzchnia na której zostanie postawiony zakład zacznie się zmieniać, a budynki pękać? Czy ktoś da gwarancję, że tak się nie stanie?

jarcio30.01.2018 11:59

Wyrzucone pieniądze na przebudowę 1 Maja lepiej zainwestować w porządny remont i rozbudowę alejek i małej architektury w parku bo po opadach brnie się w błocie po kostki. Ale cóż jaka władza takie inwestycje. Zresztą optymistycznie patrząc jak znikną kopalnie a niebawem do tego dojdzie będzie można wszystko zaorać. Bo władza (aktualna jak i poprzednia) nie potrafi myśleć perspektywicznie aby ściągnąć do miasta jakieś inwestycje które zapewnią miastu rozwój. Popatrzmy za miedzę co się dzieje w Żorach były pola i łąki a są hale produkcyjne.

Ha ha30.01.2018 7:22

Najpierw projekt a potem szerokie konsultacje/ Jak zwykle odwrócone do góry nogami w naszym mieście.

Pokaż wszystkie opinie (28)