Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
30 stycznia 2018

Powstaje Żelazny Szlak Rowerowy. Pierwszy etap wkrótce

Powstaje Żelazny Szlak Rowerowy. Pierwszy etap wkrótce
fot. wallhere.com

Wielbiciele dwóch kółek czekają na oddanie do użytku Żelaznego Szlaku Rowerowego, czyli tras rowerowych poprowadzonych po nieczynnych torowiskach. Pierwszy etap takiej autostrady dla rowerów zostanie oddany do użytku w tym roku. 

Pierwszy etap Żelaznego Szlaku Rowerowego, czyli połączenie Jastrzębia-Zdroju z gminą Godów zostanie ukończony w tym roku. Obecnie trwają roboty budowlane. Miasto już przygotowuje się do podjęcia pracy nad podobną trasą do Zebrzydowic.

Jak informuje jastrzębski magistrat, głównym celem projektu jest stworzenie wspólnego produktu turystycznego opartego na łączeniu dwóch części pogranicza siecią ścieżek rowerowych budowanych w oparciu o opuszczone linie kolejowe w partnerskich gminach.

Cały produkt turystyczny będzie nawiązywał do tradycji Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda, od połowy XIX wieku łączącej Wiedeń z Krakowem. W roku 1856 kolej, począwszy od Wiednia, liczyła 531 km, natomiast w roku 1888 już ponad 1140 km. Ważnym węzłem tej kolei był węzeł przy granicy austriacko-pruskiej w Piotrowicach koło Karwiny i Zebrzydowicach.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Konkurs na logo dla rowerów miejskich Konkurs na logo dla rowerów miejskich

Dzisiaj znakowanie rowerów! Dzisiaj znakowanie rowerów!

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Wizjoner02.02.2018 22:10

1 km trasy dla rowerów prawie 1,5 mln złotych, a według fantasmagorii zwanej analizą za ok 70 mln ponoć możliwe jest odtworzenie linii kolejowej z budową podziemnego (sic!) dworca kolejowego. To porównanie wystarcza za ocenę dotychczasowych analiz możliwości przywrócenia kolei w "Jaszczymbiu". A tak przy okazji wątpię aby aktywny rowerzysta korzystał z tego "szlaku" a większość z piejących tu z zachwytu "niedzielnych cyklistów" może raz (jeśli w ogóle) skorzysta z tej atrakcji. Podobnie jak z rowerów miejskich. Natomiast porównania do Wiednia, Dortmundu czy Antwerpii to już jaja do kwadratu. W Polsce ludzie też się uśmiechają i pozdrawiają i też potrafią być wobec siebie mili. No ale trzeba się "dobrze" przyjrzeć i nie mieć kompleksów.

wd01.02.2018 11:22

Ciekawe co z tego wyjdzie

Pojechany Mariusz31.01.2018 15:52

Super,szkoda ze tak daleko

pancerżaba ze Bzio31.01.2018 14:18

Za dużo tej kiełbasy wyborczej!

Ja31.01.2018 13:28

Piszecie że nic nie widać, niestety w pokoju przed komputerem i telewizorem nie wiele zobaczycie! Na szotkowicach widać ze robią ten szlak rowerowy i to całkiem szybko.

Garbar31.01.2018 10:50

Co tydzień władza pisze że coś powstanie i ciągle nic nie widać , czy to jakieś marzenia , czy robienie ludzi w ciula.

Dobrze30.01.2018 22:32

I tak trzymać. To będą świetnie wycieczki bo nasypie po kolejowym. W Wiedniu też wykorzystano byłe torowisko na ścieżkę rowerową. W Dortmundzie również. W Antwerpii też byłe tory zamieniono na ścieżkę rowerową i spacerowo biegową. Bardzo tam sympatycznie! Ludzie się uśmiechają, pozdrawiają czasami zagadują. Ale bałbym się zaprosić przyjaciół z tych miast, żeby im pokazać, że u nas jest podobnie. Nikt do nikogo się nie uśmiechnie. O pozdrowieniach, w ogóle nie ma co myśleć. Kto w Polsce powie nieznajomym "cześć" czy "hej!" ? To dlatego jest nam tak źle. Nie czujemy wokół siebie ludzi na których możemy liczyć, że pomogą, w najprostszym problemie. Mogę być pewny, że powiedzą; Co mnie to obchodzi, spadaj! .

Pokaż wszystkie opinie (36)