Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
30 stycznia 2018

Nie płacą za czynsz i żyją na koszt miasta. Są winni miliony złotych

Nie płacą za czynsz i żyją na koszt miasta. Są winni miliony złotych
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nie jest żadną nowością, że niemała część lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych uchyla się od płacenia czynszu. Nierzadko jest tak, że swoje długi biorą ze sobą do grobu. Ich zaległości wobec miasta można liczyć w milionach złotych. 

Nie mają pieniędzy albo nie chcą płacić za czynsz. Tak, czy tak żyją na koszt miasta, czyli nas wszystkich. Zaległości czynszowe wobec miasta są ogromne - w sumie to około 12,5 mln zł. Według informacji przewodniczącego Społecznej Komisji Mieszkaniowej radnego Ryszarda Piechoczka zadłużenie czynszowe na lokalach mieszkalnych - komunalnych wynosi ok. 6 mln zł. Nie lepiej sprawa się ma z lokalami socjalnymi. Tutaj zadłużenie przekracza 6 mln zł. W sumie zaległości te dają kwotę około 12 mln zł. Są to dane na dzień 31 grudnia 2017 roku. Odzyskanie tych pieniędzy jest trudne, jeśli nie niemożliwe, bo najczęściej dłużnicy nie wykazują żadnych dochodów lub mają je niewielkie.

Wprawdzie w 2017 roku funkcjonował tzw. fundusz świadczeń wzajemnych, umożliwiający spłatę zadłużenia w zamian za prace na rzecz miasta, ale nie wszyscy są chętni, żeby z niego skorzystać.  W ubiegłym roku zdecydowały się na to 25 osób. Odpracowano zaległości na sumę ok. 113 tys. zł.

Warto też zaznaczyć, że kolejka do mieszkań socjalnych lub komunalnych jest duża - 231 osoby czekają na przydział lokum.

Polub i udostępnij
Czytaj też

5 mln zł długu do spłacenia. Kiedy oddadzą? Nie wiadomo  5 mln zł długu do spłacenia. Kiedy oddadzą? Nie wiadomo

Zmarli lub ukrywają się. Są winni w sumie ok. 262 tys. zł. Zmarli lub ukrywają się. Są winni w sumie ok. 262 tys. zł.

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
do godz. 20.2103.02.2018 21:42

Nie mogli zostać górnikami bo mają za twarde kręgosłupy i lewe ręce do roboty!!! Tym z bloków socjalnych od bardzo dawno wszystko i wszystkim się należało!!!

J12303.02.2018 17:47

Stąd wniosek, że lepiej nie pracować a miasto da wszystko łącznie z zasiłkami specjalnymi z pomocz spoecynej. Czy w biurowcu opieki spoecznej przy ul. Opolskiej nie należy zmniejszyć zatrudnienia? Po co aż tyle ludzi grzeje tam te krzesła?

pomysł na życie02.02.2018 20:21

Mogli zostać górnikami ale wtedy pół Jastrzębia by na nich krzywo spoglądało, za zarobki.

balon02.02.2018 17:59

Admininistrator budynku powinien dochodzić należności w dodze egzekucji i zając wszystkie ruchomości przedstawiające wartość handlową - np. sprzęt komputerowy, laptopy, telefony komówkowe, RTV, AGD no i oczywiście te piękne cztery koła posiadaczy.

ciekawski01.02.2018 21:19

A kiedy dyrektorki z opieki społecznej odejdą na emarytury? Czzy to wypada brać świadczenia z ZUS i wielkie zarobki w miejscu pracy? Czy one też uprzwielejowane jaki ci "bosowie" z nowych bloków socjalnych przy ul. Gagarina??? Koogo tam ulokowała szanowna sspołeczna komisja mieszkaniowa?

Mieszkaniec Jastrzebia01.02.2018 18:17

Prosto, zwięźle i na temat.
Skoro bloki są, mieszkańcy też to i warunki muszą spelniac. Wszyscy jesteśmy równi. Człowiek to człowiek, ale.. no właśnie.
Jeżeli ja muszę chodzić do pracy by zapewnić sobie i rodzinie but i ogólnie życie bo bez pieniędzy to nie życie i mi nikt mnie nie obdarowuje niczym za darmo to nikogo to nie interesuje. Ogólnie, jak to wygląda.. nie dostaniesz pomocy bo przekraczasz budżet .. zarabiasz trochę za dużo . Ok..
Tylko że logiczne myślenie, aby mieć mieszkanie to musisz się zadłużyć w banku . Kredyt .. kredyt trzeba płacić . 1/3 wypłaty. Teraz czynsz i inne życiowe sprawy. Zostaje kilka stówek o ile zarobisz na tyle :).
Pracujesz jak wół by mieć to samo, co osoba nie pracująca ! Co to ma znaczyć ? To nie jest chore ??
Ja rozumiem, inwalida, osoba upośledzona . Ci ludzie co są faktycznie nie zdatni do pracy .
Ale nieroby bo inaczej nie wypowiem się na ten temat, którzy mają samochody telefony i telewizory na całą ścianę mają ulgi takie jak darmowe mieszkania ? Remonty, nie płacą czynszu. To skoro tak fajnie i pięknie jest to wszystkim tak zróbmy . Czy to uchodźcy ? To kobiety, mężczyźni lubiący żyć na utrzymaniu obcych osób a jesteśmy nimi my, podatnicy !!!!
Zróbcie z tym porządek , bo nawet kobieta z dziećmi może pracować. Gdzie ? Chociaż w tych Czechach . Źle ? To pod most lub na Madagaskar. Te bloki są wyremontowane, powinny być dla ludzi co zaczynają życie od nowa i chcą się podnieść . Warunki np. 5-10 lat dostajesz mieszkanie co kwartał kontrola jeśli patologia lub inne tego typu rzeczy wynocha pod most. Każdy normalny człowiek musi pracować by mieć dach nad głową. Są leniwi ? To żyj w ziemiance tyle. Koniec patologii koniec wykorzystywania .
Nawet, gdyby była to kwota 1/2 czynszu np przez pierwsze dwa lata to jest to dużo. Bo by wiedzieli, zobowiązanie jest. Inaczej bruk. Szkoda gadać pisać też , debata była by najlepsza. Telewizje ktoś powinien sciagnac i zrobić raz porządek. Skończyło się Gagariny lajtowo życie. Czas do pracy !
Elo czesać i nie pozdrawiam

do godz. 22.3901.02.2018 17:17

Słusznie, to wina Ośrodka Pomocy Społecznej.Dają wszystkim, kto się zwróci o pomoc, bo biedny. Nic potem nie sprawdzają. Mamuśki po zasiłki do opieki jeźdzą wypasionymi furami z mężami lub konkubentami. Auta parkują z tytułu dyrekcji żeby żadna pracownica nie widziała jaką furą przyjeżdzają podopieczne. Chwalą się tym na mieście, a sąsiedni wszystko widzą i słyszą. Dyrektorzy i kierownicy nie panują nad tym bałaganem. Urząd Miasta nie pełni nadzoru nad opieką społeczną i koło się zamyka. Zaległości te są wynikiem ich braku działania. Kiedy się to zmieni, a pracownicy zaczną prawidłową gospodarować środkami publicznymi?

pytacz01.02.2018 16:57

urzędnicy generują takie problemy by mieli nad czym debatować

gość01.02.2018 16:22

Zaległości wobec Miasta będą rosły bo Miasto działa niczym Caritas. Wyremontowane bloki za pieniądze publiczne przydziela ludziom nieudolnym życiowo, którym nie chce się pracować. Miasto daje i nie żąda nic w zamian. Osoby te żyją na koszt Miasta, czyli za nasze podatki.Pod blokami biedy nie widać Miasta bo stoją wypasione auta.Opieka udziela im pomocy socjalnej bo są biedni. Biedny nie ma własnego auta. Niech Miasto da mieszkania nam wszystkim za darmo i będzie OK.

zefel01.02.2018 16:07

na czynsz kast brak ale na satelitę fajki i piwo jest

Pokaż wszystkie opinie (37)