Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
6 lutego 2018

Nie będzie można palić węglem złej jakości?

Nie będzie można palić węglem złej jakości?
fot. pixabay

Smog. Bywa, że jego powodem jest również złej jakości węgiel.  Rząd ma wkrótce zaradzić temu przyjmując projekt ustawy o jakości paliw stałych. 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyliczył, że domowe piece są odpowiedzialne za 91 proc. emisji pyłu zawieszonego PM10. Przemysł odpowiada za 2 proc. tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków, to tak jakby wymierało takie miasto jak, np. Ciechanów czy Kutno. W samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł się przyczynić do śmierci ok. 300 osób.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw trafił pod obrady rządu i "w najbliższym czasie zostanie przyjęty". Prace parlamentarne powinny potoczyć się tak, by nowe rozwiązania mogły wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dzięki temu, ze składowisk węgla dla odbiorców indywidualnych znikną muły i flotokoncentraty - czyli węglowe odpady, które w ogromnej mierze odpowiedzialne są za powstawanie smogu.

- To przełom w polskim ustawodawstwie; od tej chwili klient podjeżdżający do punktu sprzedaży węgla będzie wiedział, jakie paliwo kupuje. Mamy nadzieję, że dzięki tej ustawie wyeliminujemy tych, którzy chcieli zarabiać na niewiedzy klientów, bo chodzi nie tylko o muły i flotokoncentraty, ale też (proceder - PAP) polewania węgla wodą, by zwiększyć jego masę - wskazała minister Emilewicz.

Obecnie do ogrzewania domów indywidualnych wykorzystywane jest 20 proc. węgla z polskich kopalń, a nowe regulacje dotyczą tylko spalania w instalacjach domowych. Jak podkreślił, oznacza to zmianę struktury sprzedaży węgla. Instalacje przemysłowe - w tym wielka energetyka - mają wszystkie wymagane unijnym prawem instalacje odsiarczania i filtry. Dlatego zakłady te mogą bezpiecznie spalać również muły i flotokoncentraty - tłumaczył.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Gość08.02.2018 13:09

@ Abdul

Niech ci będzie - masz dziwne rozumowanie.
Znam pajaca co jeździ z Pomorskiej do Żor A1. To co też mamy z Jastrzębia autostradę do Żor?

ABDUL07.02.2018 21:54

Gość Dziś o 16:20
nich ci będzie leci w kierunku Żor aż do osiedla szeroka a po drodze są kopcące kominy domków jednorodzinnych i tak patrząc na sieć ciepłowniczą można by było podłączyć masę domków ,nie twierdzę że wszystkie od razu bo to niemożliwe ale z biegiem lat... nie od razu Kraków zbudowali.
Dopłata do pieców to fikcja walki ze smogiem.

Gość07.02.2018 19:59

@ Do Gość z 16:20 Dziś o 19:06

Masz rację ale pod warunkiem że nie mają okresu remontowego. Bo takowy jest zaplanowany w okresie wiosna-jesień z podziałem pomiędzy EC Moszczenica i EC Zofiówka w naszym rejonie konkretnie. I trafią ci się zimne dni na przełomie sierpień i wrzesień a masz pecha bo jesteś podłączony do CE Moszczenica i masz w domu to co masz.A w tym okresie +15*C to zimno.

A na osiedlach jeszcze jest inne zjawisko. Są wymienniki ciepła a spółdzielnie żeby zaoszczędzić nie odbierają ciepła dostarczonego przez EC. A skąd wiem mam rodzinę na osiedlu - grzaną przez EC Moszczenica na dodatek ten pan pracuje na tej że EC.

Do Gość z 16:2007.02.2018 19:06

Elektrociepłownie już dawno odeszły od tak zwanego sezonu grzewczego. Jeśli będzie zimno w lecie to też będą grzać. Ciepło to towar. Chętnie sprzedadzą każdą ilość jaką mogą wyprodukować. Jak produkcja jest duża to i koszt produkcji spada. Ocieplone bloki już nie chcą tyle ciepła co dawniej. Zwłaszcza, że mieszkańcy nie grzeją całą dobę. Bo płacą za każdą dostarczoną kilokalorię.

Gość07.02.2018 16:20

@ Abdul - do jakich Żor leci ciepło z EC Zofiówka? tylko na osiedle szeroka.

Mieszkam na domku i z miłą chęcią bym, się podłączył do sieci ciepłowniczej. Ale są warunki jak jest chłodniej niech grzeją a nie tylko jak sezon i tyle w temacie.

To nie wypali - miasto nie chce nas podłączyć do kanalizacji bo się im nie opłaca a do ciepłowni podłączą? musieli by beczkowozami ciepłą wodę rozwozić.

np07.02.2018 11:06

straz miejska powinna zrobic spis kopciarzy i im miasto powinno dopłacic do nowego kotła

Dobry pomysł07.02.2018 10:25

Propozycja podłączenia domków do elektrociepłowni to bardzo dobry pomysł. Te firmy chętnie przystąpią do rozbudowy swych sieci ciepłowniczych. Dla nich to inwestycja, która się zwróci, jak nie przesadzą w cenach za dostawę ciepła.

Pokaż wszystkie opinie (22)