Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
13 lutego 2018

Pamiętają o deportacjach i przestrzegają przed nienawiścią

Pamiętają o deportacjach i przestrzegają przed nienawiścią
fot. kb /jastrzebieonline

78 lat temu z terenów okupowanej Polski wywieziono na Syberię tysiące Polaków. 10 lutego 1940 roku przeprowadzono pierwszą wywózkę na Syberię. Co roku o tym wydarzeniu pamiętają jastrzębscy Sybiracy. 

Przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Jastrzębiu-Ruptawie zapłonęły znicze. W  ten sposób najstarsi jastrzębianie - członkowie Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój uczcili pamięć rodaków, który w czasie II wojny światowej zostali zesłani na rozkaz Józefa Stalina w głąb Związku Radzieckiego, na Syberię. Wielu nie powróciło do ojczyzny i na zawsze zostało na Nieludzkiej Ziemi. Ci, którym udało się wrócić kultywują pamięć o tym, co wówczas się działo.

Ryszard Czernecki, przewodniczący Związku Sybiraków Jastrzębie-Zdrój, zawsze w lutym zapala znicze i pamięta o wydarzeniach z 1940 roku. Mówi, że pamięć o tym, co się wydarzyło jest konieczna, ale przestrzega przed zemstą, nienawiścią, powracaniem do wrogości pomiędzy narodami. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta

Ryszard Czernecki: "Polska nie tylko dla Polaków" Ryszard Czernecki: "Polska nie tylko dla Polaków"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Jorguś14.02.2018 5:54

Ooooo, tylko trzy komentarze?! Nikt z mieszkańców nie ma nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie? No aż niemożliwe. 110 lat życia Panie Ryszardzie! Oby zdrowie Panu dopisywało.

Gośćlol13.02.2018 14:19

Oj Panie Ryszardzie, polski "turbo patriota" i tak wie lepiej od Pana, jak wtedy było i kogo nienawidzić dziś?

Radio Teheran13.02.2018 11:17

Dwie lektury w j. polskim:

Hanka Ordon, piosenkarka znana m.in. z przedwojennych filmow. Po wojnie zalozyla sierociniec w Libanie.
Ksiezka to opis podrozy dzieci z Syberii, przez Turkmenistan, Meszhed w Iranie, do Indii.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9442/tulacze-dzieci 

Tu Hajnowka -> Syberie -> Kazachstan. Wspomnienia zawarte w ksiazce koncza sie na statku zawijajacym w Porcie Pahlavi (dzis Anzali lub Bandar-e Anzali) nad Morzem Kaspijskim.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/276181/od-hajnowki-do-pahlavi-wspomnienia 

Radio Teheran13.02.2018 7:47

Iran przyjal polskich uchodzcow. Do dzis sa tam zadbane polskie cmentarze a mieszkancy pamietaja Polakow. Obcy element kulturowy (jak mawiaja narodowcy) wydal tez piekna ksiazke o polskich dzieciach, mozna kupic w iranskich ksiegarniach.
http://culture.pl/en/gallery/born-in-independent-poland-lahestaniha-the-children-of-esfahan-back-in-iran-after-75-years-image 

http://cosmopolitanreview.com/isfahan/