Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°14°
EkoOkna
13 lutego 2018

Pamiętają o deportacjach i przestrzegają przed nienawiścią

Pamiętają o deportacjach i przestrzegają przed nienawiścią
fot. kb /jastrzebieonline

78 lat temu z terenów okupowanej Polski wywieziono na Syberię tysiące Polaków. 10 lutego 1940 roku przeprowadzono pierwszą wywózkę na Syberię. Co roku o tym wydarzeniu pamiętają jastrzębscy Sybiracy. 

Przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Jastrzębiu-Ruptawie zapłonęły znicze. W  ten sposób najstarsi jastrzębianie - członkowie Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój uczcili pamięć rodaków, który w czasie II wojny światowej zostali zesłani na rozkaz Józefa Stalina w głąb Związku Radzieckiego, na Syberię. Wielu nie powróciło do ojczyzny i na zawsze zostało na Nieludzkiej Ziemi. Ci, którym udało się wrócić kultywują pamięć o tym, co wówczas się działo.

Ryszard Czernecki, przewodniczący Związku Sybiraków Jastrzębie-Zdrój, zawsze w lutym zapala znicze i pamięta o wydarzeniach z 1940 roku. Mówi, że pamięć o tym, co się wydarzyło jest konieczna, ale przestrzega przed zemstą, nienawiścią, powracaniem do wrogości pomiędzy narodami. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Punkt informacyjny został zlikwidowany Punkt informacyjny został zlikwidowany

Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Jorguś14.02.2018 5:54

Ooooo, tylko trzy komentarze?! Nikt z mieszkańców nie ma nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie? No aż niemożliwe. 110 lat życia Panie Ryszardzie! Oby zdrowie Panu dopisywało.

Gośćlol13.02.2018 14:19

Oj Panie Ryszardzie, polski "turbo patriota" i tak wie lepiej od Pana, jak wtedy było i kogo nienawidzić dziś?

Radio Teheran13.02.2018 11:17

Dwie lektury w j. polskim:

Hanka Ordon, piosenkarka znana m.in. z przedwojennych filmow. Po wojnie zalozyla sierociniec w Libanie.
Ksiezka to opis podrozy dzieci z Syberii, przez Turkmenistan, Meszhed w Iranie, do Indii.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9442/tulacze-dzieci 

Tu Hajnowka -> Syberie -> Kazachstan. Wspomnienia zawarte w ksiazce koncza sie na statku zawijajacym w Porcie Pahlavi (dzis Anzali lub Bandar-e Anzali) nad Morzem Kaspijskim.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/276181/od-hajnowki-do-pahlavi-wspomnienia 

Radio Teheran13.02.2018 7:47

Iran przyjal polskich uchodzcow. Do dzis sa tam zadbane polskie cmentarze a mieszkancy pamietaja Polakow. Obcy element kulturowy (jak mawiaja narodowcy) wydal tez piekna ksiazke o polskich dzieciach, mozna kupic w iranskich ksiegarniach.
http://culture.pl/en/gallery/born-in-independent-poland-lahestaniha-the-children-of-esfahan-back-in-iran-after-75-years-image 

http://cosmopolitanreview.com/isfahan/