Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
14 lutego 2018

Zatańczyli w Jarze Południowym w walce o prawa kobiet

Zatańczyli w Jarze Południowym w walce o prawa kobiet
fot. kb /jastrzebieonline

Także Jastrzębie-Zdrój włączyło się w ogólnoświatową akcję pod nazwą One Billion Rising (Nazywam się miliard), która ma zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet. 

Punktem kulminacyjnym akcji był wspólny taniec w takt przeboju pt. Break the Chain”, jak mówiła jedna z koordynatorek przedsięwzięcia w Jastrzębiu Ewelina Auguścik, chodziło o to, aby panie i dziewczęta poprzez taniec wyraziły swoje emocje i sprzeciw na poniżania i wykorzystywanie.

Ogólnoświatowe przedsięwzięcie - One Billion Rising, zwraca uwagę na to, że kobiety i dziewczęta są gorzej traktowana, a nawet poniżane.

- Mimo że 80 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem, to jednak aż 81 proc. ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji, a zachowania podpadające pod kategorię molestowania w przestrzeni publicznej są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo - piszą organizatorzy ogólnopolskiej akcji.

Czym jest molestowanie seksualne? To każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej. Molestowanie często łączy się z poczuciem władzy wobec drugiej osoby (przełożony wobec pracownika, wychowawca wobec ucznia, rodzic wobec dziecka, starszy nastolatek wobec młodszego).

Na molestowanie seksualne mogą składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.: obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem, niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego, posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami, nieakceptowane propozycje i sugestie o podtekście seksualnym, nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia, dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie), umieszczanie we wspólnej przestrzeni kalendarzy, plakatów, zdjęć itp. przedstawiających akty kobiece/ męskie, przesyłanie liścików i e-maili z treścią o podtekście erotycznym.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zespół Szkół nr  2 przeciwko przemocy Zespół Szkół nr 2 przeciwko przemocy

Samorządne Jastrzębie ma nową prezeskę Samorządne Jastrzębie ma nową prezeskę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
paksia16.02.2018 20:09

ewlyn, to przecież żenua

maryjan15.02.2018 22:17

popieram akcje, które mają sens; ile kobiet dzięki tej akcji doświadczy mniej przemocy?
zamiast cyrkować mogły pochodzić z workami i pozbierać śmieci i psie k.py w jarze

szczepionkowy faszyzm15.02.2018 18:05

Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
Właśnie z takim LEWACTWEM (jak ci dwaj poniżej) normalni ludzie muszą się na co dzień użerać.
Tutaj nie ma kompromisu. I bliżej Wam, lewaki, do nazioli, niż komukolwiek innemu.
A ta wasza unia jewro-pejska chyli się ku upadkowi. Skoro tak ją kochacie, proszę się wybrać na wycieczkę do miast, gdzie mieszkańcy boją się wyjść na ulicę przez politykę multi-kulti. Zapytajcie kierowcóe TIR-ów, gdzie wolą jechać: do Brukseli, czy np. do Moskwy?
Co do Białorusi - wiecie o niej tyle, co wam tefałeny pokazują, więc szkoda mojego wysiłku. Po prostu jesteście jak bębny rezonansowe, sami nic więcej nie poczytacie (przede wszystkim należy poznać białoruski punkt widzenia i ich media). Ech...

Makaroniorz15.02.2018 16:38

Do Robert To twoja żona ta czarna kobieta?współczuję

Robert15.02.2018 8:33

Do szczepionkowy faszyzm.
Brawo. Jak się postarasz, to możesz napisać coś bez epitetu "lewacki".
Jak na kogoś, kto jest wyznawcą nazizmu, czy innego badziewia oraz nie lubi kobiet, to naprawdę sporo.
Pozdrawiam i miłego dnia.
Gratulacje dla Eweliny za kolejną akcję!

Radio Teheran15.02.2018 8:19

@szczepionkowy faszyzm

Wyprowadz sie na Bialotus ze swoimi pogladami.
Nie ma miejsca dla nich w Unii Europejskiej.

szczepionkowy faszyzm14.02.2018 22:56

kolejna mutacja czerwonej ho... yhm, czerwonych.
Raz zasuwają w "czarnych" marszach, potem jako "zieloni" bronią wybranych politycznie terenów, albo wspierają różne "różowe" i "tęczowe" "orientacje seksualne"....
Wiem, że większość ludzi po prostu to skwituje ironicznym grymasem twarzy, ale niestety garstka ogłupionych kobiet podchwyci temat.
Kiedy będą śpiewać "międzynarodówkę"...?

Pokaż wszystkie opinie (19)