Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
23 lutego 2018

JSW: Komfort i bezpieczeństwo pracowników

JSW: Komfort i bezpieczeństwo pracowników
fot:ARC Becker-Warkop

Jastrzębska Spółka Węglowa zrobiła kolejny krok w innowacyjne i nowatorskie rozwiązanie w transporcie kolejkami podwieszonymi. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i komfort prowadzenie robót transportowych.

JSW jako pierwsza spółka w polskim górnictwie zastosowała  nowatorskie innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez firmę Becker-Warkop, które  jest bezpośrednią odpowiedzią na konkretne sugestie pracowników kopalń JSW  w obszarze mobilnego oświetlenia stacji osobowych i materiałowych. W dużym uproszczeniu, chodzi o kolejki podwieszane, które mają swoje oświetlenie. Zestawy osobowe są podświetlane od dołu na biało podczas wsiadania i wysiadania załogi do kolejki i na czerwono, gdy kolejka jest w ruchu. Podczas transportu materiału kolejka oświetla stację materiałową, ponadto istnieje możliwość oświetlenia trasy transportu.

Pierwsze takie zestawy kolejkowe z mobilnym oświetleniem funkcjonują już w Ruchu Borynia i Zofiówka.  W Ruchu Borynia funkcjonuje kolejka z mobilnym oświetleniem stacji materiałowych na poziomie 838m , w  Ruchu Zofiówka wdrożono pierwsze mobilne oświetlania stacji  osobowych  na poziomie 900 m.

Mobilne oświetlenie stacji daje możliwość wyeliminowania dotychczas stosowanego na wszystkich polskich kopalniach węgla kamiennego oświetlenia stacjonarnych stacji budowanego na obudowie wyrobisk górniczych.

Zastosowanie tej technologii oświetlenia oraz możliwość jego wykorzystania nie tylko na stacjach, ale na długości całej trasy transportu przejazdu kolejki w znaczącym stopniu podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy prowadzenia robót transportowych. Umożliwia oświetlenie trasy przejazdu w miejscach szczególnie niebezpiecznych o ograniczonych gabarytach wyrobisk górniczych, podczas transportu ładunków nie standardowych i wielkogabarytowych w warunkach wyrobiskach z gęstą zabudowaną infrastrukturą techniczna, np. rurociągami technicznymi, urządzeniami transportowymi urobku czy służącymi do przewietrzania wyrobisk.

Zastosowanie innowacyjnego rozwiązania firmy Becker-Warkop w znaczącym stopniu podnosi bezpieczeństwo oraz obniża koszty prowadzenia robót transportowych. Po sprawdzeniu w warunkach dołowych rozwiązanie może zostać wprowadzone do wszystkich kopalń JSW.

- Przyglądamy się uważnie testowanym innowacjom, jeśli okaże się, że proponowana technologia długofalowo wpływa na poprawę efektywności prowadzonego przez nas procesu wydobywczego, to będziemy je stosować we wszystkich naszych kopalniach - mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu ds. strategii i rozwoju JSW.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
innowator z Zofii25.02.2018 15:18

Następną innowacją będzie lampka na hełmie górnika ... jak będzie siedział ,to będzie mrugać na zielono , a jak będzie chodził to na czerwono.

Gość24.02.2018 15:25

Pomysłodawca projektu:

Seba z golfa 2 w td i przeciwmgielnym pod podwoziem.

nierób drugiemu...23.02.2018 22:59

Innowacje w sensie zamontowanie kilku lampek??? Poprawa bezpieczeństwa (?)- przecież służby BHP zajmują się tylko ukrywaniem wypadków i gnębieniem pracowników a nie są rozliczane za poprawę rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa. Efektywność długofalowa wydobycia - czuję się zażenowany jako pracownik tej "firemki". Nie proszę o więcej takich informacji.

vc23.02.2018 22:53

Na Zofiówce juz 1/3 łazni na C2 zlikwidowali, haki usuniete bo biurowce beda budowac, oszczednosci w ludziach he

Radio Teheran23.02.2018 18:51

"muszą dzielić się powierzchnią z Polski koks JSW"

Nie musza. JSW Innowacje to jest Polski Koks pod nowa nazwa. KRS zanotowal jedynie zmiane nazwy. Prezes, numer telefonu, numery kont pozostaly te same.

Aromat onucy23.02.2018 17:57

Ciekawe kiedy wynajdą koło?

AK23.02.2018 16:22

Jak długo , będzie mobing i zastraszanie ludzi , tak długo będzie niebezpiecznie

Pokaż wszystkie opinie (26)