Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
1 marca 2018

Prądu wystarczyłoby na przejechanie autem dookoła świata

Prądu wystarczyłoby na przejechanie autem dookoła świata
fot. pixabay

Baterie słoneczne są coraz częściej montowane na budynkach należących do miasta.  W taki sposób oszczędza się energie i pozyskuje ją ze źródeł naturalnych. Prąd, który w ten sposób się zdobywa, wykorzystywany jest przez placówki, które posiadają tego typu urządzenia.

W Jastrzębiu fotowoltaikę można zobaczyć między innymi na dachu Zespołu Szkół nr 5 oraz basenie Laguna. Może trudno w to uwierzyć, ale prąd wytwarzany przez baterię znajdujące się na budynku krytej pływalni wystarczyłby na zasilenie samochodu i przejechania nim ponad 42 tys. km. Jest to więcej, niż wynosi obwód kuli ziemskiej. Można jeszcze inaczej powiedzieć, że energia w ten sposób pozyskana zapobiegła wyemitowaniu do środowiska 6,39 ton CO2, co przekłada się na uchronienie przed wycinką 164 drzew. Czy jeszcze potrzeba dodatkowych argumentów, żeby uzasadnić potrzebę pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii?

Polub i udostępnij
Czytaj też

Skończyły się pieniądze na wymianę kotłów i kolektorów Skończyły się pieniądze na wymianę kotłów i kolektorów

Wzrosną ceny prądu w 2019 roku? Wzrosną ceny prądu w 2019 roku?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość02.03.2018 23:12

Wiatraki są też produkowane w niedalekim Nierodzimiu koło Skoczowa.

milczący02.03.2018 19:10

@ Radio Teheran
zaglądnij na stronę Vestas.Jest tam oferta zakupu przechodzonych wiatraków.

milczący02.03.2018 18:53

@ Radio Teheran
Duuża część wiatraków postawionych w Polsce pochodzi z Niemiec i Holandii po regeneracji.

Radio Teheran02.03.2018 9:08

@milczący
Ktos w UM powiedzial owa bzdure o samochodzie, portal powtarza.
Auto przejechaloby moze promil z tego dystansu.

Po okresie eksploatacji ogniwa nie przestana dzialac, tylko ich sprawnosc sie zmniejsza.

Wiatraki (glownie wieze) produkuje sie rowniez w Polsce. Glownie na eksport.

milczący01.03.2018 17:39

Jeśli mowa o ekologii, to mam pytania:
Ile drzew zostanie ściętych celem utylizacji urządzeń do fotovoltaniki?
Ile CO2 zostanie wyprodukowane w czasie utylizacji tych urządzeń?
Trochę z innej beczki:
Jak przyszła moda na wiatraki, to sprowadzano je z Niemiec i Holandii - po wyłączeniu ich z eksploatacji zaczynały drugi żywot u nas, a jak u nas minął czas ich eksploatacji t szły na Ukrainę i Węgry. Czy z utylizacją paneli będzie podobnie? Urządzenie powinno pracować dopóki spełnia wymagania, a nie tylko określony czas. I właśnie tutaj kłania się ekologia.
Na koniec prośba do autora tekstu:
Napisał pan, że energia starczy na przejechanie samochodem 42 000km, że zaoszczędzi się 164 drzewa i i zapobiegnie się emisji 6,39 ton CO2. Czy mógłby pan napisać ile ważył samochód, jakieś współczynniki aerodynamiki, średnią różnicę wzniesień, czy była to jazda z wiatrem czy pod wiatr i wagę kierowcy- policzyłbym sobie ile tej energii wyprodukowały te fotoogniwa.
P.S. Zamontowałem sobie na balkonie solar, który ładuje akumulator 3V jeden dzień, ale dioda świecąca LED zużywa całą energię w 3-4 godzin, to w jakim czasie została wyprodukowana energia do przejechania 42000km. Pozdrawiam Eko-fanów, Eko-realistów, ( np się ), Eko-terrorystów ( skrajności wyznaczają złoty środek ) i Eko-sceptyków ( zachęcam, bo warto: oszczędzajcie i segregujcie.

prawda czy ..........01.03.2018 14:50

To bardzo drogi interes dla inwestora.Inwestycja o wielowątkowej tematyce.
Trzeba pisać prawdę powtarzam z naciskiem całą, kompletną prawdę.

Nie dla drogiej fotowoltaiki01.03.2018 13:16

Śmiech na sali w psychiatryku. Interesował się ktoś montażem na własnym domu tego ustrojstwa? Ale tak na poważnie ze szczegółami a nie po łepkach ze dali to biorę. No to małe co nieco:

Panele fotowoltaiczne i osprzęt marnej jakości za kolosalną cenę. Gwarancja na 5 lat w cenie. Po 5 latach by móc oddawać prąd do sieci jest zapis w klauzuli że musi być serwisowany sprzęt 2 razy do roku.Maksymalny czas użytkowania 8 lat od daty pierwszego uruchomienia.Po tym czasie sprzęt i akcesoria muszą być zdemontowane i zutylizowane we własnym zakresie. Oczywiście przez wykwalifikowane firmy. To jest w zapisie. Czego zwykłym śmiertelnikom nie pokazują ale jest ukryte w paragrafach. I niech nikt nie pisze że umowa musi być czytelna bo ta jest tak sformowana i jest legalna.
I jeszcze tak na koniec. Dla napalonych nowych użytkowników były spotkania w UM między innymi po kilka godzi. Tak na odczepne. Dla tych co drążyli temat ale nie za pośrednictwem UM tylko bezpośrednio w firmach dopuszczonych do montażu z dofinansowania. Szkolenia były po kilka godzin przez 7 dni. Jedni załapali się na Katowice inni na Wrocław z naszej okolicy.

Wiem że gro chętnych do montażu się wycofała a cząstka co została miała indywidualnie sprecyzowane niektóre zapisy umowy.
Sam podziękowałem w 2 dniu szkolenia z wyżerki i przekupstwa hołoty.

Pokaż wszystkie opinie (12)