Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
1 marca 2018

Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych

Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. IPN

Dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i poświęcone, wszystkim tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli pogodzić się z tym, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

W całej Polsce czci się pamięć Żołnierzy Wyklętych. Także w naszym mieście organizuje się specjalne marsze. IV już Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w naszym mieście. Jest on zaplanowany na sobotę, 3 marca, zbiórka uczestników pod Dębem Katyńskim przy ul. Mazowieckiej.  Następnie zgromadzeni przejdą pod kościół. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, gdzie pod pamiątkową tablicą złożą kwiaty.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Klub Gazety Polskiej, Miasto, Jastrzębie Miasto Sukcesu, Kibice GKS 1962 oraz Stowarzyszenie Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga Kierowcy! W niedzielę utrudnienia w ruchu Uwaga Kierowcy! W niedzielę utrudnienia w ruchu

Dlaczego Wyklęci? Dlaczego Wyklęci?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Jastrzebianin 01.03.2018 18:40

A co z żołnierzami, którzy zdobywali Kołobrzeg, Berlin, przelamywali Wal Pomorski, kosztem tysięcy zabitych? Teraz są wyklęci? A Gomułka więziony przez komunistów to też wyklety? Jakim cudem połowa funkcjonariuszy milicji po wojnie wcześniej należała do AK? Poza tym Polacy kompletnie nie mieli wpływu na to, co czekało Polskę po II wojnie światowej. PRL w porównaniu do okresu międzywojennego to była szansa na lepsze życie dla większości społeczeństwa, tej glodujacej przed wojną. Zainteresowanych odsyłam do sukcesów planu trzyletniego z 1947-1949????

Gość01.03.2018 16:02

O prawdziwych bohaterach nikt dziś nie pamięta. Za to na sztandary biorą takiego Burego, Ognia czy Łupaszkę, którzy splamili honor żołnierza przelewając krew zwykłych ludzi, w tym kobiet i dzieci.

Radio Teheran01.03.2018 15:21

@Chwała?

Zolnierze wykleci to czesc nieszczesnego propatriotycznego pakietu, w sklad ktorego wchodzily:
- indonezyjskie kotyliony (czerwono-biale),
- akcja "Orzel moze" (tego orla z czekolady w finale mu do dzis wypominaja),
- zolnierze wykleci.

Wszystkie te 3 hece sa tak samo watpliwe. Margines przywlaszczyl sobie wykletych i swietuje na swoj sposob, choc powinni z czekoladowym orlem i indonezyjskim kotylionem. By zachowac komplet niepowagi.

Benjamin 01.03.2018 15:17

Historie pisze władza, mało jest spisanych wspomnień prostych ludzi opisujących mordy grabierze i gwałty tych bohaterów.... Powinno być opisywane po równi zasługi i bestialstwo to co jest obecnie robione to pisanie nowej historii

NIE01.03.2018 14:46

Pójście na taki marsz to danie poparcia oszustom i cwaniakom. Nazwy organizatorów mówią wiele: Klub Gazety Polskiej, Miasto, Jastrzębie Miasto Sukcesu, Kibice GKS 1962 oraz Stowarzyszenie Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja. Żadna organizacja nie jest prawdziwa. To budowanie sił, które będą w przyszłości wymuszały posłuch społeczeństwa dla tych, którzy po cichu sterują Polską ku naszemu dramatowi.

do hejk01.03.2018 14:42

Podaj dowody. Podpisujesz się "hejk" czyli hejtujesz co oznacza mówienie nieprawdy i podpuszczanie innych. Jesteś nikim a próbujesz robić zamęt. Kim jesteś? Z PiS? Na takiego wyglądasz.

Chwała? 01.03.2018 14:35

Nie bardzo wierzę w tych wyklętych bohaterów. Pojawili się wraz z PiS. Czyżby wcześniej, a już wolnej Polsce wszyscy chcieli zatuszować ich bohaterstwo? Nie chce mi się w to wierzyć. Mam swoje lata i wiele widziałem szwindli każdej władzy. Wszyscy kombinowali aby jak najwięcej zarobić na społeczeństwu. Teraz jest tak samo. Nowi "bohaterzy" też temu służą, choć są wątpliwego pochodzenia. Znam opowiadania od osób, które ocalały podczas akcji tych "bohaterów". Akcje miały zastraszać prostych ludzi. I od dwóch lat mamy kolejnych "bohaterów", których czczą bojówki ONR przy aprobacie władzy. O co tu chodzi?

Pokaż wszystkie opinie (21)