Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-3°
6 marca 2018, Publicystyka

"500 plus rozleniwia ludzi. Nie ma kto pracować"

"500 plus rozleniwia ludzi. Nie ma kto pracować"
fot. pixabay

- Mam kilka sklepów, ale coraz bardziej boję się, że pewnego dnia będę musiał je zamknąć, bo nie będzie miał, kto w nich pracować. Nie da się przecież prowadzić firmy bez pracowników. To, co się teraz dzieje to jakiś absurd - to głos jednego z jastrzębskich przedsiębiorców, obrazujący sytuację na rynku pracy.

Coraz częściej to pracodawcy poszukują pracowników i starają się ich przyciągnąć do siebie. Szefowie firm nie ukrywają, że mają coraz większe problemy w pozyskaniu solidnych pracowników. Takich, któryby na dłużej związali swój los z zakładem, a nie na chwilę.

- Pracownicy przychodzą i odchodzą. Rzadko kiedy zagrzeją miejsce na dłużej. Zatrudniając osobę nie wiem, jak długo mogę na nich liczyć. Mam kilka sklepów i codziennie boję się, że będę zmuszony zamknąć któryś z nich, bo nie będzie miał kto sprzedawać. Ludzie odchodzą do lepiej płatnej pracy. A co ja mam zrobić, przecież nie zapłacę im nie wiadomo ile. Muszę mieć na te wszystkie opłaty, podatki. No i sam potrzebuję zarobić - mówi szef jednej ze średnich jastrzębskich firm o charakterze usługowo-handlowym.

Przedsiębiorca przyznaje, że duże zamieszanie na rynku pracy powstało w wyniku wprowadzenia programu 500 plus. Kobiety nie chcą pracować, bo im się po prostu nie opłaca. Wolą siedzieć w domu i wychowywać dzieci.

- Zatrudniam panie, ale kiedy tylko urodzą dziecko i idą na urlop macierzyński, to mam problem. Powiem, że żadne z nich pracownice i nie można na nie w ogóle liczyć.  Uważam, że wprowadzenie tego programu socjalnego wyrządziło wiele zła. Ludziom odechciało się pracować, a brać pieniądze za darmo. 500 plus rozleniwia ludzi - kontynuuje przedsiębiorca.

Jakimś panaceum na bolączki także jastrzębskich przedsiębiorców może być zatrudnianie pracowników z Europy Wschodniej, Ukrainy. Ludzie ci coraz częściej podejmują pracę w Polsce i mimo, że zarabiają nie więcej, niż najniższa stawka krajowa, to bardzo im się to opłaca.

Jednak, jak mówią pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju również Ukraińcy zaczynają stawiać swoje żądania. Zdarza się tak, że „zaliczą” większą ilość firm na terenie województwa śląskiego i wybierają sobie pracę. Także w Jastrzębiu są coraz częściej zatrudniani. Najczęściej w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w naszym mieście w 2017 roku zarejestrowano 860 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców, z czego 80 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy. Na początek lutego zarejestrowano 200 takich przypadków.

Dlaczego tak trudno jest przekonać ludzi do zatrudnienia się u lokalnych przedsiębiorców? Jeśli spojrzeć na stronę Powiatowego Urzędu Pracy to można odnieść wrażenie, że jest w czym wybierać i oferty są różnorodne. Pracodawcy potrzebują między innymi operatora koparko-ładowarki, oferowana płaca 2100 zł, fryzjera - 2200 zł, kamieniarza - 2200 zł, kierowcy-sprzedawcy - 3 000 zł, pielęgniarki - 3500zł, ślusarza, sprawcza – 2500 zł, tynkarza, glazurnika – 2100 zł. Dozoru górniczego pod ziemią – 5 000 zł.

To tylko przykładowe oferty pracy jastrzębskiego PUP. Czy nie są one atrakcyjne dla mieszkańców z powodu zbyt małego wynagrodzenia? A może brakuje wykwalifikowanych i rzetelnych fachowców? Jak widać właśnie na posiadaczy konkretnych zawodów jest największe zapotrzebowanie. Nie ma wśród nich magistrów politologii czy pedagogiki lub też innych specjalizacji nauczycielskich.

- Nikt nie chce pracować za marne 2000 zł. Ludzie chcą coraz więcej. Jeśli spełnią ich żądania, będę musiał zamknąć firmę, bo nie będzie mnie stać na takie koszty. Z drugiej strony – niedługo nie będzie miał u mnie kto pracować. Sytuacja jest dramatyczna – żali się jastrzębski przedsiębiorca.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie wspiera przedsiębiorczość Jastrzębie wspiera przedsiębiorczość

Jastrzębskie pomysły na biznes Jastrzębskie pomysły na biznes

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (122)
oligarA04.04.2018 14:16

Robole niech zapierdzielają na nas, my nieroby mamy dostac wszystko za darmo, to nam PIS obiecał.
500+ i inne zasiłki pozwalają nam godnie żyć, a emerytury kiedyś wszyscy będą mieć jednakowe, czyś ty pracował czy nie, i wara od 500+, to nasze życie.

Gość14.03.2018 16:19

Ludzie nie rezygnują z pracy tylko daltego, że dostaja 500 zł. może źle patrzymy na problem? coś może jest nie tak z tą pracą? zobaczymy w jaką stronę pójdą zmiany w prawie, bo czytałem na https://program500plus.org.pl/  że bardzo czekają inne matki na możliwość dorabiania. tereaz ma to być chyba 32h w miesiącu

23412.03.2018 0:54

W gsm jakos wszyscy chca pracowac

żur11.03.2018 10:52

Ma sklepy to jego problem z kosztami ich utrzymania. Dobry przedsiębiorca nigdy nie będzie miał kilku sklepów. Ten chłop bazuje na naiwności młodych i chce zostać od początku nowobogackim miasta. Nie chce płacić ludziom, niech robi wszystko sam!!! Co nas obchodzą jego problemy?

dynia11.03.2018 8:45

W jakiej części Jastrzębia mieszka ten biznesmen i w których miejscach ma te kilka sklepów? Takimi powinny interesować się odpowiednie instytucje. Widać, że to przeciwnik partii rządzącej!!!

też biznesmen10.03.2018 21:21

Przedsiębiorca ma kilka sklepów i szuka bezpłatnej siły roboczej z myślą o wielkich własnych zyskach. Niech nikogo nie zatrudnia to cały zysk weźmie dla siebie. Ponadto niech zatrudnia za miskę ryżu własne dzieci i rodziny, Dlaczego szuka dziury w całym i szuka naiwnych pracowników????

zołza z zofiówki10.03.2018 15:03

Daj dobrą stawkę godzinową ,żadna z nas nie powie słowa!
Jak pracuję w handlu tyle lat,To każdy prywaciarz i francyzobiorca ma wy... na pracownika!!!

Pokaż wszystkie opinie (122)