Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
15 marca 2018

Jest realna szansa na środki potrzebne na kolej

Jest realna szansa na środki potrzebne na kolej
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

Miasto podejmuje działania związane z reaktywacją kolei, tak aby uruchomić szybkie połączenie kolejowe do Katowic. Wiadomo, że niezbędne jest powstanie tzw. studium wykonalności, jego koszt waha się w granicach 1,5-4 mln zł.

Głównym celem jastrzębskiego samorządu - prezydent i Rady Miasta - jest odtworzenie szybkiego połączenia kolejowego do Katowic. Jednak niczego nie da się zrobić bez studium wykonalności. Koszty takiego dokumentu są uzależnione  od wartości całej inwestycji i wahają się w granicach 1,5-4 mln zł. Pytaniem jest, w jaki sposób pozyskać pieniądze na ten cel?

Jastrzębski magistrat zwrócił się do marszałka województwa śląskiego o sfinansowanie studium. Marszałek zapowiedział, że dokona inwentaryzacji inwestycji, na które PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych (jest 9 takich zdań). Niewykluczone, że efektem tej analizy będzie przesunięcie środków finansowych z przeznaczeniem na powstanie studium wykonalności odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju.

Cały czas kwestią dyskusyjną jest to, gdzie miałby być zlokalizowany dworzec kolejowy. Rozważane są dwa miejsca - w pobliżu strefy centrum i w dzielnicy Zdrój.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
do godz. 19.3116.03.2018 20:06

Przydałaby się kolej, marzyć można, ale to nie jest realne. Po prostu kupiłbyś i wieś, ale pieniądze gdzieś!

do Janosik16.03.2018 19:31

A po co więcej. Ubyło 10 tysięcy. Emeryci pracujący w górnictwie wyjechali w swe rodzinne strony. To często bardzo ładne okolice, więc po co mają gnuśnieć w Jastrzębiu? Poza tym, nie chodzi o jeden czy dwa kursy do Katowic, tylko o wiele. W dodatku punktualnych. Kursów autobusowych jest za mało w godzinach szczytu. Do autobusów pcha się kulturalna inaczej młodzież, żeby wygodnie siedzieć. Można by takich nazwać bydłem ale nie powinno się obrażać zwierząt, które żyją tylko dla nas.

burak16.03.2018 19:08

Szanse na kolej są znikome, ale będzie fajnie jeżeli będą szanse na poprawę warunków życia Mieszkańców - powstaną miejsca pracy, mieszkania i będzie zapewnione bezpieczeństwo w mieście.

Janosik16.03.2018 17:48

Ale dobre - Jest realna szansa na środki potrzebne na kolej, a jest szansa na to, że Jastrzębie będzie miało więcej Mieszkańców? NIE MA! Niedawno tylko w 1 tygodniu było aż 26 zgonów. Ludzi codziennie ubywa około 2 osoby. Mimo zapewnionych rozrywek, pikników, kermaszy z PRL i świątecznych ludzie na bieżąco wyjeźdzają i umierają. Nawet na OWN, rowerki, kolej i ul. Mazowiecką nie chcą poczekać!

J12316.03.2018 16:45

Czy jest też realna szansa, że niektórzy w mieście przestaną chlać i spać i będzie bezpiecznie pod każdym względem?

klient16.03.2018 8:44

to jest zadanie Rządu a nie samorządu, który znowu zaczyna obiecywać. Niech pani prezydent najpierw spełni wszystkie obietnice przedwyborcze z 2014 roku. Co z bezpłatną komunikacją miejską dla Wszystkich w ramach płaconej dotacji???

K316.03.2018 7:59

Brawo!

Pokaż wszystkie opinie (41)