Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
21 marca 2018

JSW: Powstanie poligon dla dronów

JSW: Powstanie poligon dla dronów
fot. JSW S.A.

Na terenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej powstanie poligon doświadczalny dla testowania dronów, który będzie zajmować 34 km2. Na obszarze tym znajduje się infrastruktura kolejowa, energetyczna, hałdy i właśnie nad nimi będą wykonywane cykliczne automatyczne obloty inwentaryzacyjne.

W marcu w Katowicach powstało konsorcjum firm: JSW Innowacje, Dlapilota.pl - właściciel systemu DroneRadar oraz FlyTech UAV – krakowski producent profesjonalnych dronów w celu stworzenia, uruchomienia i przetestowania niezbędnej infrastruktury do realizacji koncepcji dronów w przestrzeni powietrznej miast (U-Space).

W ramach konsorcjum powstanie powszechnie dostępny system, obsługujący automatyczne loty dronów poza zasięgiem wzroku. Nowopowstała usługa posłuży m.in. do autonomicznego monitorowania szkód górniczych, obiektów infrastruktury krytycznej oraz do bezpiecznej integracji lotu dronów z lotami samolotów załogowych.

Ma powstać poligon doświadczalny U-Space, zlokalizowany na terenie jednego z obiektów grupy JSW. Obejmie on powierzchnię 34 km2 z różnorodną przemysłową zabudową, infrastrukturą kolejową i energetyczną, oraz hałdą, nad którymi będą realizowane cykliczne autonomiczne obloty inwentaryzacyjne. U-Space to europejska koncepcja wydzielenia w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej, dedykowanej dronom. Istotą U-Space jest umożliwienie lotu wielu platform bezzałogowych w jednym czasie, w dużym stopniu autonomicznie, w celu realizacji usług dla mieszkańców miast, samorządów, przedsiębiorców czy przemysłu.

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wielokrotnie zapewniał, że JSW jest zainteresowana wdrożeniem nowoczesnych technologii w zakresie budowy sieci sensorowych, bezzałogowców i produkcji paliwa ekologicznego. Podkreślał, że to wszystko ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania spółki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (56)
Gość26.03.2018 14:26

Zarząd spółki zachowuje się jak menele. Jak jest kasa to kupują wszystko co się da. Potrzebne, nie potrzebne byle kasę udać. A jak przed "pierwszym" brakuje to do do wszystkich na pożyczki może coś ktoś anuluje i nie będzie chciał spowrotem.

Co do narzędzi to na Zofiówce elektrycy kupują sobie już od dawien dawna własne. Bo w CKN to nawet porządnego BKS`a nie ma do ustawiania trafo. No a jak by tak dronem podnieść i przestawić trafok?

Dziura Ozonowa 25.03.2018 22:39

JSW nie odrobiła zadania domowego. Ceny węgla są korzystne Eldorado finansowe trwa w najlepsze, dzisiaj pieniądze inwestuje się w drony, festyny, nabija się kieszeń firmą które prowadzą związkowcy. Pracownicy się nie liczą, aktualna opcja polityczna pozwala drenować spółkę do ostatniego grosza. Nie odrobiła zadania z 2014 roku, a to było tak nie dawno ludzie już zapomnieli ile stracili i jak nimi zmanipulowano. Wystarczy lekkie załamanie i wracamy do kryzysu z przed paru lat. Jeżeli ktoś z pracowników ma pretensje, to powinien mieć tylko do siebie i swoich kolegów którzy tkwią w tym bagnie i przywalają na takie działania. Przyzwolenie dają tym że są zapisani do tych niby działaczy którzy powinni stać na straży dobra JSW.

gksa24.03.2018 9:32

Lepiej zamiast tych dronów zatrudnijcie ludzi, kupcie gumy na zgarniacze, hosche... wszędzie na odstawach syf bo nie ma kto zgarniacza wymienić czy nawet nie ma ich z czego zrobić bo grubych gum nie ma... O narzędziach w komorze zapomnij...

Sceptyk24.03.2018 9:07

Kupili drony i nie maja pomyslu co z nimi zrobic. To teraz zrobia duzy plac zabaw aby duzi chlopcy mieli gdzie sie pobawic zwoimi zabawkami. Owsze powinno sie wprowadzac nowe technologi ale sprawdzone a nie cos kupic a pozniej szulac zastosowania dla tego. Druga strona medalu to trzeba by sprawdzic kto jest "umoczony" w te drony, z kim ma powiazania rodzinne bo pewnie chodzilo o to aby znalesc zbyt na cos nie potrzebnego albo komus dac prace i placic za nie potrzebne rzeczy. O ile wzrosnie wydobycie po wdrozenieu dronow?

SRK23.03.2018 21:29

Tak Zenek a dozór nic nie może zrobić bo sie boi KDEM a trzeba sprawe zgłosic do spóki !

SRK23.03.2018 16:47

Kalfaktor z ED3z gruby Lorenz

edi 23.03.2018 11:12

DO piotra r. Możesz mi podać choć jeden przykład, jakie usługi świadczą drony z JSW Innowacje? Odpowiedź jest prosta - żadnych bo tych dronów nie ma.

Pokaż wszystkie opinie (56)