Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 marca 2018

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu
fot. wizualizacja: Architekt Studio Projektowe

W październiku 2017 r. magistrat podpisał umowę na dofinansowanie projektu Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Jednak przez ten czas nie ruszyły roboty budowlane z tym związane. Miasto chce o rok przesunąć termin wykonania tej inwestycji, do 2021 r.

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Przewidywano, że prace nad Centrum zakończą się do końca 2020 roku, jednak już teraz wiadomo, że dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe.

Każdy z dotychczasowych przetargów, który był ogłaszany na tą inwestycję łaźni nie wyłonił wykonawcy. Powodem było to, że oferty składane przez firmy znacznie przekraczały możliwości sfinansowania ich, opiewały na kwoty powyżej 20 mln zł. Co miało wpływ na taką sytuację? Jak wyjaśniają w jastrzębskim magistracie, w ostatnim czasie nastąpił wzrost cen usług produktów budowlanych. Pojawił się też problem z zapewnieniem wykwalifikowanych pracowników. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne przetargi zakończą się sukcesem. Tymczasem miasto zwróciło się do instytucji finansujących to zadanie o przesunięcie terminu na jego wykonanie o rok, czyli do końca 2021 r.

Przypomnijmy, że w budynku planuje się ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

Na drugiej kondygnacji umiejscowiona będzie wieloczęściowa ekspozycja pokazująca proces industrializacji i aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji, składa się na nią ekspozycja związana z węglem, jako budulcem natury znajdująca się w instalacji składającej się z kilkunastu kul węgla połączonych w scenograficzną molekułę. W budynku znajda się również sale warsztatów, dydaktyczne, multimedilane.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Rylok 23.03.2018 6:19

Oj utopią pieniążki gdzie się tylko da .

Do 15:0723.03.2018 0:09

Jedno jest pewne. Inteligencją raczej nie grzeszysz, ale propagandę łykasz jak kaczka chleb.

hawk22.03.2018 19:45

W zorach powstają firmy dający prace, ale murzynom za najniższą krajową

andziaa22.03.2018 17:40

nauki i biznesu......... fak fak fak W Żorach powstają firmy dające pracę mieszkańcom a w jastrzębiu??? ludzią z poza miasta. Dajcie pracę dajcie przyszłościowe inwestycje a nie na kilka lat. W mieście nie ma nic... Tu się chce budować dom seniora dom solidarności dom domu Ale pracy brak. Niech powstanie jakieś przedsiębiorstwo jak w czechach produkują lampu do aut i zatrudniają polaków i to bardzo dużo
Ale jak ktośz miasta nie ma w tym interesu to szlaban i tyle.

Stary mieszkaniec22.03.2018 16:23

98 % młodych mieszkańców nawet nie wie nawet gdzie ta łażna jest.

mieszkaniec zdroju22.03.2018 16:15

Kto płaci bajkopisarzom?

Radio Teheran22.03.2018 15:49

W celu budowy tego obiektu, kazdy mieszkanie, wlaczajac starcow i niemowleta, musi wyskoczyc z ponad 250 zl. Czyli jastrzebska rodzina 2+2 wydaje 1000 na obiekt, gdzie za 30x4 zl. bedzie sobie mogla zobaczyc nieruchome maszyny i kolorowe ekrany tabletow. Jastrzebska rodzina bedzie popylac do szpitala w Rybniku, bo w Jastrzebiu nie ma, ale zlozy sie na prezent, ktory wladze miasta zrobia turystom (potencjalnym). Po drodze do Rybnika z chorym dzieckiem bedzie rodzina upawac sie rosnacym prestizem miasta.

Pokaż wszystkie opinie (21)