Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°16°
3 kwietnia 2018

Młodzież z ZS nr 2 pomaga chorym. Pomóż i Ty!

Młodzież z ZS nr 2 pomaga chorym. Pomóż i Ty!
fot. kb /jastrzebieonline

Już w środę uczniowie Zespołu Szkół nr 2 będą przekonywać jastrzębian do tego, aby stać się dawcą szpiku kostnego i w ten sposób pomóc chorym na białaczkę czy nowotwór.

- Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.  Zajmuje to tylko chwilę! Przyjdź w czwartek, 5 kwietnia w godzinach  8.00-15.00 do czytelni w Zespole Szkół Nr 2 (ul. Poznańska 1a), wspólnie z naszymi wolontariuszami wypełnij formularz z danymi osobowymi, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka, a my zajmiemy się już resztą. Dla Ciebie to tylko 5 minut, a dla kogoś innego to szansa na nowe życie! Podziel się cząstką siebie! - apelują młodzi ludzie z ZS nr 2.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego dawcy. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego" (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Tort z Jastrzębia podbił serca jury, czyli zdrowe słodkości  Tort z Jastrzębia podbił serca jury, czyli zdrowe słodkości

Bieżnia przy ZS nr 2 już wysprzątana. Pojawią się nowe ławeczki Bieżnia przy ZS nr 2 już wysprzątana. Pojawią się nowe ławeczki

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!