Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
EkoOkna
5 kwietnia 2018

JSW: Czy zamkną kopalnie? Wstrzymają wydobycie?

JSW: Czy zamkną kopalnie? Wstrzymają wydobycie?
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Na początku 2019 roku wygasają koncesje na prowadzenie wydobycia w kopalni Budryk oraz Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, obszar Jastrzębie I (dawna kopalnia Jas-Mos).  Zwykle uzyskanie nowej koncesji trwa około 3-4 lat. Czyżby oznaczało to zamknięcie tych dwóch obszarów wydobywczych?

Kontynuowanie wydobycia na dwóch obszarach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Ornontowice (KWK Budryk) oraz Jastrzębie I (KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie), wymaga uzyskania nowych koncesji. Dotychczasowe kończą się w styczniu i marcu 2019 roku.

Niezbędne jest udzielenie nowych koncesji. Jednak przedłuża się etap uzyskiwania decyzji środowiskowych. Powodem tego jest konieczność zgromadzenia szczegółowych danych żądanych przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, a także prowadzeniem procedur odwoławczych oraz opóźnieniami związanymi z powstaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. W związku z tym istnieje zagrożenie, że JSW nie zdąży uzyskać przedłużenia koncesji na wydobycie węgla i będzie zmuszona wstrzymać wydobycie na dwóch kopalniach.

Dotychczas proces uzyskania koncesji trwał 3-4 lata, ale zdarzały się przypadki, kiedy było to nawet 7 lat. Wprawdzie Ministerstwo Środowiska - Departament Geologii i Koncesji zapewnia, że ruszyły już  prace nad uproszczeniem procedury przyznawania koncesji, ale póki co są to tylko deklaracje.

A co na to wszystko Jastrzębska Spółka Węglowa?

- Rzeczywiście w  latach 2019-2020 upływa termin obowiązywania pięciu koncesji wydobywczych dla  kopalni JSW: Budryk, Jas-Mos, Knurów, Szczygłowice i  Pniówek udzielonych  w 1994 roku. W tamtych latach udzielano wszystkim kopalniom koncesji na 20-25 lat.  Normalne więc, że kiedyś się  kończą. W stosownym czasie należy wystąpić o wydłużenie terminu ważności obowiązujących koncesji wydobywczych i tak też zrobiliśmy. JSW spełniła wszystkie wymagania dokumentacyjne i  warunki do uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Nie ma więc obecnie żadnego zagrożenia co do terminów uzyskania nowych koncesji zarówno ze strony władz gmin, jak  i Ministerstwa Środowiska - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Do zły 11.04.2018 10:50

I tu Cię boli. A kto Ci broni iść pracować pod kopalnię skoro wg Ciebie tam jest kraina mlekiem i miodem płynąca? Skończ marudzić i weź się za robotę.

ryl06.04.2018 21:07

Po pierwsze: JSW wydobywa węgiel koksujący a nie energetyczny
Po drugie: JSW jest rentowna
Po trzecie: gdy zamkną kopalnie to nie będzie sklepów , bo nie będzie miał kto wydawać tam pieniędzy

witek06.04.2018 8:21

zaraz napiszą ile to bedzie kosztawoć cala ta procedura!!!
a mogli by przeznaczyc na premie dla gornikow!!!
takie cwaniactwo jakie sie szerzy w jsw niewidzial swiat
kazdy kto dostanie sie do koryta chce tylko jak najlepiej dla siebie!!!
a mowili ze prezes ozon taki wporzo gosc

hahaha05.04.2018 17:17

Zamknąć i zalać betonem.

zly05.04.2018 17:14

Do Makaroniorz... Sam się lecz i to dobrze ????

Makaroniorz05.04.2018 16:43

Do zły. Zamknąć glupka w Rybniku i leczyć.

zły05.04.2018 15:07

Pozamykać te kopalnie! Węgiel to przeżytek i można go zastąpić! A pracy tyle że górnicy mogą iść do dowolnego zakładu i pracować za pieniądze jakie większość zarabia!!!! 3:)

Pokaż wszystkie opinie (30)