Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
5 kwietnia 2018

Sezon rozpoczęty, czyli cykliści kontra samochody

Sezon rozpoczęty, czyli cykliści kontra samochody
fot. Policja.pl

Chociaż oficjalne rozpoczęcie sezonu rowerowego w Jastrzębiu dopiero 21 kwietnia, to już można zobaczyć pasjonatów dwóch kółek na mieście. Policja apeluje, aby zarówno rowerzyści, jak i kierowcy samochodów wzajemnie się szanowali i na siebie uważali.

Rowery na drogach są utrapieniem kierowców. Także rowerzyści narzekają na niedogodności, które spotykają ich ze strony samochodów na ruchliwych drogach. Czy, jak co roku na naszych ulicach będzie „walka” dwukołowców z samochodami?

- Policjanci z jastrzębskiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne - mówi mł.asp. Bogusława Dudek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Policja przypomina, że rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Manhattan": Pani wyzywa pana "Manhattan": Pani wyzywa pana

We wrześniu odbędzie się Żelazny Rajd Rowerowy We wrześniu odbędzie się Żelazny Rajd Rowerowy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
lidka06.04.2018 9:48

panie kierowco,zrob chociaz ten zalecany odstęp jak wyprzedzasz rowerzystę, mam dusze na ramieniu, z tego powodu nieraz prawie samochod spycha z drogi, nawet ten jadący z przeciwka na węższej drodze

Andrzej05.04.2018 20:55

Ja jeszcze nie zakończyłem sezonu rowerowego :p

do Radio 05.04.2018 20:26

Oficjlane otwarcie jest na rajdzie Pierwszy Dzwonek i nie chodzi o oficjlei ale o lud rowerowy który ogłasza otwarcie sezonu.

Gość05.04.2018 20:20

Cytat z innego wątku ale na czasie.

Drodzy rowerzyści pamiętajcie ze nie jesteście jedynymi na drodze!
I doczytajcie kiedy i w jakich warunkach możecie jechać jeden obok drugiego!
A co najważniejsze jak macie ścieżki rowerowe to popedałować po ścieżce a nie po drodze obok!

aron05.04.2018 19:33

Ja sezon rozpoczołem 2.01.2018 i na liczniku już ponad 1000 km....i tak co roku.

bicycle05.04.2018 19:13

Pierwszy dzwonek decyduje :)

Radio Teheran05.04.2018 15:44

"oficjalne rozpoczęcie sezonu rowerowego w Jastrzębiu dopiero 21 kwietnia"

Co takiego? O rozpoczeciu sezonu decyduje pogoda i wlasna ochota a nie jakis oficjel.