Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
6 kwietnia 2018

Miasto dostało 8 mln na budowę ścieżek rowerowych

Miasto dostało 8 mln na budowę ścieżek rowerowych
fot. Tomasz Kasperuk

Dobra wiadomość dla wszystkich rowerzystów - udało się pozyskać dofinansowanie na II etap Żelaznego Szlaku Rowerowego, czyli tras rowerowych poprowadzonych śladem dawnych torowisk - 8 089 342 tys. zł.

Jest już decyzja Komitetu Monitorującego Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska, który przyznał naszemu miastu dofinansowanie na wykonanie II etapu Żelaznego Szlaku Rowerowego - tras rowerowych poprowadzonych dawnymi torowiskami.

W pierwszym etapie przewidziano 370,2 metrów od granicy z gminą Godów wraz z budowę zjazdu, drogi dojazdowej z organizacją ruchu oraz wykonanie miejsca rekreacyjnego i pozostałej infrastruktury oraz 625 metrów od granicy z gminą Zebrzydowice i obejmuje także budowę zjazdu z organizacją ruchu oraz wykonanie pozostałej infrastruktury. Ten odcinek jest obecnie wykonywany. 

W II etapie planuje się wykonanie ponad 9 km ścieżek rowerowych na terenie Jastrzębia. Odcinek ten jest częścią 30 km pętli, którą będzie można przejechać przez następujące miejscowości: Jastrzębie (Moszczenica) - Godów-Karwina - Zebrzydowice - Jastrzębie (Ruptawa).

W sumie na realizację I i II etapu naszemu miastu udało się pozyskać 8,7 mln zł. Planuje się, że pętla rowerowa zostanie w całości oddana do użytku w drugiej połowie 2019 roku.

Celem projektu jest stworzenie transgranicznego produktu turystycznego opartego na polsko-czeskim szlaku rowerowym (szlak o charakterze dydaktycznym) opowiadającym historię kolejnictwa i rozwoju przemysłowego obszaru pogranicza. Dzięki podniesieniu atrakcyjności regionu i powiązaniu partnerskich samorządów z obu stron granicy infrastrukturą liniową, turyści będą chętniej odwiedzać nasz region, który stanie się dla ciekawy.  

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rowerów miejskich nie będzie w tym roku Rowerów miejskich nie będzie w tym roku

Można odzyskać niewykorzystane pieniądze na rowery Można odzyskać niewykorzystane pieniądze na rowery

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
zaangażowany17.09.2018 8:55

Super sprawa całą rodziną przejechałem się się w niedzielę,nawet pomyślano o wiatach żeby się schować przed deszczem. Szkoda że niektóre osoby są wiecznie na nie, krytyka dozwolona ale jak jest zasadna .
Pozdrawiam GW i zapraszam na ścieżkę. Nie byłeś a krytykujesz pozdrawiam.

Jozef10.04.2018 20:44

I bardzo dobrze że się robi coraz więcej ścieżek rowerowych. Bzdury to piszesz p.GW

GW08.04.2018 13:10

Szkoda pieniędzy na takie bzdury.

Gościu 08.04.2018 12:55

sport to zdrowie takich ścieżek jak najwięcej

Gosc07.04.2018 10:15

Fajne ścieszki i śmiało sie dwa rowery miną ale nawierzchnia tylko dla szerokooponowych nawet na rolkach czy deskorolce niepojeździsz

wincent07.04.2018 9:39

W Holandii, jak jest ścieżka rowerowa, to rowerzysta NIE MA PRAWA JECHAĆ ULICĄ!!! W Polsce policjant biernie się przygląda jak rowerzysta łamie przepisy nie korzystając ze ścieżki, nie mówiąc już o tym, jak jeden kretyn na rowerze jedzie obok drugiego, zamiast jeden za drugim. Ja też uwielbiam jeździć na rowerze, ale robię to z głową i jeszcze nigdy z mojego powodu nie wytworzył się korek. Pozdrawiam kierowców i normalnych rowerzystów.

Michał07.04.2018 9:05

Ale przecież koło masz pośrodku kierownicy więc dwa się powinny zmieścić. Mnie bardziej dręczy czy nie zepsują tego kostką.

plugawy anonim07.04.2018 9:01

Tyle pieniędzy wydane na ścieżki rowerowe, a debile uważające sie za "kolarzy" i tak będą jeździć ulicą, mimo że obok jest ścieżka. Kasa wyrzucona w błoto bo "kolarze" i tak będą tworzyć korki, bo ścieżki nie są dla nich. W tamtym roku jednego takiego wyczynowca "ulokowałem" w rowie. Myślę że nauczyłem go normalności.

Gość07.04.2018 7:56

Już to widzę 150cm ścieżki ja mam 90cm kierownicę a gdzie drugi rower . Mijanka jak zwykle jedno zjeżdża a drugie przejeżdża

Darek07.04.2018 7:03

Wszystko będzie fajnie , tylko żeby nie zepsuli tego kostką brukową . Ścieżki z kostki to nieporozumienie i powinno się karać za to .

Pokaż wszystkie opinie (33)