Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 9°
6 kwietnia 2018

Miasto dostało 8 mln na budowę ścieżek rowerowych

Miasto dostało 8 mln na budowę ścieżek rowerowych
fot. Tomasz Kasperuk

Dobra wiadomość dla wszystkich rowerzystów - udało się pozyskać dofinansowanie na II etap Żelaznego Szlaku Rowerowego, czyli tras rowerowych poprowadzonych śladem dawnych torowisk - 8 089 342 tys. zł.

Jest już decyzja Komitetu Monitorującego Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska, który przyznał naszemu miastu dofinansowanie na wykonanie II etapu Żelaznego Szlaku Rowerowego - tras rowerowych poprowadzonych dawnymi torowiskami.

W pierwszym etapie przewidziano 370,2 metrów od granicy z gminą Godów wraz z budowę zjazdu, drogi dojazdowej z organizacją ruchu oraz wykonanie miejsca rekreacyjnego i pozostałej infrastruktury oraz 625 metrów od granicy z gminą Zebrzydowice i obejmuje także budowę zjazdu z organizacją ruchu oraz wykonanie pozostałej infrastruktury. Ten odcinek jest obecnie wykonywany. 

W II etapie planuje się wykonanie ponad 9 km ścieżek rowerowych na terenie Jastrzębia. Odcinek ten jest częścią 30 km pętli, którą będzie można przejechać przez następujące miejscowości: Jastrzębie (Moszczenica) - Godów-Karwina - Zebrzydowice - Jastrzębie (Ruptawa).

W sumie na realizację I i II etapu naszemu miastu udało się pozyskać 8,7 mln zł. Planuje się, że pętla rowerowa zostanie w całości oddana do użytku w drugiej połowie 2019 roku.

Celem projektu jest stworzenie transgranicznego produktu turystycznego opartego na polsko-czeskim szlaku rowerowym (szlak o charakterze dydaktycznym) opowiadającym historię kolejnictwa i rozwoju przemysłowego obszaru pogranicza. Dzięki podniesieniu atrakcyjności regionu i powiązaniu partnerskich samorządów z obu stron granicy infrastrukturą liniową, turyści będą chętniej odwiedzać nasz region, który stanie się dla ciekawy.  

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policja namierzyła Czechów kradnących rowery Policja namierzyła Czechów kradnących rowery

Jastrzębskie rowery biją rekordy użytkowania Jastrzębskie rowery biją rekordy użytkowania

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
zaangażowany17.09.2018 8:55

Super sprawa całą rodziną przejechałem się się w niedzielę,nawet pomyślano o wiatach żeby się schować przed deszczem. Szkoda że niektóre osoby są wiecznie na nie, krytyka dozwolona ale jak jest zasadna .
Pozdrawiam GW i zapraszam na ścieżkę. Nie byłeś a krytykujesz pozdrawiam.

Jozef10.04.2018 20:44

I bardzo dobrze że się robi coraz więcej ścieżek rowerowych. Bzdury to piszesz p.GW

GW08.04.2018 13:10

Szkoda pieniędzy na takie bzdury.

Gościu 08.04.2018 12:55

sport to zdrowie takich ścieżek jak najwięcej

Gosc07.04.2018 10:15

Fajne ścieszki i śmiało sie dwa rowery miną ale nawierzchnia tylko dla szerokooponowych nawet na rolkach czy deskorolce niepojeździsz

wincent07.04.2018 9:39

W Holandii, jak jest ścieżka rowerowa, to rowerzysta NIE MA PRAWA JECHAĆ ULICĄ!!! W Polsce policjant biernie się przygląda jak rowerzysta łamie przepisy nie korzystając ze ścieżki, nie mówiąc już o tym, jak jeden kretyn na rowerze jedzie obok drugiego, zamiast jeden za drugim. Ja też uwielbiam jeździć na rowerze, ale robię to z głową i jeszcze nigdy z mojego powodu nie wytworzył się korek. Pozdrawiam kierowców i normalnych rowerzystów.

Michał07.04.2018 9:05

Ale przecież koło masz pośrodku kierownicy więc dwa się powinny zmieścić. Mnie bardziej dręczy czy nie zepsują tego kostką.

Pokaż wszystkie opinie (33)