Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
17 kwietnia 2018

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności
fot. UM / Łukasz Parylak

Poniedziałkowe spotkanie z Kamilem Durczokiem zostało zdominowane przez problematykę poszukiwania tożsamości Jastrzębian. Jej nieodłącznym elementem ma być Dom Solidarności, czy też Dom Porozumienia Jastrzębskiego.

Śląsk dla Kamila Durczoka to miejsce magiczne, wielokulturowe, tolerancyjne dla każdego przybysza. Przez wieki wypracował sobie swoją tożsamość i kulturę.

Podczas spotkania mowa była także o Jastrzębiu - mieście łączącym Polaków z różnych części kraju. Jaki jest mit założycielski tego miasta? Co może łączyć ludzi tu żyjących?

- To tutaj rodziła się Solidarność. To w Jastrzębiu walczono o prawa górników, robotników. Macie swój mit założycielski i pielęgnujcie go. Dbajcie o niego to wasza wartość - mówił Kamil Durczok.

Prezydent Anna Hetman, która zaprosiła redaktora naczelnego portalu Silesion.pl, nawiązała do idei Domu Solidarności - Domu Porozumienia Jastrzębskiego.

- Ta sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Nie jest odłożona. Należy szukać środków na jego realizację. Musi jednak znaleźć się większość w Radzie Miasta, która poprze ten projekt. Uważam, że warto. Ten pomysł powinien być promowany przez prezydenta miasta, kimkolwiek by nim nie był - mówiła prezydent.

Redaktor Kamil Durczok uznał, że należy walczyć o Dom Solidarności, który w ciekawy sposób przedstawiłby historię naszej małej ojczyzny. Ta przeszłość powiedziana w atrakcyjny sposób integruje mieszkańców niezależnie czy są Ślązakami czy skądś przyjechali.

- Grzechem byłoby nie podjąć tej inicjatywy. Tego nie możecie odpuścić. Taka instytucja będzie pielęgnowała waszą historię i umacniała tożsamość mieszkańców - argumentował Durczok.

Podczas dyskusji padły głosy, że historia, także jastrzębskiej Solidarności, została zawłaszczona przez jedną partię polityczną, która pisze przeszłość na nowo, po swojemu.  Wykreśla autentycznych bohaterów, kreując nowych.

- Dzielenie społeczeństwa, nienawiść w dzisiejszych czasach przybrały ogromne rozmiary. Nie wiem, czy uda się je tak szybko zniwelować. Emocje, złe emocje rozedrgano do granic przyzwoitości. Ale wy, tutaj w Jastrzębiu walczcie o swoją przeszłość. Nie dajcie jej nikomu zawłaszczyć. Pokazujcie jak było. Przedstawiajcie swoją wersje wydarzeń - mówił Durczok.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

37. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego bez najwyższych władz państwowych? 37. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego bez najwyższych władz państwowych?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (40)
szczepionkowy faszyzm18.04.2018 23:12

hehe, kolejny "autorytet" prezydentowej.... Kto jej podpowiada taką politykę?
Biedroń, Wałęsa, teraz buldog z tefałenu... (już nie). Masakra.

realnie myślący18.04.2018 18:42

Miejsc pracy w naszym mieście jest teraz więcej niż chętnych, więc można wybierać jak w ulęgałkach

inzynier BOLEK18.04.2018 7:36

do eje: 100 % racji ! i to za nasze pieniądze !

eje17.04.2018 22:36

Facet u którego znaleziono kompromitujące zoofilskie i inne ekstremalne materiały filmowe, skazany za molestowanie podwładnych, przez którego dziennikarka, niejaka Beata T. uciekła z TVN, przyjeżdża do Jastrzębia jako autorytet?
No cóż, jakie miasto takie autorytety....

mieszkaniec17.04.2018 22:29

Zorro, powiedz co ty możesz zrobić dla niepełnosprawnychi i jak im pomóc w codziennym funkcjonowaniu.A takie wyśmiewanie się z osób które próbują zrozumieć ich do niczego nie prowadzi to takie pisowskie.

gość17.04.2018 21:43

Wielki obciach, że pani Hetman zaprasza takich ludzi? Czy zaprosi dalsze osoby z KOD-u? Wielki wstyd, jaki prezydent takie tez myślenie!

zorro17.04.2018 20:54

Czy zakupi elektryczne wózki dla osób niepełnosprawnych bo źle się jeździ po tych miejskich chodnikach???? Hetamowa z Budą mieli ubaw, a osobom niepełnosprawnym nie jest w ogóle do śmiech!!! Zakpili sobie z osób niepełnosprawnych i do dalej im oferują? Co robi w UM pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych?

Pokaż wszystkie opinie (40)