Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
EkoOkna
2 maja 2018

JSW: Drony będą latać nad zwałami węgla

JSW: Drony będą latać nad zwałami węgla
jastrzebieOnline

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie używać dronów do pomiaru ilości węgla na składach przykopalnianych. Pierwsze próby systemu pilotażowego ruszą w czerwcu tego roku.

JSW Innowacje otrzymała dofinansowanie z  Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu AutoInvent.  Przewiduje on wdrożenie innowacyjnego systemu automatycznego zbierania i analizy danych przestrzennych. Inwentaryzacja modelowania i obliczanie objętości składowisk węgla będzie w pełni zautomatyzowana. Dane w ten sposób uzyskane udostępnione zostaną w krótkim czasie.

- W  ramach projektu powstanie kompletny system automatycznie dostarczający raporty o ilości węgla na składowisku do kilku godzin od wydania zlecenia przygotowania raportu - wyjaśnia w „Jastrzębskim Węglu” Agnieszka Hankus-Kubica, dyrektor badań i rozwoju w spółce JSW Innowacje. 

Drony będą startować z lądowiska samoczynnie zamykanego specjalną kopułą, otwieraną przed startem i lądowaniem. Wewnątrz takiej stacji umieszczony zostanie system ładowania baterii, klimatyzacja, zapewniająca stałą temperaturę i wilgotność - konieczną dla czułych urządzeń pomiarowych.

Otrzymane za pomocą dronów dane znajdą się w serwerach wyposażonych w  oprogramowanie do przetwarzania i analizy tych informacji. Badania i  testy systemu będą prowadzone na terenie tworzonego przez JSW Innowacje Narodowego Obszaru Testowego Technologii Autonomicznych, który zostanie wyznaczony w ramach rewitalizacji wybranej kopalni spółki. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Hlo03.05.2018 20:33

Koszt dronow, koszt stacji, koszt serwisu, koszt oprogramowania i licencji, koszt pensji p. Dyrektor w Wawie, jej zastepcy w Jastrzebiu, kilku pracownikow do sporzadzania tabelek a i posrednictwa Jsw Innowacje........ no górnicy już wiecie dlaczego nie bedzie podwyzki..... Pgg z nas sie smieje oni bidoki mają a my z zyskiem 2,5 mld mamy drony i koszty z nimi zwiazane

Ciekawski03.05.2018 14:18

"Wewnątrz takiej stacji umieszczony zostanie system ładowania baterii, klimatyzacja, zapewniająca stałą temperaturę i wilgotność - konieczną dla czułych urządzeń pomiarowych."

Czyli rozumiem, że po wylocie spod kopuły te super urządzenia pomiarowe już nie są używane gdyż nie ma koniecznych warunków ich pracy.
Kurna to pokazuje jak na pierdoły i niepotrzebne stanowiska jest marnowana kasa.
Szkoda mi pracowników spółki, bo jest wprowadzana kasa z firmy i teoretycznie nic z tym zrobić nie mogą. Oczywiście jest grupa która ma tym swoje zyska, ale jak to mówią to pociotki.
Ostatnio przeczytałem tutaj, że związki górnicze domagają się podwyżek, a dlaczego nie walczą z takim szastaniem kasą?
Panie i Panowie z JSW życzę szczęścia górniczego.

Radio Teheran03.05.2018 14:05

@erwin

Wg tego, co mozna w necie znalezc, babeczka wysiaduje w Stolicy.

erwin03.05.2018 9:48

Proszę napisać ile kosztuje Spółkę utrzymanie tej Pani i całego gabinetu .

Deuter02.05.2018 17:10

Chyba nikt tego nie kupuję skoro drony wysyłają polecicie niedługo na pysk

Radio Teheran02.05.2018 14:15

"mówi w ?Jastrzębskim Węglu? Agnieszka Hankus-Kubica, dyrektor badań i rozwoju w spółce JSW Innowacje"

Lepiej zobaczcie, czym ta pani teoretyk obronnosci kraju sie dotychczas zajmowala.

Gość02.05.2018 13:54

Metr sześcienny węgla to 650-900 kg masy, czyli obliczenie ilości węgla na składzie może mieć nawet 38 procent błędu. Z taką dokładnością można można zrobić obliczenia korzystając z poślinionego palca.

Pokaż wszystkie opinie (18)