Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
6 maja 2018

Zofiówka: Dwóch górników nie żyje

Zofiówka: Dwóch górników nie żyje
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Na konferencji prasowej po godzinie 16:00 prezes JSW, Daniel Ozon, potwierdził, że drugi z górników, do którego w niedzielę dotarli ratownicy, nie przeżył.

Najnowsze informacje przekazane przez prezea JSW, potwierdzają wcześniejsze doniesienia. Ratownicy informowali wówczas wczesniej, że drugi z górników, do którego dziś dotarli, nie dawał oznak życia. Mężczyznę przetransportowano na powierzchnię. Nie miał przy sobie dokumentów, ale udało się ustalić jego tożsamość.

Nadal nie ma kontaktu z trójką pozostałych górników.

Wcześniej, w niedzielę przed południem dotarła do nas informacja, że ratownicy dotarli do trzeciego z uwięzionych górników. Niestety mężczyzna już nie żył. 

W kopalni cały czas trwa akcja ratunkowa. Dziś pod ziemią doszło do wstrząsów wtórnych, na szczęście o wiele słabszych niż wczoraj.

Dwóch górników uwięzionych pod ziemią udało się ewakuować jeszcze w sobotę.

Obecnie pod ziemią pracuje 17 zastępów ratowniczych, to ponad 200 osób. Akcję ratowniczą utrudniją rumowiska. Jednym z zadań ratowników było wpompowanie powietrza do wyrobiska, to ma zwiększyć szansę przeżycia górników uwięzionych pod ziemią. W skałach są prześwity co daje nadzieję, że górnicy pozostający pod ziemią mają czym oddychać.

- Priorytetem jest dostarczenie jak największej ilości tlenu do terenu zagrożonego. Budowane są węzły wentylacyjne - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Ratownicy poruszają się dwoma drogami dojścia. Do zespołu ratowniczych dołączyło kilka nowych z innych kopalni. Łącznie w akcji ratunkowej bierze udział 200 osób.

 

Andrzej Duda w Jastrzębia-Zdroju

Do Jastrzębie przyjechał prezydent Andrzej Duda. - Modlimy się za tych, którzy są na dole i żyjemy nadzieją - powiedział prezydent podczas spotkania z prasą. - Chcę wyrazić gorące współczucie dla rodziny górnika, który nie żyje - dodał.

Więcej o wizycie prezydenta w Jastrzębiu: Andrzej Duda: Modlimy się za tych, którzy są na dole

Prezydent spotkał się z rannymi górnikami w jastrzębskim szpitalu. W niedzielę rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wyraził uznanie dla akcji ratowniczej.

- Prezydent jest na bieżąco informowany na temat przebiegu akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka. Zgodnie z naszą wiedzą w akcję zaangażowane są wszelkie możliwe środki. Pomimo bardzo trudnych warunków na miejscu, akcja jest prowadzona profesjonalnie i z ogromnym poświęceniem - powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister Soloch. - Jesteśmy myślami z górnikami, którzy ucierpieli w wyniku wstrząsu, ich bliskimi oraz ratownikami, którzy próbują dotrzeć do zaginionych - dodał.

W sobotę do kopalni Zofiówka przyjechał premier Mateusz Morawiecki.

 

Najsilniejszy wstrząs w historii

Do wstrząsu doszło w sobotę o 10:58. Tąpnięcie dało się odczuć w niemal całym mieście. JSW poinformowało, że był to najsilniejszy wstrząs w historii jastrzębskich kopalń. Jego siła to 40% sumy siły wszystkich wstrząsów od roku 1989 roku, które miały miejsce na terenie kopalni.

W miejscu wstrząsu pracowało 11 osób. Czterem z nich udało się ewakuować samodzielnie. Ratownicy początkowo nie mogli zejść na dół i podjąć akcji ratowniczej ze względu na duże stężenie metanu. Kiedy poziom metanu opadł, ekipy przystąpiły do akcji. Ratownikom udało się odnaleźć dwóch z siedmiu zaginionych górników. Oddaleni oni byli około 800 metrów od bazy ratowników. Górnicy byli ranni, ale przytomni. Zostali przewiezieni do szpitala. Ich stan jest stabilny, nic nie zagraża ich życiu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: 2119 zakażonych koronawirusem JSW: 2119 zakażonych koronawirusem

JSW uruchamia portal dla dzieci JSW uruchamia portal dla dzieci

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (50)
Abc07.05.2018 15:25

[*] [*]
Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie
A światłość wiekuista niechaj Im świeci
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym
Amen.

Jony07.05.2018 13:30

Mam pytanie za co bierze pieniadze jabłońska bajer ?powinna poleciec razem z zagórem baba nie majaca pojecia o górnictwie

Tomek07.05.2018 12:26

Do metaniarza
Nie szukaj taniej sensacji!
Jakbyś był trochę inteligentny , to byś się domyślił.
Pan dyrektor oraz dyrektor techniczny prowadzą akcję i nie mają czasu na spotkania z dziennikarzami.

max do do człowiek Dziś o 17:1807.05.2018 10:29

Zgadzam się.Ma w nicku człowiek,ale to człowiek bez odrobiny empatii.Obraża,nie rozumie ,że ludzie potrafią się solidaryzować z uwięzionymi po wstrząsie górnikami.Szacunek dla JSW za dzisiejszą decyzję odnośnie wstrzymania wydobycia,tam być może ta trójka walczy o życie,czeka na pomoc,trzeba modlić się i nie tracić nadziei.I pamiętać,że ratownicy zawsze idą po żywych,narażając własne życie.

Ada07.05.2018 9:35

Kiedyś pracowali górnicy po szkołach Teraz na stanowiskach siedzą dzieci, ziecie i inne pociotki.
Tato odszedł na emeryturę a na jego miejsce posadzili syna. Co z górnictwa ma tyle wspólnego jak czechy z morzem.
Tak .... kadra Górnicza nie ma pojęcia o górnictwie. Tu powinno wkroczyć abw CBA i inne służby anty korupcyjne.

Deuter07.05.2018 7:13

Mamcia nie przesadzaj,seboc akcje od dawno lecą w dół i będą lecieć bo to moloch państwowy nie rób scen

Seboc do KAZ06.05.2018 23:48

Gdyby Duda zobaczyl inne pietra to w trybie natychmiastowym byl by tu NIK, ABW, CBA, CBS albo sam by to nic zamknal.

Seboc06.05.2018 23:44

Wszystko po kosztach trzeba metry robic aby akcje gpw szly w gore. Ile ludzi dziennie ginie na drodze a ilu gornikow.

Metaniarz06.05.2018 23:00

Gdzie jest dyrektor kopalni? Gdzie jest dyrektor techniczny? Dlaczego wszystkie konferencje prowadzi prezes Ozon, który nie jest "Górnikiem"?? Trzeba przyznać, że sobie radzi dobrze, ale dlaczego w mediach nie ma kierownictwa kopalni? A może coś jest na rzeczy... Grubo na rzeczy....

gz06.05.2018 21:39

Czy jeśli jutro na kopalni będzie nadal akcja ratunkowa reszta załogi zjeżdża normalnie na dół?

Pokaż wszystkie opinie (50)