Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
9 maja 2018

Zofiówka: Nurkowie będą penetrować zalane wyrobisko

Zofiówka: Nurkowie będą penetrować zalane wyrobisko
fot. kb / jastrzebieonline.pl

Podczas środowej konferencji prasowej z godz. 8:00,  prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon poinformował o dalszym przebiegu akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka. Do akcji wkraczają nurkowie.

Do spenetrowania ratownikom zostało 15 i 75 metrów zasypanego wyrobiska na dwóch odcinkach. Wszystko wskazuje na to, że górnicy znajdują się w tym drugim fragmencie, gdzie w pewnej części  znajduje się rozlewisko wody. Obecnie montowane są cztery pompy, działające na sprężone powietrze, których zadaniem jest usunięcie wody. Sam montaż urządzeń może potrwać kilka godzin,  a ich praca 8-10 godzin. Jednocześnie w miejsce to podciągany jest rurociąg z tlenem, który obniży stężenie metanu do poniżej 5 proc. (Obecnie wynosi 16 proc.). Chodzi o to, aby umożliwić ekipie nurków penetrację zalewiska. Wcześniej informowano, że właśnie w tym miejscu zlokalizowano sygnał radiowy z dwóch lamp górniczych. Jednak prezes Ozon, wyjaśniał, że nie musi to oznaczać obecności samych górników na obszarze zalanym. Kolejnym działaniem prowadzonym przez ratowników jest wykonanie odwiertu z chodnika znajdującego się 100 m wyżej. Umożliwi to  penetrację specjalną kamerą dalszej części wyrobiska. Możliwe będzie również podanie uwięzionym wody czy pożywienia.  

W środę zaczyna się piąta doba akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka. Ratownicy walczą o uratowanie trzech uwięzionych górników. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
do ExHajer09.05.2018 20:14

TY coś bierzesz? Nic nie mówił o dronach a ty to słyszysz? Pewnie, że mówi wciąż to samo. Ale postęp jest mały. Jak byłeś Hajerem to powinieneś rozumieć. Musi mówić jasnym językiem, bo dziennikarze też chcą coś z tego zrozumieć. Im te kreski na ekranie niewiele mówią. Trzeba mieć wyrobioną wyobraźnię przestrzenną.
Ale współczuję Ci. Ja rozumiem wszystko co mówi. A ty masz jakieś nieopanowane myśli. A przy tym, twoja "fachowość" poraża. Kopać, kopać to można plażę. Widziałeś na własne oczy podobny zawał? Ja widziałem i dlatego rozumiem. Ty nie widziałeś, więc pewnie nie byłeś hajerem w górnictwie. Może w jakiejś knajpie, razem z Grzegorzem M.

ExHajer09.05.2018 19:39

Nie mogę już oglądać tego prezesa. Facet gada co mu przygotują i widać, że pojęcia o górnictwie ma tyle, co Kaczyński o bankowości. Drony, srony, nurki, rurki!? Mon, może jeszcze grom i desant formozy? Tam trzeba kopać, kopać, kopać bez końca, bez qwa odpoczynku! Zastęp za zastepem ma posuwac się cały czas. 40 zastępów to 200 ratowników!!! Chyba że mamy tam "ratowników" Misiewiczów...

do Do: górnik JSW Dziś o 18:0909.05.2018 19:29

Poseł Grzegorz Matusiak był kiedyś na KWK Zofiówka ratownikiem. Jest szansa że jest na szpicy akcji - ale jak go znamy z tamtych lat to śpi gdzieś zakamuflowany.

Nurki na Boryni09.05.2018 18:17

Koszt ich utrzymania może duży. Ale życie ludzkie jest podobno bezcenne. Czas przyjazdu nurków z Lubina jest długi. To nikomu nie przeszkadza? To może uruchomić jedną stację ratowniczą. Najlepiej w okolicach centralnego lotniska, którego budowa ma się niedługo zacząć. A stacje na kopalniach zlikwidować. Będzie znacznie taniej. A w tej centralnej powinni być zatrudnieni Misiewicze i ich koledzy. Górnicy powinni zostać zobligowani do płacenia na modlitwy za górników do RM i Caritas. Są tak uczciwy jak mogą być uczciwy pazerni.

SRK09.05.2018 18:16

Marynarka jedzie z robotami podwodnymi ma poligon do testów

Do: górnik JSW09.05.2018 18:09

Nie ma, ale interesuje się nie robiąc szumu wokół siebie. Natomiast zniknął nam Grzegorz M. Nie interesuje go nic co nie wypływa od jego szefów partyjnych. Nikogo nie broni, gani tylko przeciwników partii, podpisując swoje komentarze wymyślonymi nazwami. Co komentarz to inny podpis.

metaniarz emeryt do gosc09.05.2018 17:53

Ty chyba nie jesteś pelnosprawny.Chodzilo mi oto ze były zastępy norkow na Boryni ale je zlikwidowano szukając ......oszczednosci.Ale na głupkowate drony to kasa jest tylko poco drony dla kopalni ?Tego to nie wiedza nawet najstarsi gorale.Teraz trzeba placic za przyjazd norkow z KGHM tzn. z Lubina !!! A wode wypompują pompy w kilka godzin ale caly zaszczytny sztab akcji nie przewidział ze w muldzie może być woda.I to jest popis jak to mowia starzy górnicy NIEDOLESTWA GORNICZEGO !!!

Pokaż wszystkie opinie (21)