Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
9 maja 2018

Zofiówka: Problemy z zamontowaniem pomp. Nurkowie czekają

Zofiówka: Problemy z zamontowaniem pomp. Nurkowie czekają
fot. kb

W kopalni Zofiówka trwa akcja ratunkowa. Są problemy z uruchomieniem pomp. Nurkowie czekają na wejście do akcji. 

Jak poinformował podczas wieczornej konferencji prasowej prezes JSW Daniel Ozon, udało się zamontować trzy z czterech pomp, które mają usunąć wodę z zalanego wyrobiska. Umieszczenie ostatniej pompy wymaga poszerzenia chodnika. Są problemy z zamontowaniem ostatniej, kluczowej pompy, bez której nie można zacząć usuwania  wody z rozlewiska.  Szacuje się, że wypompowanie wody potrwa 8-10 godzin.

 Jednocześnie ratownicy wykonali 20 metrów odwiertu z planowanych 100, który jest prowadzony z chodnika znajdującego się nad miejscem, gdzie znajdują się poszukiwani górnicy.

Marynarka Wojenna zaoferowała pomoc w postaci robotów podwodnych, które można wykorzystać do penetracji zalewiska. Obecnie trwają konsultacje z inżynierami JSW, czy i w jaki sposób można wykorzystać te urządzenia. 

Nurkowie nadal czekają na wejście do akcji. Szerokość zawalonego wyrobiska wynosi ok. 30 cm. Jest to za mało, aby ratownik mógł przejść ze sprzętem do nurkowania nad zalewisko, gdzie mają założyć bazę. Poza tym należy jeszcze obniżyć wartość metanu w tym miejscu, tak aby ratownicy mogli bezpiecznie podjąć swoje zadania. 

Piąta doba akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka trwa. Poszukiwanych jest trzech górników.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Gonzales10.05.2018 20:13

dlaczego temu psu co szuka zaginionych nie zapnie się na szelki jakieś żywności i wody - jeżeli chcecie mieć żywych, to potrzebna jest woda, bo woda z wyrobiska jest zasolona i niezdatna do picia

Szorti3310.05.2018 14:12

Tu pohny wkoczć psy do znależjenia osub wszkolne anie łudzę psy mjajo leszy węch .

Do "Olaf" 10.05.2018 8:37

Bo ta woda ciągle napływa. Nie można jej wypompować całej. A trzeba spenetrować nie sadzawkę tylko dół w której znajdują się fragmenty zniszczonych stalowych konstrukcji. Trzeba wsunąć się pod nie, macać szukając ciał. Może ich tam nie ma. Może leżą gdzieś w zawale.
Na koniec porada: Myśl, uruchom wyobraźnię i bądź ostrożny w ocenie. Swoim wpisem się nie popisałeś.

H410.05.2018 3:04

Wojsko w drodze byle nie było pacyficjom

H410.05.2018 2:51

Najlepiej wojsko czyści teren nas tu niebylo

do sztabu10.05.2018 0:39

Skonsultujcie się również z SGPR Jastrzębie-Zdrój którzy dysponują psami do poszukiwań ludzi żywych!! nawet najmniejszy zapach człowieka żywego taki pies jest w stanie oznaczyć,...!!! dlaczego w JSW nie współpracuje z SGPR Jastrzębie-Zdrój pod kątem "górnictwa"..... wystarczy tylko aby spóła umożliwiła wykonywanie ćwiczeń w wyrobiskach

cieKAWA09.05.2018 23:34

"Jednocześnie ratownicy wykonali 20 metrów odwiertu z planowanych 100, który jest prowadzony z chodnika znajdującego się nad miejscem, gdzie znajdują się poszukiwani górnicy."
PISZCIE RZETELNIE!
Nie: znajdują się, a : prawdopodobnie znajdują się!

Pokaż wszystkie opinie (22)