Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°-1°
11 maja 2018

Ranni górnicy są już w domu. Trwa pompowanie wody

Ranni górnicy są już w domu. Trwa pompowanie wody

Dwóch poszkodowanych w sobotnim wypadku opuściło dziś szpital. Na dole w dalszym ciągu trwa intensywna akcja ratownicza.

W trakcie rozwiercania otworu, którym rano został opuszczony między innymi mikrofon, w górotworze natrafiono na wodę. Kierownik akcji podjął decyzję o jego zacementowaniu, po to, aby woda nie spływała i nie podnosiła poziomu zalewiska. Aby zwiększyć wydajność obecnie pracujących pomp na sprężone powietrze, wykorzystana będzie również jedna pompa elektryczna. Zostanie ona zamontowana na końcu całego systemu. Urządzenie ważące 900 kg jest przenoszone w chodniku w trzech częściach (rama, silnik oraz pompa).

Transport sprzętu utrudniają nie tylko jego waga i gabaryty (długość 2 m, wysokość i szerokość 75 cm), ale również mały prześwit wyrobiska. Woda z zalewiska będzie wypompowywana przy zastosowaniu kaskady 3 lub 4 pomp. Dzięki silniejszemu urządzeniu elektrycznemu, wydajność będzie 7-krotnie większa.

Pompa elektryczna od kilku dni była gotowa do pracy. Jednak do tej pory nie można było jej użyć ze względu na zbyt wysokie stężenie metanu. Urządzenia elektryczne mogą pracować w wyrobisku przy stężeniu metanu nie przekraczającym 2 procent.

Do Ruchu Zofiówka przyjechali dziś Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego i rozmawiali z ratownikami. Minister Tchórzewski spotkał się również z rodzinami górników.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
do Carbon12.05.2018 23:49

Dokładnie! Syf jest na kopalni i nie tylko od węgla, ale od całej nieudolnej władzy. Braki materiałów i narzędzi, a jednocześnie oczekiwanie od pracownika, że wszystko sobie 'załatwi'. Przecież to jest śmieszne, jak to może funkcjonować... Ludzie nie szanują sprzętu - tak jak ich nikt nie szanują. Ludzie nie przestrzegają bhp - liczy się by 'zrobić robotę' jak najszybciej i nie tykać i 'spadać' co by czasem ie trzeba było naprawiać złomu... Do tego wszystkiego dochodzi chora atmosfera strachu... Prędzej czy później doprowadzi to do jakiejś tragedii. Ciekawe w jakim stopniu doszło do obecnej tragedii z powodu zaniedbań i braku odpowiedzialności... Ale to najpewniej nigdy nie wyjdzie na powierzchnie... Przecież to natura...

Do ten co wie12.05.2018 19:17

To taki ratownik to du.... anie ratownik,kase brac bez akcji to OK???

do ten co wie Dziś o 7:0112.05.2018 9:36

Może podzielisz się swoją wiedzą , wtedy nie będzie domysłów i fałszywych teori.

GRP12.05.2018 9:33

Kierownika tak samo wypisali bo urlop na wczasy chce załatwić wlasciwie dlaczego do szpitala poszedł ktoś cos wie

RYL12.05.2018 8:09

Chcialem zostać ratownikiem ale kierownik nie wyrazil zgody mowiac ze szkoda mnie bo z ratownika nie ma pracownika .Wynika z tego ze sa tam same nie udoly i pociotki.Kase szychty 1,8 i jubileusze co 3 lata to chętnie biora a jak raz na pare lat trzeba się wykazac to na L-4 uciekaja albo odmawiają udziału w akcji.WSTYD I HANBA partacze !!!

ten co wie12.05.2018 7:01

ratownicy odmowili bo byl bardzo istotny powod, jak nie macie odpowiednich inforacji dlaczego to zrobili to sie nie wypowiadajcie

do Carbon12.05.2018 6:31

Z tego co piszesz wynika że bardzo chcesz pozbyć się obecnego młodego KRG na Zofiówce i objąć to stanowisko .

Pokaż wszystkie opinie (18)