Mamy awans! GKS 1962 Jastrzębie w pierwszej lidze

W meczu 32. Kolejki II ligi GKS 1962 Jastrzębie pokonał Legionovię Legionowo 3:1 i tym samym po po dziewięciu latach wraca do pierwszej ligi.

W pierwszych minutach niewiele się działo. Żadna ze stron nie była w stanie bardziej zagrozić bramce rywala, przez co strzałów praktycznie nie było. Aż do 38. minuty. Wtedy to po dośrodkowaniu w pole karne Legionovii najlepiej w polu karnym zachował się Kamil Szymura i strzałem z kilku metrów pokonał Mateusza Kochalskiego. Tuż przed przerwą mogło prowadzenie mógł podwyższyć Wojciech Caniboł, który minimalnie niecelnie główkował po dośrodkowaniu Damiana Tronta.

Druga połowa zaczęła się od naszej przewagi. Groźnie było w 52. minucie, kiedy to z dystansu kąśliwie uderzał Szczęch, lecz Kochalski na raty poradził sobie z tym strzałem. Przyjezdni nie kwapili się do doprowadzenia do remisu, lecz w 64. minucie Grzegorz Drazik musiał wyjmować piłkę z siatki po niefortunnej interwencji Szymury, który próbując zablokować dośrodkowanie skierował piłkę do własnej bramki.

Remis jednak nie trwał długo. Zaledwie trzy minuty później na Stadionie Miejskim wybuchł szał radości po tym, jak spod linii piłkę wycofał Mazurkiewicz, a mocnym strzałem przy słupku golkiperowi Legionovii nie dał szans Dominik Szczęch. Dziesięć minut później było już pewne, że nikt nie zabierze nam awansu. Po zagraniu ręką w polu karnym arbiter podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Dominik Szczęch i pewnym strzałem zdobył trzeciego gola dla GKS-u.

Goście mogli zdobyć bramkę kontaktową kilkadziesiąt sekund później, gdy w sytuacji sam na sam znalazł się Kuśmierek, ale w ostatniej chwili jego strzał zablokował Szymura. Końcówka meczu to dominacja naszych zawodników i wyczekiwanie na ostatni gwizdek. Gdy wybrzmiał, na trybunach zapanowała ogromna radość, podobnie jak i wśród zawodników, którzy długo świętowali z kibicami awans na zaplecze ekstraklasy.

- Ci chłopcy byli jeszcze dwa lata temu praktycznie zdegradowani do 4. ligi. Kosmetyczne zmiany w zespole spowodowały że awansowaliśmy, że biliśmy się o awans a nie o utrzymanie. Tak jak to było marzeniem niektórych przed sezonem - powiedział po meczu trener Jarosław Skrobacz.

GKS 1962 Jastrzębie - Legionovia Legionowo 3:1 (1:0)
1:0 - Kamil Szymura (38 min.)
1:1 - Kamil Szymura (64 min., samobójcza)
2:1 - Dominik Szczęch (67 min.)
3:1 - Dominik Szczęch (77 min., rzut karny)

GKS 1962 Jastrzębie: Grzegorz Drazik - Kacper Kawula, Piotr Pacholski, Kamil Szymura (k), Dominik Kulawiak, Oskar Mazurkiewicz (89. Bartosz Semeniuk), Marcin Ruda, Damian Tront, Dominik Szczęch (82. Dawid Weis), Wojciech Caniboł (73. Krzysztof Gancarczyk), Ville Salmikivi (87. Damian Zajączkowski).

Legionovia Legionowo: Mateusz Kochalski - Wojciech Szumilas, Mikołaj Grzelak (k), Klemen Nemanić, Michał Skwarczek (46. Grzegorz Mazurek), Mario Vasilji, Konrad Trzmiel (74. Gracjan Kuśmierek), Konrad Zaklika (84. Tomasz Wojcinowicz), Mateusz Leleno (87. Przemysław Rybkiewicz).

Sędzia: Mirosław Górecki (Katowice).
Żółte kartki: Szczęch (GKS) oraz Wojcinowicz (Legionovia).