Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
24 maja 2018

Prezydent Miasta bez absolutorium

Prezydent Miasta bez absolutorium
fot. UM Jastrzębie

Radni nie podjęli uchwały udzielającej prezydent miasta Annie Hetman absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok. Decyzja ta nie rodzi żadnych konsekwencji i jest raczej polityczną oceną działań prezydenta, dokonaną przez radnych.

Czwartkowa sesja zwyczajna Rady Miasta była poświęcona skwitowaniu Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, czyli udzieleniu absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta, której przewodniczącym jest Piotr Szereda (PiS), wnioskowała do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o pozytywne zaopiniowanie wniosku o udzielenie absolutorium prezydent Annie Hetman za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. RiO przychyliła się do tego i uznała, że sprawozdanie finansowe przedłożone przez prezydenta jest poprawne pod względem merytorycznym i finansowym. Komisja Skarbu Rady Miasta nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Klub Radnych Platforma Obywatelska i Dla Jastrzębia opowiedział się za udzieleniem absolutorium. Przeciwny był Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Radni z Klubu Wspólnota Samorządowa oraz Samorządne Jastrzębie podjęli indywidualną decyzję w tej kwestii - w głosowaniu nie było dyscypliny klubowej.

Alina Chojecka  (Klub PO i Dla Jastrzębia) podkreślała, że żadna z  komisji Rady Miasta nie głosowała przeciwko udzieleniu absolutorium za wykonanie budżetu, a Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie jego wykonanie. Radna wskazywała, że budżet został wykonany prawidłowo pod względem prawnym i finansowym.

Tadeusz Sławik (PiS) uznał absolutorium za okazję do oceny działań prezydent Anny Hetman w całej kadencji. Uznał za niewystarczające działania w dziedzinie gospodarczym - powstawania miejsc pracy. Skrytykował również to, że tereny po byłej kopalni „Jas-Mos” nie są wykorzystywane w celach biznesowych.

Damian Gałuszka (Wspólnota Samorządowa) wyraził swoje zadowolenie, że - jego zdaniem - rządzący miastem nie oceniają już działań prezydenta Janeckiego i „nie zwalają na niego winy” za obecny stan miasta. Radni z tego klubu indywidualnie podjęli decyzję, jak zachować się podczas głosowania - „zgodnie z własnym sumieniem”.

Ryszard Piechoczek (Samorządne Jastrzębie) poinformował, że jego klub nie zajął stanowiska w sprawie absolutorium i radni głosują indywidualnie.

Prezydent Anna Hetman odniosła się, już po zakończeniu obrad, do przebiegu sesji

- Decyzja Rady Miasta w sprawie absolutorium nie była dla mnie zaskoczeniem. Zapadła już wcześniej w cieniu gabinetu politycznego. Sam wynik głosownia pokazuje jedynie, że rada nie wypowiedziała się negatywnie na temat udzielenia absolutorium. (Nie było wymaganej, statutowej ilości 12 głosów, by podjąć tę uchwałę.) Dla mnie, jako prezydenta, najważniejsze są pozytywne opinie na temat wykonania budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i komisji rewizyjnej Rady Miasta. A te nie miały żadnych zastrzeżeń do prowadzonej przeze mnie polityki finansowej. I to właśnie stanowi istotę absolutorium. Klub radnych PiS zamiast merytorycznej dyskusji na temat wykonania budżetu miasta, po raz kolejny ufundował mieszkańcom pijarowsko-polityczny spektakl. Zamiast skupić się na istocie sprawy, ogłosili 15 minutową przerwę, by zorganizować konferencję prasową w celu ogłoszenie kandydata na stanowisko prezydenta w wyborach samorządowych. Mam zatem podstawy sądzić, że sesja absolutoryjna to dla nich forma politycznego sądu nad prezydentem, a nie merytoryczna ocena - mówiła prezydent.  

A więc polityka czy merytoryka?

Za udzieleniem absolutorium głosowali: A,. Chojecka (PO i Dla Jastrzębia), T. Grogol (Wspólnota Samorządowa),  J.Kubera (PO i Dla Jastrzębia), M. Bernadeta (PO i Dla Jastrzębia), L. Maryniak (PO i Dla Jastrzębia),  U.Sobik (PO i Dla Jastrzębia),  A.Toborowicz (Wspólnota Samorządowa).

Przeciwko udzieleniu absolutorium głosowali: J. Fojt (PiS), M.Kolb (PiS), M.Lęga (PiS), A.Matusiak (PiS), Rakoczy Ryszard (niezrzeszony), T.Sławik (PiS), S.Woźniak (PiS).

Wstrzymali się od głosu: D.Gałuszka (Wspólnota Samorządowa), T.Markiewicz (Wspólnota Samorządowa),  R.Piechoczek (Samorządne Jastrzębie).

Nie wzięli udziału w głosowaniu: S.Klimczak (PiS), M.Filipowicz (Dla Jastrzębia), I.Rosińska (Wspólnota Samorządowa), E.Siwiec (Samorządne Jastrzębie), P. Szerpa (PiS).

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (67)
Michal28.05.2018 22:34

Dlatego właśnie nigdy w tym mieście nie będzie przyszłości. To apropos typowo Jastrzębskich komentarzy. Wystarczy zobaczyć na fora choćby Żorskie widać jak prymitywne są jastrzębskie fora. No ale kto tu przyjechał do Jastrzębia, przecież nie elita, jak ktoś z tych przybyszy miał podstawówkę to wszystko. 300 lat temu tu na Śląsku takich Polaków się stąd deportowalo. Ja jestem stąd od pokoleń a wy gorole co możecie powiedzieć o tej ziemi, kto wam dał prawo nas pouczać. Wracajcie do tej waszej Polski

mieszkanka28.05.2018 22:27

A ile to miejsc pracy utworzył poprzednik ??? Jaką to miał wizje miasta ??? Chyba tylko ciepłe stołki !!! Ale tylko dla swoich. Za wybudowanie hali za taką kasę to powinna być .....

do do realistka28.05.2018 22:06

Ale mnie rozbawiłeś stary! Ludzie bardzo pragną zmiany..na górników, związkowców i innych "fachfców" Już nie możemy się doczekać na odrodzenie miasta za ich sprawą, na inwestorów, których ściągną ci wybitni politycy, znafcy gospodarki i biznesu :)

do realistka28.05.2018 17:50

Marzyć każdy może, ty również! Zacznij myśleć logicznie zmień te różowe okulary. Nie napinaj się bo to Mieszkańcy będą wybierać a nie tylko ty. W 2014 r. obecna prani prezydent wygrała bo Wyborcy chcieli zmiany. Teraz przerżnie bo Ludzie bardzo pragną zmiany!!! Nigdy w życiu na stanowisko prezydenta miasta nie powinien startować żaden nauczyciel, nauczycielka ani dyrektorzy podrzędnych szkółek i przedszkoli!!!!!!

do Michał28.05.2018 16:46

Poczytaj sobie wpis "Korek" z godz. 23.03 wówczas zobaczysz co zrobił Pan Janecki. Głoduj nas kogo chcesz a nie krytykuj PiS, bo nam nie podoba się PO. Jeżeli chcesz to też wyjedź, bo nikt nie będzie za tobą rozpaczał. Startuj w najbliższych wyborach może cię wybiorą skoro jesteś taki ignorant cwany krytykant!!!

Realista28.05.2018 15:55

Obecna prezydent zrobiła więcej dla tego miasta w jedną kadencje niz jej poprzednik zrobił przez trzy.
I możecie sie napinać na necie i pisać setki komentarzy z jednego konta pod innymi nickami a i tak na kolejną kadencje znowu zostanie wybrana pani Hetman gdyż konkurenta ma cieniutkiego.

Michał28.05.2018 14:51

Nie bądźcie śmieszni Janecki był dobrym Prezydentem?. 12 lat stagnacji, zerooo, powtórzę zerooo inwestycji zewnątrz. Żadna, ale to żadna firma w Jastrzębiu nie zainwestowała. To za jego czasów z Jastrzębia zaczął się masowy eksodus ludzi młodych i wykształconych. Ramię w ramię z PIS doprowadzili nasze miasto na skraj przepaści. Jeśli się uda cokolwiek zrobić w tym mieście, to będzie cud. Zwłaszcza, że znaczna część głosujących ma raczej ograniczone horyzonty. Wciąż te same indywidua w Radzie Miasta. Jest taki obraz Pieter Bruegel "Ślepcy", który świetnie obrazuje stan naszego Jastrzębskiego społeczeństwa.

Pokaż wszystkie opinie (67)