Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
29 maja 2018

PiS: "Budżet jest prawidłowy". Absolutorium nie ma

PiS: "Budżet jest prawidłowy". Absolutorium nie ma
fot. JastrzebieOnline.pl

Klub Radnych PiS nie głosował za tym, aby udzielić absolutorium prezydent Annie Hetman za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, mimo że radni ocenili, iż jest on prawidłowy pod względem formalno-finansowym.

Radni PiS uzasadniali na poniedziałkowej konferencji prasowej, że fakt, iż prezydent miasta jest bez absolutorium to wyraz całościowej oceny polityki Anny Hetman, dokonanej przez radnych.  

Prezydent Anna Hetman nie otrzymała od Rady Miasta absolutorium za wykonani budżetu 2017 roku, chociaż Komisja Rewizyjna pod przewodnictwem Piotra Szeredy (PiS) wnioskowała do Regionalnej Izby Obrachunkowej (organu kontrolnego) o udzielenie absolutorium. Żadna z komisji Rady Miasta nie była też przeciwko udzieleniu takiego skwitowania.

- Komisja Rewizyjna pod moim przewodnictwem przyjęła wniosek udzielenie o absolutorium, ze względu na duży wysiłek skarbnika miasta. Udało mu się ten budżet cały czas scalać i dzięki niemu budżet jest prawidłowy - tłumaczył Piotr Szereda.

Dlaczego więc radni nie przyjęli uchwały udzielającej absolutorium, skoro formalnie wszystko było w porządku? Piotr Szereda wskazywał głównie na brak współpracy pomiędzy prezydent a radnymi.

- Myślę, że dlatego pani prezydent nie ma poparcia w Radzie Miasta - mówił radny.

Czego więc powinno dotyczyć udzielenie absolutorium?

- Nie ma jasnej stanowczej, ścisłej definicji wskazującej na to, jak to absolutorium powinno się rozważać. Natomiast my uważamy, że należy dokonać oceny działalności pani prezydent za ostatni rok, a nawet pokusić się o szersze spojrzenie pod koniec kadencji. Absolutorium jest wyrazem oceny pani prezydent na przestrzeni społeczno-politycznej  - mówił radny Szymon Klimczak.

Radny wskazywał, że czym innym jest przyjecie przez radnych Sprawozdania finansowego Miasta Jastrzębie-Zdrój za 2017 r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2017 r., a czym innym udzielenie absolutorium prezydentowi za wykonanie budżetu.

-  Decyzja Rady Miasta w sprawie absolutorium nie była dla mnie zaskoczeniem. Zapadła już wcześniej w cieniu gabinetu politycznego. Sam wynik głosownia pokazuje jedynie, że Rada nie wypowiedziała się negatywnie na temat udzielenia absolutorium. (Nie było wymaganej, statutowej ilości 12 głosów, by podjąć tę uchwałę.) Dla mnie, jako prezydenta, najważniejsze są pozytywne opinie na temat wykonania budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. A te nie miały żadnych zastrzeżeń do prowadzonej przeze mnie polityki finansowej. I to właśnie stanowi istotę absolutorium - mówiła prezydent Anna Hetman.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
wyborca01.06.2018 11:43

Oglądam sesje i widzę ile osób wychodzi wcześniej lub spóźnia się. Gdzie obowiązkowość naszych niektórych radnych? Oczywiście dzieje się tak dlatego, że dla kasy i prestiżu trzymają po kila srok za ogon i nigdzie dobrze nie pracują. Wstyd!!! Dobrze że wybory się zbliżają i rozliczymy tych, którzy brali tylko kasę z naszych

gość31.05.2018 16:31

Nie otrzymała drugi raz absolutorium więc niech pomyśli nad sobą i swoim postępowaniem. Trochę myślenia proszę!!!! Znaczna cześć nauczycieli z tego rocznika myśli bardzo logicznie ale zawsze są wyjątki, ewenementy lub ciężkie kalibry!!!

Tadek31.05.2018 12:01

Wpuść chłopa do sądu, to atrament wypije. To tyle na temat kondycji intelektualnej radnych PIS

do godz. 19.5130.05.2018 22:05

Rada Miasta liczy 23 radnych, z tego z PiS 9. radnych, na sesji było ich 7. Z czym problem gdzie reszta radnych? Do udzielenia absolutorium wystarczyło tylko 12. głosów "za". Czy to wina PiS, że pani prezydent nie ma 12. zwolenników. Jest demokracja więc każdy z nich głosuje wg. swojego sumienia. Czy to nie jest oczywiste???

Gość30.05.2018 20:59

Odczepcie się w końcu od tego PiS. Niech portal stosuje zasady demokracji i zamieszcza komentarze mieszkańców a nie tylko swoje i swojaków!!!! Jeżeli absolutorium to nie ma to z tego ujadania nie narodzi się. Rada Miasta jest organem uchwałodawczym a prezydent organem wykonawczym, nigdy nie jest odwrotnie!!!

do Gość30.05.2018 19:51

Śmiało, przedstawcie się. Jeszcze macie prawo do swojego odrębnego zdania.
Rada miasta nie poprze pani Prezydent, bo większość rady to ludzi PiS. A tam, jak w PZPR nie ma odrębnego zdania. Chyba, że chodzi i sprawę zupełnie nieważną. PiS chce zniszczenia nie tylko Jastrzębia. Chce podporządkowania sobie wszystkich miast. Polska demokratyczna pada. To nie żart ani przesada.

gość30.05.2018 16:50

Decyzję w formie uchwał podejmuje Rada Miasta więc dlaczego się tak wysilacie i ziejecie jadem???? Tylko winny się tłumaczy, a pani prezydent niech wyluzuje, a złość piękności i zdrowiu szkodzi!!!

Pokaż wszystkie opinie (23)