Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
Eko Okna
4 czerwca 2018

JSW stworzy system kontroli lotów

JSW stworzy system kontroli lotów
fot. JSW S.A

Zautomatyzowany system kontroli lotów dronów powstanie na Śląsku. Współtwórcą tego systemu będzie Jastrzębska Spółka Węglowa. Projekt ma powstać w oparciu o środki unijne. 

Poligon doświadczalny ma znajdować się na terenach poprzemysłowych należących do JSW. Zostaną stworzone tam warunki podobne do gęstej zabudowy miejskiej. Umożliwi to praktyczne przetestowanie dronów. Firma JSW Innowacje ma być odpowiedzialna właśnie za stworzenie takiego poligonu. Oprócz niej w przedsięwzięcie będą zaangażowane  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Katowice Airport oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Już wcześniej pojawiały się informacje, że na terenie należącym do spółki ma powstać poligon doświadczalny. Obejmie on powierzchnię 34 km2 z różnorodną przemysłową zabudową, infrastrukturą kolejową i energetyczną, oraz hałdą, nad którymi będą realizowane cykliczne autonomiczne obloty inwentaryzacyjne. U-Space to europejska koncepcja wydzielenia w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej, dedykowanej dronom. Istotą U-Space jest umożliwienie lotu wielu platform bezzałogowych w jednym czasie, w dużym stopniu autonomicznie, w celu realizacji usług dla mieszkańców miast, samorządów, przedsiębiorców czy przemysłu.

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wielokrotnie zapewniał, że JSW jest zainteresowana wdrożeniem nowoczesnych technologii w zakresie budowy sieci sensorowych, bezzałogowców i produkcji paliwa ekologicznego. Podkreślał, że to wszystko ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania spółki.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Po szkole jest praca w JSW Po szkole jest praca w JSW

Związki zawodowe JSW popierają prezesa Hereźniaka Związki zawodowe JSW popierają prezesa Hereźniaka

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
ober06.06.2018 12:01

spółka inwestuje w drony a na dole pompy odwadniające z lat 60 - tych - może tym się ktoś zajmie

do radio techeran06.06.2018 11:18

Człowieku Ty powinnieneś Nobal dostać, znasz się na wszystkim i wszędzie wietrzysz podstęp, JSW moze drony wykorzystywać i już wykorzystuje zdaję się do weryfikacji zapasów węgla na hałdach, wykonuje nimi prace geodezyjne taniej niż tradycyjnie i dokładniej wychodzi, poza tym zakładam że Grupa JSW nie musi tylko wydobywać węgla, może świadczyć usługi np firmom energetycznym, itp, na wszytskim można zarobić, oczuywiście główną działalnościa jest produkcja węgla koksowego i koksu ale żaden pieniądz nie śmierdzi, szczególnie jak finansowanie masz z UE i wykorzystujesz bazę po bylej kopalni, ludzie mają robotę. Oczywiście wszystko można wyśmiać i wszędzie doptarzyć się spisku. Pomyśl raz pozytwynie zobaczysz życie może być piękne

janusz tracz04.06.2018 23:26

podobno wieza kontroli lotow ma powstac na skipie w moszczenicy, a pracownikow przyjada szkolic fachmani z okęcia

Tomek 04.06.2018 20:11

I bardzo dobrze.
Przyda się system kontroli lotów - dla zarządu JSW . Oni już dawno oderwali się od rzeczywistości
i głowy mają wysoko, wysoko w chmurach.

Mirek 04.06.2018 18:38

Kiedy podwyzki co ucichlo szkoda zaloge podzielic a gdzie te 13 tys co pisalo kazdy pracownik otrzyma w 2018 r gdzie to jest wy kretacze

Artur04.06.2018 18:00

JSW myli przyszlosciowo, tak trzymac..marudy do budy

Radio Teheran04.06.2018 17:49

Te drony znikna tak szybko jak sie pojawily.
JSW znalazlo nisze do wyrzucania masy pieniedzy w slomiane przedsiewziecia, bo wartosci projektow zwiazanych z dronami nie sposob wycenic i malwersantom nic nie grozi.
Podobnie jak sie to odbywa w projektach dla wojska albo projektach informatycznych finansowanych przez panstwo. Byle pierdola kosztuje miliony.

Pokaż wszystkie opinie (42)