Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
14 czerwca 2018

Bariery architektoniczne będą usuwane ponad 10 lat

Bariery architektoniczne będą usuwane ponad 10 lat
fot. pixabay

Miasto Jastrzębie-Zdrój posiada szereg barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ich usuwania zaplanowane jest do roku 2030.

Urząd Miasta przeprowadził audyt pod względem tego, czy nasze miasto jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. O ile sam budynek magistratu nie budzi żadnych, zastrzeżeń - o czym mówią sami niepełnosprawni - to już z innymi obiektami użyteczności publicznej nie jest tak dobrze.

Podczas środowej konferencji prasowej w jastrzębskim magistracie poinformowano, że audyt przeprowadzono w 23 przedszkolach, 26 szkołach, obiektach MOK-u, MOSiR-u, PUP, USC, Urzędu Pocztowego.

- Największą bolączką jest brak odpowiednio sprofilowanych podjazdów i wind. Miasto sukcesywnie uzupełnia te braki, jednak wiąże się to z kosztami. Koszt budowy podjazdu waha się w granicach 50-150 tys. zł, a montaż windy to suma ok. 15-50 tys. zł - mówi prezydent Anna Hetman.

Prezydent ocenia, że bariery architektoniczne w mieście będą sukcesywnie usuwane do 2030 roku.

Osoby niepełnosprawne, które wzięły udział w audycie, zwracały uwagę na poniszczone chodniki, zbyt wysokie krawężniki, strome schody czy toalety nieprzystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Największym problemem są obiekty już istniejące i konieczność dokonywania w nich modernizacji. Powstawały w latach, kiedy nie było obowiązku brania pod uwagę potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. Zauważono jednak pozytywne zmiany. Nowo powstałe budynki nie mają takich utrudnień, przykładem może być placówka Miejskiego Ośrodka Kultury, którą jest kino „Centrum”.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kradł perfumy, bo chciał zarobić Kradł perfumy, bo chciał zarobić

Kiedy nie ma już nadziei. Jest hospicjum Kiedy nie ma już nadziei. Jest hospicjum

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
gość15.06.2018 8:47

Niepełnosprawni są od zarania, a w Jastrzębiu od 55. lat. Na imprezy i inne dupsy kasy nie szkoda? Po co ten audyt? Brak barier architektonicznych dla niepełnosprawnych widać gołym okiem. Po co ta kolejna obiecanka? A do USC kto ich w niesie lub jak to rozwiązać? Już dawno mówiono, że USC zostanie przeniesione do budynku w parku w Zdroju i co z tego wyszło???? Dlaczego nic nie zrobiła w tym kierunku przez cztery lata? Wybory powinny być co dwa lata więc ciągle by obiecała, ale może by coś zrobiła.

Radio Teheran15.06.2018 7:45

@Hmmm

Aspoleczni to sa urzednicy i Pani Prezydent, ktora bezczelnie drwi z niepelnostprawnych.
Najpierw organizujac wycieczke do USC, ktory wiadomo (ale nie dla urzednika), usytuowany jest na pietrze i nie ma windy. Drugi raz obiecujac poprawe za 12 lat.

Hmmm14.06.2018 18:00

radiowiec,jak ty sam ze sobą wytrzymujesz? Aspołeczna mendo.

Prawdomowny14.06.2018 11:37

Nie róbcie sobie jaj z mieszkańców, zwłaszcza tych niepełnosprawnych. Dwanaście lat na kilka wind, podjazdów czy toalet - nie no, rewelacja Pani Hetman. Brawo Ty. Dalej wydawajcie nasze pieniądze na tony piachu albo tablice ledowe.

Radio Teheran14.06.2018 10:32

To jest jakas groteska. Przez 4 lata zadnych dzialan. Pod koniec kadencji cyrk na kolkach (doslownie) i obietnica ze w dalekiej przyszlosci (za 12 lat) problemu beda usuniete.
To oznacza tylko jedno: obecnie, ani w najblizszym czasie miasto z tematem nie zamierza zrobic absolutnie nic.

mieszkaniec14.06.2018 10:13

Największą barierą są nieudolne władze tego grajdoła.

KAZ14.06.2018 8:33

A cóż to? Przed wyborami takie szybkie tempo. No, no. Magistrat się stara.

Pokaż wszystkie opinie (8)