Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
21 czerwca 2018

Wprowadzą 7-dniowy tydzień pracy w kopalniach?

Wprowadzą 7-dniowy tydzień pracy w kopalniach?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Spółki węglowe coraz mocniej stawiają na zwiększenie wydobycia. Jednym ze sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wydłużenie tygodnia pracy kopalń.

Przez siedem dni w tygodniu już fedruje kopalnia Silesia, będąca prywatnym przedsiębiorstwem. Taką decyzję wymusił konkurencyjny rynek węgla - konieczność zwiększenia wydobycia. O tym, że kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej powinny pracować przez sześć dni w tygodniu, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy dla górników, mówił Jarosław Zagórowski, ówczesny prezes JSW. Jednak napotkało to zdecydowany opór związków zawodowych.

A jak jest dzisiaj? Jak do 6 lub 7-dniowego tygodnia pracy odnoszą się związkowcy z JSW?

Paweł Kołodziej, przewodniczący Federacji Związku Zawodowego Górników JSW, zdecydowanie protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu. Wskazuje, że w czasie 5-dniowego tygodnia pracy powinno się maksymalnie wykorzystać maszyny, a weekendy przeznaczyć na ich konserwację i przygotowanie prac.

- Schodzimy z wydobyciem coraz głębiej, jest coraz cieplej, a wyrobiska są oddalone od szybu. A zatem kwestie transportu dołowego są bardzo ważne. Podobnie, jak odnawianie parku maszynowego. Przez pięć dni w tygodniu trzeba efektywnie wydobywać węgiel, a weekendy wykorzystywać na prace modernizacyjne, na konserwację urządzeń oraz przygotowanie robót. Tak, żeby od poniedziałku móc efektywnie fedrować. Natomiast pojawiający się postulat wydłużenia tygodnia pracy do sześciu czy siedmiu dni jest dla nas, jako reprezentatywnych organizacji związkowych działających w JSW, nie do przyjęcia - mówi Paweł Kołodziej, dla portalu wnp.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Możliwe zwolnienia grupowe w górnictwie? Możliwe zwolnienia grupowe w górnictwie?

"Zostałem wyprowadzony jak przestępca z kopalni " [video] "Zostałem wyprowadzony jak przestępca z kopalni " [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
Lol29.06.2018 10:39

Pomyśleli by raczej jak zwiększyć efektywność pracy. Bo np. czas dojścia do rejonu bywa długi i trudny i trzeba jeszcze wrócić. Na dniówkę to może być godzina lub nawet więcej. Z za biurka tego jednak nie widać. Trzeba by było też zainwestować. Łatwiej jednak obniżyć koszty pracy. Bo ludzi więcej na te 7 dni nie przyjmą. Zapomnijcie.

obiektywny25.06.2018 14:28

Rozumiem, że wszyscy oburzeni nie robią zakupów w niedziele, nie chodzą z rodzinami do cukierni na ciastko po niedzielnej mszy?! Skoro inni mogą pracować w takim systemie to dlaczego nie górnicy?!

marcin25.06.2018 14:24

Przecież to nie chodzi o to że górnicy będą harować 7 dni w tygodniu tylko że pracujące będą soboty i niedziele a miesięczny wymiar czasu pracy nie ulegnie zmianie. Nie widzę w tym nic złego sam pracuje w takim systemie i jak każdy ma swoje zalety i wady

miłek25.06.2018 14:01

Dla nich to lepiej:D jak teraz bez weekendów mamy 3500zł a z week 6000zł bedziemy robic pon wtorek srode czwartek piatek wolne:D a sobota niedz do pracy:D i dalej 3500zł zarobimy hahhaha mysla ze my jestesmy ciemniaki?niech sami robia za ochłapy!

juk25.06.2018 6:17

Związki im nie pozwolą na 6 dniowy tydzień pracy a co dopiero na 7 haha

Prawda24.06.2018 18:30

A jaka to różnica teraz już się robi cały tydzień na dole. Czasem i bez przerwy i nikt problemu nie widzi.

gość24.06.2018 12:08

A co tego pismaka obchodzi kiedy i za ile górnicy pracują? Niech pisze o zarobkach w urzędzie, czasie pracy, ilości zatrudnionych osób ogółem i ile jest w tym stołków kierowniczych oraz papierowej polityce jakości pracy i usług!!!

Quiz22.06.2018 21:47

E 14.41 o jaką kasę ci chodzi ?

Gość22.06.2018 20:27

nieoficjalnie przecież już tak jest ,na razie "kto chce" przychodzi w sobotę do postępu. Wydobycie zaczyna się w niedziele na noc a czasem już na 18 a kończy w sobotę po rance.

zołza z zofiówki22.06.2018 19:59

Wungiel chłopie oni kopią wungiel-fedrują !
Zeby ,przy piwku opowiadać jak to oni kopią wungiel.
Temat przyjazny w tut.barach i na imprezach,jesli nie znasz tematu wungla skontaktuj się ze swoim lekarzem ,lub farmaceutom.Pozdro

Pokaż wszystkie opinie (37)