Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
22 czerwca 2018

Nauczyciele, rodzice, uczniowie ZS nr 1 protestują na sesji RM

Nauczyciele, rodzice, uczniowie ZS nr 1 protestują na sesji RM
zS nr 1

W czwartek było gorąco na sesji Rady Miasta za sprawą nauczycieli, rodziców i uczniów ZS nr 1. Społeczność szkolna protestuje przeciwko czasowemu przeniesieniu w mury „jedynki” uczniów SP18 z Szerokiej, na czas remontu budynku ich szkoły.

Podczas sesji Rady Miasta uczniowie „jedynki” demonstrowali transparent z napisem „STOP samowoli Urzędu Miasta”. Na tle takiej scenografii wystąpił dyrektor ZS nr 1 Patryk Mochacz. Przekonywał zebranych, że przyjęcie w mury jego szkoły uczniów SP 18, odbędzie się, że szkodą dla licealistów. Argumentował, że szkoła nie posiada wystarczającej liczby pomieszczeń lekcyjnych, a także to, że informacja o takiej ewentualności dotarła do ZS 1 dopiero w czerwcu.

- Społeczność ZS nr 1, kiedy jest sytuacja kryzysowa, jest w stanie się zmobilizować, stąd też nasza taka liczna reprezentacja na sesji. O ewentualności przyjęcia w mury naszej szkoły społeczności SP18 dowiedziałem się w czerwcu. Zostaliśmy o tym bardzo późno poinformowani. Drażę temat czy to jest zgodne z procedurą. Otrzymuje wiele telefonów ze strony rodziców, uczniów, nauczycieli w tej sprawie. Młodzież, która chce uczyć się w naszej szkole i rodzice, mówi, że będzie rezygnować z nauki, jeśli szkoła podstawowa będzie funkcjonować w naszych murach - mówił.

Przedstawicielka nauczycieli Lucyna Busse argumentowała, że przyjęcie uczniów ze szkoły podstawowej do siedziby ZS nr 1 zaburzy prawidłowy proces nauczania licealistów, uniemożliwi realizację zajęć dodatkowych czy prawidłowe przeprowadzenie egzaminu maturalnego.

Podczas sesji głos zabrała prezydent Anna Hetman, która uznała, że w tej sprawie padło wiele połowicznych nie do końca prawdziwych informacji, a sprawa „jedynki” jest przedstawiana jednostronnie.

-  Dopiero w maju, po wielkim opóźnieniu otrzymaliśmy informację, że dostaniemy dofinansowanie do termomodernizacji SP nr 18. Do chwili obecnej nie mamy podpisanej umowy na to zadanie. Na to znowu trzeba czekać jakiś czas. Przed nami kolejne modernizacje - SP1, SP17. Wszyscy chcemy, aby kolejne szkoły i ich uczniowie mieli dobre warunki do nauki. Jednak przez jakiś czas nam wszystkim będzie trudno - argumentowała prezydent.

Obecnie trwa modernizacja SP 14 z Boryni, której uczniowie uczą się w budynku ZSH, a część z nich w budynku rady sołeckiej.

- Nikt wówczas nie protestował, nie krzyczał, że nie chce tych dzieci - mówiła prezydent.

Urzędnicy z jastrzębskiego magistratu przeanalizowali możliwość czasowego przeniesienia uczniów ze szkół modernizowanych na czas 1-1,5 roku do innych szkół. Są brane pod uwagę trzy placówki. Sprawdzono jak wykorzystane są w nich sale lekcyjne. Najbardziej obłożona okazał się ZS nr 2, następnie ZS nr 3, a na końcu ZS nr 1.

Ta część sesji zakończyła się wnioskiem, aby zainteresowane osoby - dyrekcje, przedstawiciele rodziców i nauczycieli obu szkół spotkali się na roboczym spotkaniu u prezydent miasta. Natomiast Anna Toborowicz, przewodnicząca Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Miasta, zadeklarowała zwołania specjalnego posiedzenia komisji w tej sprawie.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (101)
LoL05.03.2019 16:40

LoL

pracownik27.06.2018 20:58

Taka znieczulica rzadko się zdarza i jeszcze uczą tego dzieci. Byle moje! Ta szkola zrobiła sobie antyreklame i już teraz bedzie problem z naborem. Bo kto bedzie chciał przyjśźć do takiej szkoły, gdzie nie ma wyższych uczuć?

ciekawe27.06.2018 9:49

Dlaczego na sesji nie zauważono że ZS 1 starał się niespełna 2 lata temu o podstawówkę, wtedy wyliczenia powierzchni budynku wskazywały że się pomieszczą. Teraz nagle szkoła się skurczyła - ciekawe.

gość26.06.2018 20:41

Pani Hetman od dawna wie, że mają być prowadzone remonty w szkołach, więc powinny być zrobione analizy szkół gdzzie można ulokować dzieci z SP Nr 18. Dl;aczego w mieście nie ma "strategii rozwoju oświaty"? To, którą zrobił ostatnio vvel andrzejek wylądowałaaa w koszu, a dlaczego???? Niech ją zamieści na forum!!!

viktor26.06.2018 15:13

Szkoła na Kaszubskiej? Może niech tam swoje biuro poselskie przeniesie nasz przedstawiciel z PiS. To zamknięta od 5 lat /Bzianecki zlikwidował tą szkołę/ ruina. Gdyby to ode mnie zależało ,zburzyłbym i sprzedał działkę .

Gość26.06.2018 6:47

Ku...na jaka szkoła na Kaszubskiej?!. Ten budynek wymaga kosztownych nakładów, aby tam wprowadzić dzieci, zezwoleń, odbiorów. To nie jest szkoła. To budynek po byłej szkole - jełopy. Postudiujcie sobie prawo budowlane. Normalnie brak słów!

zwalczaj szczepionkowy terror26.06.2018 1:59

A opuszczona szkoła na Kaszubskiej? Podpiąć media i... po sprawie.

Pokaż wszystkie opinie (101)